ՊԲ. «Հակառակորդի գործողությունները վտանգ են ներկայացրել նաև Իրանի տարածքի համար»
Արցախի տեղեկատվական շտաբը հայտնում է, որ հոկտեմբերի 6-ին հակառակորդը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ԱԳ նախարարների հայտարարությանը հաջորդած հարաբերական անդորրը օգտագործել է վերախմբավորում կատարելու համար և անցել հարձակման ռազմաճակատի հյուսիսային և հարավային ուղղություններում:
Պաշտպանության բանակի հաղորդմամբ՝ հակառակորդի գործողությունները վտանգ են ներկայացրել նաև Իրանի Իսլամական Հանրապետության տարածքի համար: «ՊԲ մարտիկները հուժկու հակահարվածներով չեզոքացրել են ադրբեջանական զինուժի առաջխաղացման բոլոր փորձերը: Մարտերի ընթացքում ոչնչացվել է մեծաքանակ կենդանի ուժ, զրահատեխնիկա, հրետանային միջոցներ, այլ սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա»,- ասված է ՊԲ հաղորդագրության մեջ:
Ըստ տեղեկատվական շտաբի՝ ՊԲ ստորաբաժանումներին հաջողվել է նաև էապես բարելավել սեփական մարտակարգերը: Գիշերվա ընթացքում հակառակորդը առաջխաղացման փորձ է կատարել նաև հարավ-արևելյան ուղղությամբ: Հակառակորդի գրոհող ստորաբաժանումները ոչնչացվել են հրթիռահրետանային կրակով:
«Առավոտյան 06:30-ի սահմաններում ՊԲ ստորաբաժանումների հերթական հրթիռահրետանային հարվածը հանգեցրել է հակառակորդի խմբավորման բարոյալքմանը և խուճապահար փախուստին: Հակառակորդը մարտադաշտում է թողել ավելի քան 60 զոհ, մի քանի տասնյակ խոցված և սարքին տեխնիկա: Խոցվել է նաև հակառակորդի վառելիքաքսուկային նյութերի խոշոր պահեստ:
ՊԲ-ն վստահորեն տիրապետում է օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և պատրաստ է իրավիճակի ցանկացած զարգացման»,- նշված է Արցախի տեղեկատվական շտաբի հաղորդագրության մեջ:

МО: “Действия противника представляли угрозу и для территории Ирана”
По сообщению Информационного штаба Арцаха, 6 октября противник использовал относительное затишье, последовавшее за заявлением глав МИД стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, для перегруппировки и перехода в наступление на северном и южном направлениях фронта.
Как сообщает Армия обороны, действия противника представляли угрозу и для территории Исламской Республики Иран. “Бойцы Армии обороны мощными контрударами нейтрализовали все попытки продвижения азербайджанской военной силы. В ходе боев было уничтожено большое число живой силы, бронетехники, артиллерийских средств, другого вооружения и военной техники”,- говорится в сообщении АО.
В течение ночи противник предпринял попытку продвижения на юго-восточном направлении. Начавшие наступление азербайджанские подразделения были уничтожены ракетно-артиллерийским огнем.
“В 06:30 утра очередной ракетно-артиллерийский удар подразделений Армии обороны привел к деморализации и паническому бегству группировки противника. Последний оставил на поле боя свыше 60 убитых, несколько десятков единиц подбитой и целой техники. Поражен также крупный склад горюче-смазочных материалов противника.
АО уверенно владеет оперативно-тактической ситуацией и готова к любому развитию ситуации”,- говорится в сообщении Информационного штаба Арцаха.