Արծրուն Հովհաննիսյան. «Մեր զորքերը ծանր և հերոսական պայքար են մղում՝ հակառակորդին պատճառելով մեծ կորուստներ»
Այսօր շատ ծանր մարտական գործողություններ են ընթացել հյուսիսում և հարավում, հատկապես՝ հարավում։ Հակառակորդը փորձել է լայնածավալ հարձակում իրականացնել՝ օգտագործելով մեծաքանակ զրահատեխնիկա, հրետանի և փորձել ճեղքել ռազմաճակատի գիծը։ Ծանր և համառ մարտերից հետո հակառակորդի առաջխաղացումը հնարավոր է եղել կասեցնել՝ պատճառելով նրան մեծ կորուստներ։
Այս մասին քիչ առաջ կայացած ասուլիսին հայտնեց Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Մեր զորքերը ծանր և հերոսական պայքար են մղում՝ հակառակորդին պատճառելով մեծ կորուստներ, իրենց հերոսական մարտով որոշում են ողջ հայ ժողովրդի ճակատագիրը»,-նշեց Հովհաննիսյանը։
Օրվա ընթացքում անընդմեջ մարտի տևողությունը եղել է 6-7 ժամ։ Այս ընթացքում, ընդհանուր առմամբ, հակառակորդը կորցրել է 2300 անձնակազմ, միայն անցնող օրվա ընթացքում՝ 440-450 զինծառայող և ոչ զինծառայող, 800-900 վիրավոր։ Այսօր հաջողվել է խոցել մարտի մեջ մտած 45 զրահատեխնիկա, իսկ մարտի մեջ չմտած 10 զրահատեխնիկա խոցվել է հեռահար կրակով։ Հովհաննիսյանը սա աննախադեպ հաջողություն համարեց։
Միայն այսօր խոցվել է 10 ԱԹՍ։ Ընդհանուր առմամբ, արդեն 113 ԱԹՍ է խոցվել։ Միայն այսօր խոցվել է 3 Սմերչ կայան, 3 ինքնաթիռ, 1 ուղղաթիռ։ Զրահատեխնիկայի ընդհանուր կորուստը կազմում է 250 միավոր։
«Մեր զորքերը ցուցաբերում են աննախադեպ քաջություն, հմտություն, գրագիտություն և չեն նահանջում, կասեցնում են հակառակորդի դժվար, մեծ կրակային խտություն ունեցող հարձակումները»,-ամփոփեց Արծրուն Հովհաննիսյանը։

Арцрун Ованнисян: “Наши войска ведут тяжелые героические бои, причиняя противнику большие потери”
Сегодня очень тяжелые боевые действия шли на севере и юге. Особенно на юге. Противник, используя огромное количество бронетехники, артиллерии, попытался предпринять широкомасштабное наступление и прорвать линию фронта. После тяжелых и упорных боев продвижение противника удалось пресечь, причинив ему большие потери.
Об этом немногим ранее сообщил на пресс-конференции представитель Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
“Наши войска ведут тяжелую и героическую борьбу, причиняя противнику большие потери. Своим героической битвой они определяют судьбу всего армянского народа”,- сказал Ованнисян.
В течение дня продолжительность непрерывного боя составила 6-7 часов. За это время противник потерял в общей сложности 2300 военнослужащих личного состава, только за прошедший день – 440-450 военнослужащих или не военослужащих, ранены 800-900 человек. Сегодня удалось сбить 45 брошенных в бой единиц бронетехники, а 10 не участвовавших в бою единиц были поражены дальнобойным огнем. Ованнисян расценил это как беспрецедентный успех.
Только сегодня было сбито 10 беспилотников. Общее число сбитых дронов достигло 113. Только за сегодняшний день было уничтожено 3 станции “Смерч”, 3 самолета, 1 вертолет. Общие потери в бронетехнике составляют 250 единиц.
“Наши войска проявляют небывалую отвагу, умение, грамотность. Не отступают, пресекают трудные, имеющие высокую огневую плотность атаки врага”,- сказал в заключение Арцрун Ованнисян.