Հայաստանի պայքարը հանուն ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքի
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ներկայիս հակամարտությունը ոչ այնքան էթնիկ պատկանելության մասին է, որքան նրա, թե ինչպես են երեք բռնապետեր հարձակվում՝ տապալելու իրենց միջև զարգացող ժողովրդավարությունը։
Հայաստանի բնակչությունը՝ չնայած նրան, որ նախկինում մղվել է դեպի Ռուսատանի ազդեցության գոտի, 2018թ. ոտքի կանգնեց՝ մերժելու կոռումպացված համակարգը, ինչպես Բելառուսի բնակչությունն է անում այսօր, և որից հետո հայկական ժողովրդավարության իրականացումը շարունակվում է։ Հետևաբար, զարմանալի չէ, որ երեք բռնապետերը՝ Պուտինը, Էրդողանը և Ալիևը, ովքեր պարզ ասած վերացրել են ժողովրդավարական գործընթացներն իրենց սեփական երկրներում և ճնշում են իրենց սեփական տարածքներում ապրող փոքրամասնություններին, հանցավոր համագործակցությամբ միավորվելու էին՝ կասեցնելու հանուն ժողովրդավարության վարվող մի ժողովրդի շարժում, որի հիմքում ինքնորոշումը և մարդու իրավունքն է։
Հակամարտության պատմությունը հստակ է։ 1988թ. մարդու իրավունքի բնագավառում այլախոհ համարվող Անդրեյ Սախարովը հանրայնորեն ասաց մի բան, որի մասին բոլորը գիտեին. Սովետական Միության ներքին սահմանները ազգերին բաժանում էին՝ կայսերապաշտական «բաժանիր և տիրիր» քաղաքականության հիման վրա։ Արցախցիները դիմել են գոյություն ունեցող թե՛տեղական, թե՛ միջազգային իրավական ընթացակարգերի կիրառման համար, որպեսզի վերամիավորվեն Հայաստանի հետ, բայց Կոմունիստական կուսակցությունը արգելափակել է առաջինը, իսկ միջազգային հանրությունը ձախողել է ճանաչել երկրորդը։ Գերմանիան վերամիավորվեց, բայց Հայաստանի վերամիավորումը, որը հիմնավորապես բխում է ինքնորոշումից, ճանաչված չէ, քանի որ առավել մեծ դերակատարները շարունակում են վարել նույն «բաժանիր և տիրիր» քաղաքականությունը։ Քանի որ աշխարհի ցանկացած երկիր ինքնորոշման դրսևորման արդյունք է, անհնար է, որ որևէ երկրի տարածքային ամբողջականության պահանջը երբևէ գերակա լինի ինքնորոշման սկզբունքի նկատմամբ։ Սա հատկապես ճշմարիտ է տարածքային պահանջատիրության համատեքստում, ինչպիսին ադրբեջանականն է՝ հիմնված սովետական ներքին սահմանների վրա, որոնք հատուկ ստեղծված էին «բաժանիր և տիրիր» քաղաքականությունը իրականացնելու նպատակով։ Ինքնորոշումը միշտ վեր է տարածքային ամբողջականության պահանջից։
Բացահայտվում է նաև Արևմուտքի անգործությունը։ 2018թ. հայերը մերժեցին կոռումպացված համակարգը և անցկացրին արդար ընտրություններ։ Այս փաստը հարցականի տակ է դնում Արևմուտքի՝ իր կողմից իրեն վերագրվող «քաղաքակրթեցնող» դերը, որովհետև հայկական ժողովրդավարությունը որևի մեկի հովանու ներքո չէ, և հետևաբար ոչ մի արևմտյան միջկառավարական կազմակերպություն չի կարող դրանում իր դերակատարության մասին պնդում անել, ոչ էլ Հայաստանը լքել է Եվրասիական տնտեսական միությունը Եվրոպական Միությանը միանալու համար։ Այսպիսով, հայկական ժողովրդավարությունը հարցականի տակ է դնում այն գերիշխող նարատիվը, որ Արևմուտքը ժողովրդավար է, իսկ Արևելքը՝ հակառակը։ Էդվարդ Սայիդի «Օրիենտալիզմը» գիրքը, որտեղ ասվում է, որ Արևմուտքն իրեն բնորոշում է՝ հակադրելով «ուրիշի» հետ, ում ինքը ստեղծում է, այսօր ճշմարիտ է առավել քան երբևէ։ Իշխանության վրա հիմնված կառույցները չեն սիրում այն անոմալիան, որը միջամտում է իրենց պատմածին։ Այսպիսով, միջազգային լրատվամիջոցները, հապճեպ մեկը մյուսից «թխելով», հավասարեցնում են հայկական իրականությունը տիպիկ «էթնիկ հակամարտության» մակարդակի, որը կարելի է հեշտությամբ կասեցնել, որպեսզի անտեսեն ժողովրդավարության և մարդու իրավունքի շուրջ գոյություն ունեցող ավելի լայն իրականությունը։
Բռնապետերի դրդապատճառները պարզ են։ Հայաստանի օրինակը վատ նախադեպ է իրենց համար։ Հնարավո՞ր է, որ ժողովրդավարության առումով իրենց բնակչությունները ներշնչվեին՝ պահանջելու իրենց իրավունքները (Հայաստան 2018թ., Բելառուս 2020թ.)։ Բացի այդ, բռնապետերից յուրաքանչյուրի երկրի տարածքում ապրող էթնիկ փոքրամասնությունները ինքնորոշման պահանջներ ունեն։ Ավելին, բռնապետերը ոչինչ չեն տալիս իրենց սեփական ժողովրդին, ում տնտեսական անվտանգությունը գնալով թուլանում է։ Նրանք միայն ծառայում են իրենց սեփական օլիգարխներին։ Այսպիսով, իրենց բնակչությանը հպատակեցնելու համար Էրդողանն ու Ալիևը ստեղծում են արտաքին թշնամու պատրանք և առաջարկում հաղթանակի ու կայսրության փառքը՝ հին նարատիվ, որը զուգակցվում է ժամանակակից հռետորաբանությամբ։ Միևնույն ժամանակ Պուտինը սպասում է, որ Հայաստանը թուլանա, այնուհետև ինքը սկսի առաջին փուլը, ինչն այնուհետև նման կլինի Ղրիմի բռնակցմանը։
Հայաստանի այսօրվա գոյամարտը հանուն ինքնորոշման և ժողովրդավարության պայքար է՝ ընդդեմ ավտորիտարիզմի, և ինչպես Իսպանիայի քաղաքացիական պատերազմի դեպքում, այն նախանշան է, թե ինչն է հաջորդելու։ Աշխարհում գոյություն ունենալու երկու տարբերակ կա՝ լինել հավասար՝ հիմնվելով իրավունքների վրա, կամ լինել հիերարխիկ՝ հիմնվելով իշխանության վրա։ Պետք է հիշել, որ իրավունքի հեռանկարը թույլ է տալիս խաղաղության գոյությունը, իսկ իշխանության հեռանկարը երաշխավորում է բռնություն։ Այսօր աշխարհը կանգնած է հավաքական ընտրության առջև, և մեզնից յուրաքանչյուրից ակնկալվում է կատարել ընտրություն ու գործել կամ ընդունել հետագա հպատակեցումը։ Բռնատիրությունը, իր բնույթից ելնելով, անպայման ընդարձակվում է։
Վահան Բուրնազյանը՝ ծնված Կալիֆորնիայում, բնակվում է Երևանում, որտեղ նա հետազոտում և դասախոսում է մարդու իրավունքներ)։
«Տեսակետ» խորագրում հրապարակված նյութերում արտահայտված մտքերը կարող են չհամընկնել «Հետքի» տեսակետին:

Armenia’s Struggle for Democracy and Rights
The current conflict between Armenia and Azerbaijan is not about ethnicity as much as it is about three dictators attacking to destroy a thriving democracy in their midsts.
Despite having previously been pushed into the sphere of Russian influence, in 2018 the Armenian population rose up to end a corrupt regime, much like the population of Belarus is doing today, and since then Armenian democracy has been solidifying.
It is no wonder then that the three dictators, Putin, Erdogan, and Aliyev, who have basically eliminated democratic processes in their own countries, and who suppress minority peoples within their own territories, would collude together to undo a people’s movement for democracy founded in self-determination and human rights.
The history of the conflict is simple.
In 1988 human rights dissident Andrei Sakharov stated publicly what everyone knew, that the internal Soviet borders divided nations in an imperialistic policy of divide and rule. The Armenians of Karabakh used both domestic and international legal process to reunify with Armenia proper, but the Communist Party blocked the first, and the international community failed to recognize the second. Germany reunified, but Armenia’s reunification, well founded in self-determination, isn’t recognized because bigger actors continue the same policy of divide and rule.
As every state in the world is a manifestation of self-determination, it is impossible that any one state’s territorial claim can ever be superior to the self-determination principle; this is especially true of a territorial claim, like the Azeri one, based on internal Soviet borders which were specifically created to pursue divide and rule. Self-determination always trumps a territorial claim.
The inaction of the West is also revealing.
In 2018 Armenians ousted a corrupt regime and held pristine elections. This fact questions the self-proclaimed, “civilizing” role of the West because Armenian democracy is not under the auspices of anyone, and so no Western intergovernmental organization can claim credit, nor did Armenia leave the Eurasian Economic Zone to join the EU. Armenian democracy thus challenges the dominant narrative that the West is democratic, and the East is the opposite. Said’s “Orientalism” — that the West defines itself in opposition to an “other” it creates — holds true today as ever before. Power structures don’t like an anomaly that messes with their story-line. Thus, the international media, in its cutting and pasting fury, reduces Armenian reality to some typical ethnic-conflict that can be easily dismissed, in order to ignore the broader realities of democracy and human rights.
The motives of the dictators are simple. Armenia is a bad precedent for them. As regards democracy, could their own populations be inspired to demand their rights (Armenia 2018, Belarus 2020)? Also, there are strong claims for self-determination by ethnic groups in each of the dictator’s territories. Moreover, the dictators offer nothing to their own people, whose economic security worsens. Dictators serve only their own oligarchs. So, to subdue their populations, Erdogan and Aliyev conjure up the illusion of a foreign enemy and offer the glory of victory and empire: an old narrative spruced up in modern rhetoric. In the meantime Putin waits for Armenia to weaken and then submit itself to stage one in what will later be akin to a Crimean annexation.
The Armenian struggle for survival today is a struggle for self-determination and democracy in opposition to authoritarianism, and as such it is much like the Spanish Civil War, a crucible of what is to come.
There are two ways to be in the world: equal as per rights, or hierarchical as by power. Know that a rights perspective offers a chance at peace, and a power perspective guarantees violence. Today a collective choice is placed before the world and each and everyone of us is called on to choose and to act, or to accept a future subjugation, because authoritarianism, by its nature, is necessarily expansive.