Արցախի ԱԳՆ․ «Միջազգային հանրության պարտքն է՝ միջնորդել. Ադրբեջանը որևէ տարածք չպետք է ձեռք բերի»
Արցախի ԱԳՆ նախարար Մասիս Մայիլյանը տեղեկատվական կենտրոնում հրավիրված ասուլիսի ընթացքում անդրադարձավ Արցախում ընթացող պատերազմին, նշեց, որ վաղը կլրանա պատերազմի 1 շաբաթը, սակայն այս ընթացքում Ադրբեջանը, Թուրքիան և իրենց սատարող ահաբեկիչները խախտումներ են կատարել միջազգային հումանիտար իրավունքների ոլորտում, թիրախավորել են խաղաղ բնակչությանը, որի արդյունքում եղել են զոհեր և վիրավորներ։
Ըստ նախարարի՝ միջազգային հանրությունը և միջազգային հանրությունը ներկայացնող կազմակերպությունները՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը հանդես են եկել կոչով՝ դադարեցնել ռազմական գործողությունները և սկսել խաղաղ բանակցություններ։
«Ադրբեջանը և Թուրքիան լկտիաբար անտեսում են միջազգային հանրության կոչերը, Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի կոչերը՝ կանգնեցնել պատերազմը, ուստի մենք համարել ենք ճիշտ, կոչ անել միջազգային հանրությանը՝ ճանաչել Արցախի անկախությունը», - նշեց նախարարը։
Մայիլյանի խոսքով՝ այս քայլը կարող է դառնալ լծակ՝ տարածաշրջանում խաղաղություն պահպանելու համար։
Անդրադառնալով Ադրբեջանի վարած քաղաքականությանը՝ Մայիլյանը նշեց, որ Ադրբեջանի մասին առանձին խոսել անիմաստ է, քանի որ «տիկնիկի» դեր է կատարում․ դիվանագիտական հիմնական աշխատանքը կատարում է Թուրքիան։ Ըստ նրա՝ առաջնագծում կատարած հաջողությունները բերելու են հաջողությունների նաև դիվանագիտական տեսանկյունից։
Իսկ Ուկրաինայի այն հայտարարության մասին, որ ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, Մայիլյանը նշեց, որ դա նորություն չէ, քանի որ Ուկրաինան, Մոլդովան, Վրաստանը, Ադրբեջանը միասնական նույն դիրքորոշումն են ունեցել։
Արցախի ԱԳՆ նախարարի խոսքով՝ պետք է վերականգվի 1994թ․-ի այն առաջնագիծը, որը համաձայնեցվել է կողմերի հետ, և դրա խախտման պատճառով է, որ 2016թ․-ին Ադրբեջանը ունեցել է որոշակի հաջողություն․ «Սա նրանց հնարավորություն տվեց, որ 4 տարի հետո նորից պատերազմ սկսեն, փոքր տարածքային նվաճումները մեծ պատերազմի սկիզբ են դառնում։ Որևէ տարածք Ադրբեջանը չպետք է ձեռք բերի այս պատերազմի ընթացքում։ Եւ միջազգային հանրության պարտքն էլ է, որ միջնորդեն։ Պետք է ձգտենք վերականգնել այդ առաջնագիծը»։

МИД Арцаха: “Долг международного сообщества - стать посредником: Азербайджан не должен получить какую-либо территорию”
Министр иностранных дел Арцаха Масис Маилян на пресс-конференции в Информационном центре напомнил о том, что завтра исполняется неделя со дня начала войны, однако за это время Азербайджан, Турция и поддерживающие их террористы допустили нарушения в сфере международного гуманитарного права, поставив под удар мирное население, в результате чего есть жертвы и раненые.
По словам министра, международное сообщество и представляющие его организации – Совбез ООН, сопредседательство Минской группы ОБСЕ – выступили с призывом прекратить военные действия и начать мирные переговоры.
“Азербайджан и Турция нагло игнорируют призывы международного сообщества, России, США, Франции остановить войну, поэтому мы сочли правильным призвать международное сообщество признать независимость Арцаха”,- отметил министр.
По словам Маиляна, этот шаг может стать рычагом сохранения мира в регионе.
Касаясь проводимой Азербайджаном политики, глава арцахского МИД отметил, что говорить об Азербайджане отдельно не имеет смысла, так как он играет роль марионетки, а основную дипломатическую работу выполняет Турция. Успехи на передовой приведут и к дипломатическим победам, добавил Маилян.
Что касается заявления Украины о том, что она признает территориальную целостность Азербайджана, то, как сказал министр, это не новость, так как Украина, Молдова, Грузия, Азербайджан придерживаются единой позиции.
Министр ИД заявил, что необходимо восстановить линию 1994 года, которая была согласована со сторонами и из-за нарушения которой Азербайджан в 2016 г. добился определенного успеха. “Это дало им возможность спустя четыре года вновь начать войну. Небольшие территориальные приобретения становятся началом большой войны. В этой войне Азербайджан не должен получить ни одну территорию. И долг международного сообщества – стать посредником. Надо стремиться к восстановлению этой линии передовой”,- отметил Масис Маилян.