«Իրավիճակի այս տեմպերով զարգացումը աղետալի կլինի ամբողջ տարածարջանի համար». Դ. Տոնոյանը՝ ԱՄՆ դեսպանին
Հոկտեմբերի 5-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին: Այս մասին տեղեկացնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Պաշտպանության նախարարը ներկայացրել է ռազմական գործողությունների ներկայիս ընթացքը և ընդգծել Թուրքիայի աննախադեպ անմիջական ներգրավվածությունն ու աջակցությունը ադրբեջանական կողմին։
Դավիթ Տոնոյանն ընդգծել է նաև, որ իրավիճակի այս տեմպերով զարգացումը աղետալի կլինի ամբողջ տարածարջանի համար:
ԱՄՆ դեսպանն իր անհանգստությունն է հայտնել ռազմական գործողությունների ընթացքում հումանիտար խնդիրների լուծված չլինելու կապակցությամբ, ինչի առնչությամբ Դավիթ Տոնոյանը նշել է, որ դրանք չեն կարգավորվում հակառակ կողմի շահագրգռվածության բացակայության պատճառով:

“Развитие ситуации такими темпами приведет к катастрофе во всем регионе”: Д. Тоноян – послу США в Армении
5 октября министр обороны Армении Давид Тоноян принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Республике Армения Лин Трейси, сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Глава оборонного ведомства представил ход военных действий, подчеркнув беспрецедентное прямое участие и поддержку Турцией азербайджанской стороны.
Тоноян также подчеркнул, что развитие ситуации такими темпами приведет к катастрофе во всем регионе.
Посол Соединенных Штатов выразила обеспокоенность нерешенностью гуманитарных вопросов в ходе военных действий. Министр обороны отметил, что эти вопросы не решаются из-за отсутствия заинтересованности у противоположной стороны.