Առանց Արցախի մասնակցության որևէ բանակցություն հեռանկար չի կարող ունենալ
Խորհրդարանական խմբակցություններն այն կարծիքին են, որ հնարավոր բանակցություններին Արցախը պետք է ներգրավված լինի: Հիշեցնենք, որ այսօր` հոկտեբերի 8-ին, Ժնև է մեկնելուԱդրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը, իսկ երկուշաբթի` հոկտեմբերի 12-ին, Մոսկվա է մեկնելու Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը: Վերջիններս հանդիպումներ պետք է ունենան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում: Մինսկի խումբը փրձում է առանձին հանդիպումներով հակամարտող կողմերին մեկ սեղանի շուրջ հրավիրել:
Տևական մարտերից հետո բանակցային ամբողջ տրամաբանությունը կարող է փոխվել:
Իր խոսքում խորհրդարանական ճեպազրույցներին նման համոզմունք հայտնեց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Նախկինում խոսվում էր խաղաղ բանակցությունների միջոցով լուծումներ գտնելու մասին, իսկ Ադրբեջանը և Թուրքիան որոշեցին բիրտ ուժի միջոցով լուծել խնդիրը, սակայն դա իրենց չհաջողվեց: Այժմ այս վիճակից դուրս գալու փնտրտուքը աշխարհի խնդիրն է: Անվտանգության գոտին միջազգային կարևորություն է ձեռք բերել, այդ գոտու շրջակայքում տեղակայվել են տեռորիստական ուժեր, որոնք մարտահրավեր են այլ պետությունների համար»,- ասաց Քոչարյանը:
Անդրանիկ Քոչարյանի խոսքով`անվտանգության գոտին պետք է դառնա այնպիսի գոտի, որը կապահովի Արցախի անվտանգությունը:
«Էստեղ խոսել շրջաններ վերադարձնելու մասին, դառնում է աբսուրդ: Բնականաբար, փոխզիջումներ պետք է լինեն, բայց չեն կարող հաշվի չառնվել մեր անվտանգության գոտու կարևորությունը` ոչ միայն Արցախի, այլև հարակից պետությունների համար»,- ասաց նա:
Խորհրդարանի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահն ասաց, որ եթե բանակցություններ լինեն, ապա Արցախի մասնակցությունն օրհասական է:
«Առանց Արցախի մասնակցության որևէ բանակցություն հեռանկար չի կարող ունենալ: 1994 թվականի զինադադարի պայմանագիրը խախտված է, և այդ պայմանագիրը նորից պետք է թարմացվի. եռակողմ պայմանագրի տակ Արցախի ներկայացուցչի ստորագրությունը ևս կար»,- եզրափակեց Քոչարյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հայտնեց, որ խորհրդարանական դիվանագիտությանը հաջողվել է միջազգային բոլոր գործընկերներին տեղեկացնել, որ Ադրբեջանը ահաբեկչական ներուժ է օգտագործում, սնուցում է միջազգային ահաբեկչություն: Մարուքյանը լուրջ ձեռքբերում որակեց Եվրոպական խորհրդարանի բազմաթիվ պատգամավորների հայանպաստ և արցախանպաստ ելույթները, նաև շեշտեց ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի դռնփակ հանդիպման մասին, որտեղ որոշվել է հրատապ դեբատ անցկացնել:
Մարուքյանը չբացառեց Եվրոպայի խորհրդի կողմից նաև ռեզոլյուցիայի (որևէ կոլեգիալ մարմնում որևէ հարցի քննարկման արդյունքում ընդունված որոշում) ընդունման հավանականությունը:
«Հայկական կողմը պետք է ամեն ինչ անի, որ մարտի դաշտում ձեռքբերումը դիվանագիտական մակարդակում արձանագրվի»,- ընդգծեց Մարուքյանը:
Մարուքյանը ևս հիշեցրեց, որ 1994 թվականի զինադադարի պայմանագրում առկա է Արցախի ստորագրությունը, որտեղ Արցախն իր սուբյեկտայնությունն աբողջությամբ իրացրել է: Ըստ Մարուքյանի` Արցախը պետք է շարունակի պնդել, որ մասնակից պետք է լինի բանակցություններին, քանի որ առանց իր մասնակցության բանակցություններն արդյունավետ չեն կարող լինել:
«Որովհետև Արցախը հրադադարի կողմ է: Հայաստանը պատերազմի մեջ չէ, պարզապես Արցախի անվտանգության երաշխավորն է, թույլ չի տալիս, որ Արցախի ժողովրդին ենթարկեն ցեղասպանության»,- եզրափակեց Մարուքյանը:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Էնֆիաջյանն էլ ընդգծեց` զինված ուժերի մարտական ոգին բարձր է, ռազմատեխնիկայի որևէ խնդիր չկա:
«Բայց ամենատարբեր սցենարների պարագայում էլ գիտակցում ենք, որ խնդրի լուծումը պետք է լինի սեղանի շուրջ քննարկման արդյունքում, թե ինչպիսի օրակարգով, ինչպիսի բովանդակային քննարկում կլինի, զերծ կմնամ այդ գնահատականներից»,- ասաց նա:
Վահե Էնֆիաջյանն ընդգծեց, որ Հայաստանն ու Արցախը տարիներ շարունակ պայքարել ու պայքարում են Արցախի ժողովրդի ազատության ու պետականության համար, և ի վերջո այս իրավունքները պետք է հաստատվեն միջազգային հանրության կողմից:
Ըստ ԱԺ փոխխոսնակի` Արցախի անկախության ճանաչումը Հայաստանի կողմից ինքնանպատակ չպետք է լինի, դրան պետք է հաջորդի միջազգային հանրության արձագանքը՝ ճանաչման տեսքով:
Էնֆիաջյանը նաև հայտնեց, որ այս պահին ԲՀԿ-ական կամավորների հետ առաջնագծում է նաև պատգամավոր Հրանտ Մադաթյանը:

Без участия Арцаха переговоры не могут иметь перспективы
Сегодня состоялся брифинг представителей фракций Национального Собрания, на котором было единодушно высказано мнение о том, что в потенциальных переговорах должен участвовать и Арцах. Напомним, что сегодня министр иностранных дел Азербайджана отправляется в Женеву, в 12 октября в Москву отправится глава МИД Армении. Зограб Мнацаканян проведет встречи в рамках Минской группы ОБСЕ, которая пытается усадить за стол переговоров конфликтующие стороны.
После продолжительных боев вся логика переговорного процесса может претерпеть изменение. Такое мнение высказал депутат фракции “Мой шаг”, председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
“Азербайджан и Турция предприняли попытку решения проблемы путем грубой силы, но им это не удалось. Сейчас поиском выхода из сложившейся ситуации должно заняться мировое сообщество. Зона безопасности приобрела международную важность, поскольку там разместились террористические силы, представляющие угрозу и для других государств”,- отметил депутат.
“В этой ситуации говорить о возвращении районов абсурдно. Компромиссы, естественно, должны быть, но не учитывать важность зоны безопасности не только для Арцаха, но и для соседних государств, невозможно”,- сказал Кочарян. Он также отметил, что без участия Арцаха никакие переговоры не могут иметь перспективы. Трехсторонний договор о прекращении огня 1994 года, под которым стояла также подпись представителя Арцаха, нарушен и должен быть обновлен, заявил Андраник Кочарян.
Лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян отметил, что парламентской дипломатии удалось довести до сведения всех международных партнеров, что Азербайджан использует террористов. Серьезным достижением Марукян назвал проармянские и проарцахские выступления многих депутатов Европарламента. Он также сообщил о созыве закрытого заседания комиссии по мониторингу ПАСЕ, на котором предусмотрено проведение срочных дебатов.
Депутат не исключил также возможность принятия резолюции Советом Европы.
“Армянская сторона должна сделать все, чтобы успехи на поле боя были закреплены на дипломатическом уровне”,- подчеркнул лидер “Просвещенной Армении”.
По его словам, Арцах должен продолжать настаивать на своем участии в переговорном процессе, поскольку без этого переговоры не будут иметь успеха.
О необходимости решения проблемы Нагорного Карабаха за столом переговоров заявил и депутат фракции “Процветающая Армения”, вице-спикер парламента Ваге Энфиаджян.
Он подчеркнул, что Армения и Арцах на протяжении многих лет вели и ведут борьбу за свободу и государственность народа Арцаха, и это право должно быть признано международным сообществом.
По словам вице-спикера, признание Арменией независимости Арцаха не является самоцелью, за этим должно последовать признание со стороны международного сообщества.
Энфиаджян также сообщил, что сегодня вместе с добровольцами от партии “Процветающая Армения” на передней линии находится депутат их фракции Грант Мадатян.