Պաշտպանության մասին օրենքում առաջին ընթերցմամբ փոփոխություններ կատարվեցին
Խորհրդարանի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց Պաշտպանության մասին օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող Պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանի խոսքով` առաջարկվում է պաշտպանության ոլորտում Կառավարության լիազորությունների շարքում ներառել նաև Հանրապետության տնտեսության զորահավաքային պլանը հաստատելու իրավասությունը:
Ըստ փոխնախարարի` նման իրավակարգավորումն առավել արդիական է ռազմական դրությանն պայմաններում:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը, դիմելով հիմնական զեկուցողին, հետաքրքրվեց, թե արդյոք ՊՆ-ում կա թեժ գիժ, որին կարող են զինծառայողների ծնողները զանգահարել և հարցեր հղել:
Բալայանն պատասխանեց, որ թեժ գծի հեռախոսահամարը 1-82 է, սակայն խիստ ծանրաբեռնվածության պատճառով այն միշտ չէ, որ հասանելի է: Բալայանն ընդգծեց` այս օրերին հասկանալի պատճառներով թեժ գծի հեռախոսահամարը չափազանց ծանրաբեռնված է, և դա է պատճառը, որ քաղաքացիները կարող են ահազանգել այն մասին, որ չեն կարողանում կապ հաստատել պաշտպանական գերատեսչության հետ:

Парламент Армении проголосовал в первом чтении за внесение изменений в закон “Об обороне”
Основной докладчик, замминистра обороны Габриел Балян отметил, что в перечень полномочий правительства в сфере обороны предлагается включить полномочие на утверждение мобилизационного плана экономики страны.
По словам замминистра, в условиях военного положения такое регулирование является более современным.
Лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян поинтересовался, действует ли в Министерстве обороны “горячая линия”, на которую родители военнослужащих могут позвонить по интересующим их вопросам. Балаян назвал номер горячей линии – 1-82, но заметил, что из-за большой загруженности в последние дни он не всегда бывает доступен.