Արսեն Ավակով. «Ուկրաինան Լեռնային Ղարաբաղում կողմերից ոչ մեկին աջակցություն չի ցուցաբերի»
Լեռնային Ղարաբաղում վերջին օրերին սրված հակամարտության ընթացքում Ուկրաինան ռազմական օգնություն չի ցուցաբերի կողմերից և ոչ մեկին։ Այդ մասին Twitter-ի իր միկրոբլոգում գրել է Ուկրաինայի ներքին գործերի նախարար Արսեն Ավակովը։
«Ուկրաինան ռազմական օգնություն չի ցուցաբերի հայ-ադրբեջանական հակամարտության և ոչ մի կողմին։ Իսկ ահա բժշկական օգնություն՝ չափից վառ երևակայություն ունեցող պատգամավորների համար, կարելի է փնտրել ամբողջ երկրով»,- գրել է Ավակովը։
Ավելի վաղ, Ուկրաինայի իշխող «Ժողովրդի ծառա» կուսակցության անդամ, Գերագույն ռադայի պատգամավոր Լյուդմիլա Մարչենկոն հայտարարել էր, որ Ուկրաինան պատրաստ է ռազմական օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին։
«Ուկրաինան այսօր պատրաստ է տարբեր հարթակներում աջակցել Ադրբեջանին։ Խոսքը և՛ ռազմական աջակցության, և՛ հումանիտար օգնություն մասին է բոլոր նրանց համար, որոնք ապագայում դրա կարիքը կունենան։ Սա պատերազմական իրավիճակ է»,- հայտարարել էր Մարչենկոն։

Арсен Аваков: “Украина не будет оказывать военную помощь ни одной из сторон карабахского конфликта”
Украина не будет оказывать военную помощь в обострившемсчя в последние дни азербайджано-армянском конфликте ни одной из сторон. Об этом написал в своем микроблоге Twitter министр внутренних дел Украины Арсен Аваков.
“А вот медицинскую помощь – таблетки для слишком уж фантазирующих депутатов надо бы поискать всей страной…” – добавил Аваков.
Ранее член украинской правящей партии “Слуга народа”, депутат Верховной рады Людмила Марченко заявила, что Украина готова оказать военную поддержку Азербайджану.
“Украина готова сегодня на разных площадках поддерживать Азербайджан. Это и военная поддержка, и гуманитарная всем тем, что нужно будет в будущем. Это военная ситуация”,- заявила Марченко.