Կաթնառատում ջրից թունավորվածների վիճակը բավարար է, պարզվում է թունավորման աղբյուրը
Առողջապահության նախարարությունն այսօր հայտնեց, որ խոշորացված Տաշիր համայնքի Կաթնառատ բնակավայրում ջրից թունավորման հետեւանքով վարակիչ հիվանդության դեպքեր են գրանցվել։
Քաղաքացիները հիվանդանոցներ են դիմել հոկտեմբերի 6-ին։
Լոռու մարզպետարանի աշխատակազմի առողջապահության եւ սոցիալական ապահովության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լուսինե Վարդանյանը «Հետքի» հետ զրույցում հայտնեց, որ այժմ Ստեփանավանի հիվանդանոցում հոսպիտալացված է 25, իսկ Վանաձորի ինֆեկցիոն հիվանդանոցում՝ 10 հիվանդ։ Նրանց առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար՝ միջին ծանրության։
Լուսինե Վարդանյանի փոխանցմամբ՝ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը (ՀՎԿԱԿ) կատարել է լաբորատոր հետազոտություններ, իրականացվել են համաճարակաբանական բոլոր տեսակի հետազոտական աշխատանքներ։ Այս պահին էլ մարզի գլխավոր համաճարակաբանը և ՀՎԿԱԿ-ի տնօրենը դեպքի վայրում են, որպեսզի հստակ պարզեն ջրի աղբյուրը։
Մանրէաբանական հետազոտության նպատակով նմուշներ են վերցվել ինչպես բուժառուներից, այնպես էլ մակերեսային աղբյուրի ջրից:
Լուսինե Վարդանյանի խոսքով՝ վերջին երկու տարիներին մարզում թունավորման նման զանգվածային դեպք չէր գրանցվել։
Տաշիրի համայնքապետ Էդգար Արշակյանը հրաժարվեց որևէ տեղեկություն հաղորդել թունավորման դեպքի և բնակավայրում խմելու ջրի մատակարարման վիճակի մասին։

Отравившиеся водой жители Катнарата чувствуют себя удовлетвлорительно
По сообщению Министерства здравоохранения, в общине Катнарата Тавушской области зафиксированы случаи инфекционного заболевания , вызванного отравлением водой. Заболевшие обратились в больницу 6 октября.
Врио начальника управления здравоохранения и социальных вопросов администрации Лорийской области Лусине Варданян сообщила Hetq.am, что в больнице Степанавана находятся 25, а в инфекционной больнице Ванадзора – 10 больных. Их состояние средней тяжести.
В настоящее время в Катнарате находятся эпидемиологи, которым предстоит обнаружить источник заражения.
С целью проведения эпидемиологического исследования взяты необходимые пробы, в том числе воды из поверхностного источника.
По словам Л.Варданян, за последние два годы такого массового случая заражения в области не было.
Глава общины Ташир Эдгар Аршакян отказался предоставить какие-либо сведения о ситуации с массовым заражением и состоянии системы водоснабжения общины Катнарат.