ԱԺ-ն քննարկեց պետական ծառայողների սոցիալական փաթեթի միջոցները հիմնադրամներին փոխանցելու նախագիծը
Խորհրդարանի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության ներկայացրած «Պետական պաշտոններ և պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը: Այն ներկայացրեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարար Ռուբեն Սարգսյանը:
Օրենսդրական նախաձեռնությամբ հնարավորություն է տրվելու պետական ծառայողներին հատկացվող սոցիալական փաթեթի գումարներն ըստ հայեցողության փոխանցել պետական հիմնադրամների, որոնց գործունեությունն ուղղված է Հայաստանի Հանրապետության կայուն ու համաչափ զարգացում ապահովվող ծրագրերի իրականացմանը, տնտեսության կայունացման օժանդակմանը կամ այլ համապետական ծրագրերի իրականացմանը:
Փոխնախարարի խոսքով` այս պահին երկու հիմնադրամի կարող են փոխանցվել այդ գումարները` «Զինծառայողների ապահովագրության» և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամների:
ԱԺ պատգամավոր Սոֆիա Հովսեփյանը ողջունեց այս նախաձեռնությունը` նշելով, թե շատ մանկավարժներ են իրեն դիմել այս հարցով, որ ցանկանում են սոցիալական փաթեթի միջոցներն ուղղել բանակին, սակայն նման օրենսդրական կարգավորում չկա: Պատգամավորը նաև կոչ արեց Կառավարությանը հնարավորություն ընձեռել Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի միջոցներն ըստ հայեցողության ուղղել բանակին: Նախագծի քննարկումն առաջին ընթերցմամբ ընդունվեց:

Парламент обсудил вопрос передачи фондам средств соцпакетов государственных служащих
Парламент на сегодняшнем внеочередном заседании обсудил в первом чтении представленный правительством проект поправок к закону РА “Об оплате лиц, состоящих на государственных должностях и государственной службе”. Проеккт представил замминистра труда и социальных вопросов Рубен Саргсян.
Законодательная инициатива позволяет направлять суммы, выделяемые госслужащим в рамках социальных пакетов, в государственные фонды, деятельность которых способствует реализации программ, обеспечивающих стабильное и соразмерное развитие страны, стабильности экономики и других общегосударственных программ.
Замминистра отметил, что в настоящее время суммы могут направляться в два фонда – Общеармянский фонд “Айастан” и Фонд страхования военнослужащих.
Депутат Софья Овсепян, приветствуя инициативу, отметила, что по этому вопросу к ней уже обратились многие учителя, которая хотят передать средства соцпакетов армии, но не могут это сделать из-за отстуствия законодательного регулирования. Депутат также призвала правительство позволить по собственному усмотрению перечислять армии средства системы накопительной пенсии.