Մարուքյանի համոզմամբ` այս պահին Արցախի անկախությունը ճանաչելու ժամանակը չէ
«Հայաստանի դիվանագիտական զինանոցում կա Արցախի անկախությունը ճանաչելու զենքը, բայց կարծում եմ դեռևս տեղ ունենք դա չանելու»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Դիտարկմանը, որ ռազմական դրությունը հայտարարելու հատուկ նիստին ինքն էր բարձրաձայնում Արցախի անկախությունը ճանաչելու հարցը, Մարուքյանն արձագանքեց` հարց էր բարձրացնում, թե միգուցե հիմա Արցախի անկախությունը ճանաչելու ժամանակն է:
«Վերջին հաշվով՝ կարևոր է, որ այդ ուղերձը հասնի թշնամի երկրին, որ Հայաստանում նման քննարկումներ կան, բայց թե երբ է դրա ժամանակը, ես կարծում եմ` հիմա չէ: Դա պետք է լինի վերջին կրակոցը, եթե դա անենք, նշանակում է որևէ մեկի հետ որևէ բան չունենք խոսելու»,- ասաց նա:
Մարուքյանն անդրադարձավ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում Թուրքիայի համանախագահության վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի ցանկությանը` այն համարեց անընդունելի: Մարուքյանն ընդգծեց` Թուրքիան այս հակամարտության հարցում շահագրգիռ կողմ է, հետևաբար չի կարող համանախագահ լինել:
«Մի կարևոր հանգամանք էլ կա, եթե դիտարկենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք նախագահների հայտարարությունները, չենք գտնի վերջին տարիներին արված շատ հայտարարություններ, որտեղ նախագահներ Պուտինը, Մակրոնը և Թրամփը միասին ստորագրած լինեն: Այս հարցն այնքան է կարևորվում, որ երեք նախագահներն էլ ստորագրում են միասին»,- ասաց Մարուքյանը` համոզմունք հայտնելով, որ նախագահությունը պետք է լինի այն կազմով, որով կա:
Մարուքյանը շատ կարևորեց նաև խորհրդարանական պատվիրակության այցը առաջնագիծ թե՛ իրավիճակին տիրապետելու, թե՛ միջազգային գործընկերներին օպերատիվ տեղեկատվություն փոխանցելու համար:
«ԵԽԽՎ երեկվա մոնիթորինգի նիստին կապ եմ հաստատել բունկերից, և դա, կարծում եմ, մեծ ազդեցություն է թողել մեր գործընկերների վրա»,- ասաց Մարուքյանը:

Эдмон Марукян: “Сейчас не время для признания независимости Арцаха”
“В дипломатическом арсенале Армении есть такое оружие, как признание независимости Арцаха, но я думаю, что нам еще рано идти на такой шаг”,- сказал сегодня журналистам в парламенте лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян.
В ответ на напоминание о том, что при обсуждении вопроса о введении военного положения именно Марукян поднял вопрос признания независимости Арцаха, депутат сказал, что он просто интересовался, не пришло ли время признать независимость Арцаха.
“В конечном счете важно, чтобы до вражеской страны дошел мессидж о том, что в Армении проходят такие обсуждения. Но я считаю, что время для этого пока не наступило. Это решение должно стать последним выстрелом. Если мы примем его сейчас, нам больше не о чем будет говорить с кем-либо”,- сказал депутат.
Касаясь желания президента Азербайджана видеть Турцию в составе сопредседательства Минской группы ОБСЕ, Эдмон Марукян назвал его неприемлемым. Депутат подчеркнул, что в этом конфликта Турция – заинтересованная сторона, а значит, она не может быть сопредседателем. Марукян выразил убежденность, что сопредседательство должно остаться в своем нынешнем составе.
Важное значение депутат придал поездкам парламентской делегации на передовую с целью ознакомления с ситуацией на месте и передачи оперативной информации международным партнерам.
“Вчера к заседанию комиссии по мониторингу ПАСЕ я подключился из бункера, и это, мне кажется, оказало большое воздействие на наших  коллег”,- отметил Э.Марукян.