«Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ծանր գին է վճարելու». ԱԳՆ հայտարարությունը
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը նոր հայտարարություն է տարածել արցախյան հակամարտության գոտում մարտական գործողությունների մասին: ԱԳՆ հայտարարությունում մասնավորապես ասվում է.
«Արհամարհելով անհապաղ հրադադարի հաստատման մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների և ողջ միջազգային հանրության հետևողական կոչերը՝ ղարաբաղյան հակամարտությունն ուժով լուծելու նպատակով Ադրբեջանը Թուրքիայի հետ համատեղ շարունակում է լայնամասշտաբ պատերազմական գործողությունները։
Այս նպատակով գործի է դրվել Ադրբեջանի ողջ ռազմական ներուժը՝ համալրված թուրքական ռազմական աջակցությամբ, որն արտահայտվում է նաև մերձավորարևելյան հակամարտության գոտիներից Ադրբեջան փոխադրված օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչներին ռազմի դաշտ նետելով։ Արցախի ողջ տարածքում համակարգված և զանգվածային ձևով թիրախավորվում են խաղաղ բնակավայրերը և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները՝ հանգեցնելով մարդկային կորուստների և ավերածությունների։
Այս ռազմական գործողությունների նպատակն է Արցախի ժողովրդի հանդեպ զանգվածային ոճրագործություններ իրագործելու միջոցով վերջիններիս զրկել պատմական հայրենիքից։
Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավոր, ձեռնարկելու է բոլոր անհրաժեշտ քայլերն ու միջոցները՝ կանխարգելելու այդ զանգվածային ոճրագործությունը։
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը ծանր գին է վճարելու արցախահայության հանդեպ ծանր հանցագործություններ գործելու, տարածաշրջան ահաբեկիչներ ներմուծելու և տարածաշրջանային անվտանգությունը խաթարելու համար»։

Armenian Foreign Ministry: "Azerbaijan Will Pay High Price For Its Crimes"
Statement of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia on the recent developments in the Nagorno-Karabakh conflict zone.
In contempt of the persistent calls of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries and the entire international community on the immediate cessation of hostilities, Azerbaijan and Turkey jointly continue large-scale hostilities with the aim of resolving the Nagorno-Karabakh conflict by military means.
To this end, Azerbaijan has put forward its entire military capacities, reinforced by Turkish military assistance, which includes also foreign terrorists fighters transferred from other conflict zones in the Middle East. The civilian settlements and civilian population on the entire territory of Artsakh are being subjected to systematic and massive attacks, resulting in human casualties and destruction.
These actions aim at depriving the people of Artsakh of their historical homeland by perpetrating mass atrocities.
The Republic of Armenia, as the guarantor of the security of the people of Artsakh, will take all the necessary means and steps to prevent those mass atrocities.
The political-military leadership of Azerbaijan will pay a high price for committing such grave crimes against the Armenians of Artsakh, for importing terrorists to the region, and for undermining the regional security.