Վահրամ Պողոսյան. «Էրդողանը պայմանավորվել է Աֆղանստանից ահաբեկչական նոր խմբավորումների ներգրավման համար»
Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Վահրամ Պողոսյանը հայտնում է, որ հետախուզության տվյալներով՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Աֆղանստանի Իսլամական կուսակցության առաջնորդ Գուլբեդդին Հիքմեթիյարի հետ Արցախի դեմ պատերազմում ահաբեկչական նոր խմբավորումների ներգրավման մասին: Ըստ աղբյուրի, վարձկան-ահաբեկիչներն առաջիկա օրերին կտեղափոխվեն Ադրբեջան:
«Եվս մի անհերքելի փաստ, որ թուրքական իշխանություններն ամենաբարձր մակարդակով տարածաշրջանը փորձում են վերածել ահաբեկչական որջի:
Գուլբեդդին Հիքմեթիյարն աֆղանական զինյալ է, 1990-ականներին երկու անգամ կարճատև զբաղեցրել է Աֆղանստանի վարչապետի պաշտոնը։ 2003 թվականին ԱՄՆ կողմից հայտարարվել է որպես ահաբեկիչ և մտնում է ՄԱԿ սև ցուցակի մեջ»,- նշել է Վահրամ Պողոսյանը։

Ваграм Погосян: “Эрдоган договорился о переброске новых террористических групп из Афганистана”
Пресс-секретарь президента Республики Арцах Ваграм Погосян сообщил, что, по данным разведки, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган договорился с лидером Исламской партии Афганистана Гульбеддином Хекматияром о вовлечении в войну с Арцахом новых террористических группировок. Согласно источнику, в ближайшие дни террористы-наемники будут переправлены в Азербайджан.
“Это еще один неопровержимый факт того, что турецкие власти на самом высоком уровне пытаются превратить регион в логово террористов.
Гульбеддин Хекматияр – бывший полевой командир. В 1990-х годах дважды недолго занимал должность премьер-министра Афганистана. В 2003 году был объявлен Соединенными Штатами террористом и включен в “черный список” ООН”,- отметил В.Погосян.