Երեւանում են ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստի նախապատրաստական խմբի անդամները
Երեւանի ժամանակով 13:00-ի սահմաններում «Զվարթնոց» օդանավակայանում վայրէջք է կատարել ՌԴ կառավարական «Իլ-96» ինքնաթիռը (գրանցումը՝ RA-96019)։ Վերջինս ժամանել է Մոսկվայի «Վնուկովո» օդանավակայանից։
Վարչապետի մամլո խոսնակ Մանե Գեւորգյանը «Հետքին» հայտնեց, որ ինքը տեղեկություն չունի Երեւան ժամանած ինքնաթիռի մասին: Մյուս կողմից՝ հայտնի է, որ Երեւանում հոկտեմբերի 9-ին նախատեսված է անցկացնել ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը, որին մասնակցելու հրավեր է ստացել նաեւ ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը: Դեռ սեպտեմբերի 18-ին, երբ Արցախի դեմ թուրք-ադրբեջանական ռազմական ագրեսիան չէր սկսվել, ՌԴ կառավարության մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ Միշուստինի մասնակցությունը կախված է COVID-19-ի համավարակի իրավիճակից, սակայն, փաստորեն, սեպտեմբերի 27-ից հետո ստեղծվել է նոր իրավիճակ:
Այդուհանդերձ, վարչապետ Փաշինյանը ռուսական լրատվամիջոցներին հայտնել է, որ Հայաստանը պատրաստ է անցկացնել նիստը: «Հայաստանը պատրաստ է հոկտեմբերի սկզբին ընդունել ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստը Երեւանում։ Ոչինչ չի փոխվել»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
ԱԳՆ մամլո խոսնակ Աննա Նաղդալյանն էլ «Հետքին» տեղեկացրեց, որ Մոսկվայից Երեւան են ժամանել միջկառավարական խորհրդի նիստի նախապատրաստական խմբի անդամները:

В Ереван прибыли члены группы по подготовке заседания Межпарламентского совета ЕАЭС
Сегодня около 13:00 по местному времени в ереванском аэропорту “Звартноц” совершил посадку вылетевший с московского аэропорта “Внуково” правительственный самолет “Ил-96” (бортовой номер RA-96019) Российской Федерации.
В беседе с Hetq.am пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворкян сказала, что не располагает сведениями о прибывшем в Ереван самолете. С другой стороны известно, что 9 октября в Ереване предусмотрено заседание Межпарламентского совета Евразийского экономического союза, в котором предусмотрено участие также премьер-министра России Михаила Мишустина. Еще 18 сентября, за девять дней до начала турецко-азербайджанской агрессии, пресс-служба правительства РФ сообщила, что участие Мишустина зависит от ситуации с COVID-19, однако после 27 сентября фактически сложилась новая ситуация.
Тем не менее, премьер-министр Пашинян сообщил российским СМИ, что Армения готова провести заседание. “Армения готова принять в начале октября в Ереване заседание Межпарламентского совета ЕАЭС. Никаких изменений нет”,- отметил армянский премьер.
В свою очередь пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян сообщила Hetq.am, что из Москвы в Ереван прибыли члены группы по подготовке заседания Межпарламентского совета.