ԱՀ քաղաքացիները 1991 թվականից ապրում են անկախ, ինքնիշխան պետությունում և չունեն որևէ քաղաքական ու իրավական կապեր Ադրբեջանի հետ. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հայտարարությունը Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարությունների առնչությամբ:
«Ադրբեջանի նախագահի վերջին հայտարարություններն այն մասին, թե ռազմական գործողությունների վերսկսումը չի նշանակում բանակցային գործընթացից հրաժարում, և որ պաշտոնական Բաքուն շարունակում է Արցախի բնակիչներին համարել իր քաղաքացիները, ցինիզմի բարձրագույն դրսևորում են: Նման պնդումները ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն ապրում է իր մտացածին՝ իրականությունից կտրված աշխարհում:
Առանց գիտակցելու Արցախի հանդեպ իրենց հավակնությունների անիրավաչափ ու պատրանքային լինելը, Ադրբեջանի իշխանությունները չեն կարողանա ճեղքել այն արատավոր շրջանը, որում հայտնվել են՝ իրենց հակահայկական քարոզչությամբ, տարածաշրջանի պատմությունը վերաշարադրելու փորձերով և միջազգային իրավունքի նորմերի կանխակալ մեկնաբանմամբ:
Նախ՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիները 1991 թվականից ապրում են անկախ, ինքնիշխան պետությունում և չունեն որևէ քաղաքական ու իրավական կապեր Ադրբեջանի հետ: Բաքուն վաղուց կորցրել է Արցախի բնակիչներին իր քաղաքացիները կոչելու նաև բարոյական իրավունքը: Իսկ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի զինված ագրեսիայի սանձազերծումից հետո, որի ընթացքում ադրբեջանական բանակը նպատակաուղղված գնդակոծում էր քաղաքացիական օբյեկտները և խաղաղ բնակչության դեմ կիրառում էր արգելված տեսակի զենքեր, այդ թվում՝ կասետային զինամթերք, Բաքվի նման պնդումները պարզապես սին ու անիմաստ բառակույտ են դառնում:
Երկրորդ՝ սանձազերծելով հերթական ագրեսիվ պատերազմը և հակամարտությունը կրկին փորձելով լուծել ուժի կիրառման միջոցով` Ադրբեջանը զրոյացրեր է միջազգային միջնորդների բոլոր ջանքերը և մշակումները խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Ստեղծված պայմաններում միայն մեկ ելք է մնում՝ Արցախի Հանրապետության անկախության միջազգային ճանաչումը, որը տարածաշրջանում կապահովի երկարատև խաղաղություն և կայունություն, ինչպես նաև կբացառի Ադրբեջանի կողմից հերթական պատերազմ սանձազերծելու փորձերը և կկանխի Բաքվի իշխանությունների կողմից մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների իրագործումը»:

Artsakh Foreign Ministry: "International Recognition of Artsakh is the Only Way Out"
The recent statement of the President of Azerbaijan that the resumption of hostilities does not mean the rejection of the negotiation process, and that Baku continues to consider the residents of Artsakh as its citizens is a manifestation of the highest degree of cynicism.
Such statements demonstrate that the military-political leadership of Azerbaijan lives in its own fictional world, detached from the reality. Without realizing the illegal and illusory nature of its claims to Artsakh, the Azerbaijani authorities will not be able to break the vicious circle into which Baku has driven itself with anti-Armenian propaganda, attempts to rewrite the region’s history and manipulative interpretation of international law.
Firstly, citizens of the Republic of Artsakh have been living in an independent, sovereign state since 1991, and have no political and legal ties with Azerbaijan whatsoever. Baku has long lost the moral right to call the people of Artsakh “its citizens”. And, after unleashing an armed aggression against the Republic of Artsakh on September 27, 2020, and deliberately targeting peaceful population and civilian infrastructure using cluster munitions and other types of prohibited weapons, such statements from Baku are a meaningless set of empty words.
Moreover, by unleashing another aggressive war and resuming attempts to resolve the Azerbaijan-Karabakh conflict by force, Baku has derailed all the efforts of the international mediators, nullifying their initiatives in the peace process. Under the current circumstances, there is only one way out – international recognition of the independence of the Republic of Artsakh, which will ensure lasting peace and stability in the region, as well as exclude Azerbaijan's attempts to start another war and prevent the Baku authorities from committing new crimes against humanity.