Հունաստանը հետ է կանչում Ադրբեջանում իր դեսպանին
Հունաստանը խորհրդակցությունների նպատակով հետ է կանչում Բաքվում իր դեսպանին։ Այդ մասին ասվում է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքում հրապարակված հաղորդագրությունում։
«Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը Հունաստանում Ադրբեջանի դեսպանին խիստ դժգոհություն է հայտնել Ադրբեջանի կառավարության բացարձակապես անհիմն և վիրավորական պնդումների վերաբերյալ առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շրջանակներում Հունաստանի տարածքից հաքերային հարվածներ են իրականացվում Ադրբեջանի դեմ, ահաբեկիչ գրոհայինների հավաքագրման ջանքեր են իրականացվում և որ, ենթադրաբար, Հունաստանը հանդուրժողականություն է ցուցաբերում ահաբեկչական գործողությունների նախապատրաստման հարցում:
Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Դենդիասի որոշման համաձայն՝ Ադրբեջանում Հունաստանի դեսպան Ն. Պիպերիգոսը հետ է կանչվել Աթենք՝ խորհրդակցությունների համար»,- նշվում է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Հունաստանի ԱԳՆ-ը նաև հայտարարել է, որ դեսպանին հետ կանչելուց բացի Բաքվին պաշտոնական բողոքի նոտա է փոխանցվել։

Греция отзывает своего посла в Баку для консультаций
Греция отзывает своего посла в Баку для консультаций. Об этом сообщает официальный сайт Министерства иностранных дел Греции.
“МИД Греции выразил демарш послу Азербайджана в связи с полностью необоснованными и оскорбительными обвинениями Азербайджана в предполагаемой терпимости со стороны греческого государства к подготовке террористических акций, попыткам вербовки боевиков-террористов и совершению кибератак на Азербайджан с территории Греции в контексте нагорно-карабахского конфликта”,- говорится в сообщении.
По решению министра иностранных дел Греции Никоса Дендиаса посол в Азербайджане Н. Пиперигос вызван в Афины для консультаций.
Внешнеполитическое ведомство Греции также сообщило, что после отзыва посла Баку будет передана официальная нота протеса.