Միջանկյալ միջոց՝ Թուրքիայի նկատմամբ. ՀՀ կառավարությունը դիմել է ՄԻԵԴ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ) Հայաստանի ներկայացուցչությունը տեղեկացնում է, որ Հայաստանի կառավարությունը Թուրքիայի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջ է ներկայացրել.
«Այսօր` հոկտեմբերի 4-ի վաղ առավոտյան, ՀՀ կառավարությունը Թուրքիայի նկատմամբ միջանկյալ միջոց կիրառելու պահանջ է ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Մասնավորապես, հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության ու օբյեկտների վրա իրականացվող միջազգային մարդասիրական իրավունքի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի կոպտագույն խախտումներով զուգորդված հարձակումներին Թուրքիայի բազմատեսակ աջակցությունը և շարունակական մասնակցությունը պատերազմական գործողություններին՝ Հայաստանի Հանրապետությունը իր և Արցախի Հանրապետության անունից Եվրոպական դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնով նախատեսված միջանկյալ միջոցի կիրառման պահանջ է ներկայացրել ընդդեմ Թուրքիայի»,- ասվում է հայտարարությունում:

Правительство Армении требует от ЕСПЧ применить в отношении Турции промежуточное средство
Правительство РА выдвинуло Европейскому суду по правам человека требование применить в отношении Турции промежуточное средство, сообщает представитель Армении в ЕСПЧ.
“Утром 4 октября правительство Армении обратилось в Евросуд с требованием применить в отношении Турции промежуточное средство. В частности, учитывая разностороннюю помощь Турции Азербайджану, обстреливающему гражданское население и объекты Республики Арцах и Республики Армения, что сопровождается грубейшими нарушениями международного гуманитарного права и Европейской конвенции прав человека, а также непрекращающееся участие в военных действиях, правительство от имени Республики Армения и Республики Арцах требует применить против Турции промежуточное средство, предусмотренное ст.39 Регламента Европейского Суда”,- говорится в заявлении.