Արցախի ԱԳՆ․ «Միջազգային հանրության պարտքն է՝ միջնորդել. Ադրբեջանը որևէ տարածք չպետք է ձեռք բերի»
Արցախի ԱԳՆ նախարար Մասիս Մայիլյանը տեղեկատվական կենտրոնում հրավիրված ասուլիսի ընթացքում անդրադարձավ Արցախում ընթացող պատերազմին, նշեց, որ վաղը կլրանա պատերազմի 1 շաբաթը, սակայն այս ընթացքում Ադրբեջանը, Թուրքիան և իրենց սատարող ահաբեկիչները խախտումներ են կատարել միջազգային հումանիտար իրավունքների ոլորտում, թիրախավորել են խաղաղ բնակչությանը, որի արդյունքում եղել են զոհեր և վիրավորներ։
Ըստ նախարարի՝ միջազգային հանրությունը և միջազգային հանրությունը ներկայացնող կազմակերպությունները՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը հանդես են եկել կոչով՝ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և սկսել խաղաղ բանակցություններ։
«Ադրբեջանը և Թուրքիան լկտիաբար անտեսում են միջազգային հանրության կոչերը, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի կոչերը՝ կանգնեցնել պատերազմը, ուստի մենք համարել ենք ճիշտ, կոչ անել միջազգային հանրությանը՝ ճանաչել Արցախի անկախությունը», - նշեց նախարարը։
Մայիլյանի խոսքով՝ այս քայլը կարող է դառնալ լծակ՝ տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանելու համար։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի վարած քաղաքականությանը՝ Մայիլյանը նշեց, որ Ադրբեջանի մասին առանձին խոսել անիմաստ է, քանի որ «տիկնիկի» դեր է կատարում․ դիվանագիտական հիմնական աշխատանքը կատարում է Թուրքիան։ Ըստ նրա՝ առաջնագծում կատարած հաջողությունները բերելու են հաջողությունների նաև դիվանագիտական տեսանկյունից։
Իսկ Ուկրաինայի այն հայտարարության մասին, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Մայիլյանը նշեց, որ դա նորություն չէ, քանի որ Ուկրաինան, Մոլդովան, Վրաստանը, Ադրբեջանը միասնական նույն դիրքորոշումն են ունեցել։
Արցախի ԱԳՆ նախարարի խոսքով՝ պետք է վերականգվի 1994թ․-ի այն առաջնագիծը, որը համաձայնեցվել է կողմերի հետ, և դրա խախտման պատճառով է, որ 2016թ․-ին Ադրբեջանը ունեցել է որոշակի հաջողություն․ «Սա նրանց հնարավորություն տվեց, որ 4 տարի հետո նորից պատերազմ սկսեն, փոքր տարածքային նվաճումները մեծ պատերազմի սկիզբ են դառնում։ Որևէ տարածք Ադրբեջանը չպետք է ձեռք բերի այս պատերազմի ընթացքում։ Եւ միջազգային հանրության պարտքն էլ է, որ միջնորդեն։ Պետք է ձգտենք վերականգնել այդ առաջնագիծը»։

Artsakh Foreign Minister Masis Mayilyan has accused Azerbaijan and Turkey, and the terrorists supporting them, of violating international laws by targeting civilians in the ongoing fighting along the Artsakh-Azerbaijan border.
Mayilyan, at a press conference in Stepanakert, noted that the international community, members of the UN Security Council and the OSCE Minsk Group Co-Chairs have called for an end to hostilities and the start of peace talks.
"Azerbaijan and Turkey rudely ignore the calls of the international community, the calls of Russia, the United States and France to stop the war. Thus, we considered it appropriate to call on the international community to recognize Artsakh's independence," Mayilyan said.
He said this step can become a lever to maintain peace in the region.
Touching upon the policy pursued by Azerbaijan, Mayilyan noted that it is meaningless to speak about Azerbaijan separately, as it plays the role of a "puppet". Turkey does the main diplomatic work.
He argued the military successes on the frontline will bring successes on the diplomatic front.
As for Ukraine's statement that it recognizes the territorial integrity of Azerbaijan, Mayilyan said that this is not new, as Ukraine, Moldova, Georgia and Azerbaijan have shared the same position.
Mayilyan said that the 1994 demarcation line, agreed upon by the parties, should be restored and Azerbaijan achieved some small success in 2016 because it was violated.
"This gave them the opportunity to start a war four years later. Small territorial achievements have led to the start of a big war. Azerbaijan should not gain any territory during this war. And it is the duty of the international community to mediate. We must strive to restore that front line,” Mayilyan said.