Կգործարկվի թեժ գիծ՝ վիրավոր զինծառայողի գտնվելու վայրն ու առողջական վիճակը պարզելու համար
Ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը պետք է լինի միայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով։ Ռազմական ճանապարհով լուծման փորձը իր մեջ պարունակում է տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգությունը խարխլելու մեծ պոտենցիալ։
Քիչ առաջ կայացած ասուլիսին այսպիսի դիրքորոշում հայտնեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, Հայաստանի առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը։
«Ես վստահ եմ, որ տարածաշրջանային աշխարհաքաղաքական կենտրոնները, մեր ռազմավարական գործընկեր Ռուսաստանի Դաշնությունը, Մինսկի համանախագահող երկրներ Ֆրանսիան և Միացյալ Նահանգները մեզնից քիչ չէ, որ շահագրգռված են այստեղ կայուն իրավիճակ ունենալու մեջ, և անում են ամեն ինչ, որպեսզի այդ իրավիճակը ստանան»,- ասաց նա։
Արսեն Թորոսյանն անթույլատրելի համարեց քաղաքացիական օբյեկտներին նման վնասներ հասցնելը։ Արցախ իր այցերի ժամանակ անձամբ է տեսել՝ հրետակոծությունից վնասված բնակելի շենքերն ու ենթակառուցվածքային շինությունները։
Առողջապահության նախարարը կարևորեց քաղաքացիական բնակչության համար ծառայությունների անխափան գործարկումը, որը գրեթե անհնար է դառնում ռմբակծությունների հետևանքով։
Այսօր կամ վաղը կգործարկվի թեժ գիծ, որով հնարավոր կլինի պարզել վիրավոր զինծառայողի գտնվելու վայրն ու առողջական վիճակը։ Արսեն Թորոսյանը նշեց՝ տեղյակ են, որ հաճախ բարեկամները բժշկական հաստատություններում փնտրում են իրենց վիրավոր զինծառայողներին։
«Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխված, ագրեսիայի ենթարկված բոլոր քաղաքացիներին Հայաստանի կառավարությունը տրամադրում է հնարավոր ամենամեծ առողջապահական փաթեթը։ Դրա համար կառավարության հատուկ որոշում է ընդունվել մի քանի օր առաջ»,- նշեց առողջապահության նախարարը։
Արսեն Թորոսյանի փոխանցմամբ՝ անհապաղ լուծման կարիք ունեցող բժշկական սարքավորումների կարիք չկա, քանի որ բժշկական հաստատություններում օգտագործվող սարքավորումներն ըստ անհրաժեշտության տեղափոխվում են։ Սակայն հաշվի առնելով գործողությունների տևողությունը, և որ սարքերը երբեմն խափանումներ են ունենում՝ հնարավոր է նման ահրաժշետություն առաջանա, որքան էլ հրատապ գնումներ են կատարվել։ Եթե կլինեն անհատներ և կազմակերպություններ, որոնք կցանկանան Առողջապահության նախարարությանը օգնել բժշկական սարքավորումներով և դեղորայքով, նախարար Արսեն Թորոսյանը կոչ արեց՝ կապվել նախարարության հետ, որպեսզի ձեռքբերումները լինեն նպատակային։

Будет запущена горячая линия для получения сведений о местонахождении и состоянии здоровья раненых военнослужащих
Решение карабахского конфликта возможно только путем мирных переговоров. Попытка решения конфликта вооруженным путем может привести к расшатыванию региональной и глобальной безопасности. Об этом заявил на сегодняшнем брифинге член партии “Гражданский договор”, министр здравоохранения Арсен Торосян.
“Я уверен, что региональные геополитические центры, наш стратегический партнер Российская Федерация, страны-сопредседатели Минской группы Франция и Соединенные Штаты не меньше нас заинтересованы в стабилизации ситуации в регионе и делают все возможное для достижения этой цели”,- сказал А.Торосян.
Министр назвал недопустимым причинение ущерба гражданским объектам. Во время своих поездок в Арцах Арсен Торосян видел поврежденные в результате обстрелов жилые дома и инфраструктуры.
Глава Минздрава отметил важность бесперебойной деятельности структур, оказывающих услуги гражданскому населению, что из-за ракетных обстрелов становится невозможным.
Сегодня или завтра будет запущена горячая линия, позвонив на которую можно будет получить сведения о местонахождении и состоянии здоровья раненых военнослужащих, поскольку родственники часто их ищут в медицинских учреждениях.
“Всем доставленным в Армению гражданам, которые пострадали вследствие агрессии, правительство предоставляет максимально полный медицинский пакет. Такое решение правительство приняло несколько дней назад”,- отметил министр здравоохранения.
По словам Арсена Торосяна, срочной необходимости в медицинском оборудовании нет, поскольку аппаратура, которая используется в медицинских учреждениях, доставляется по мере необходимости. Однако, учитывая продолжительность действий и то, что аппаратура иногда выходит из строя, может возникнуть потребность в новой технике. Если найдутся лица и организации, которые захотят помочь Министерству здравоохранения медоборудованием и лекарствами, могут связаться с ведомством, чтобы приобретения были целевыми, отметил А.Торосян.