Ադրբեջանը փորձում է փոխել իրավիճակը մինչեւ մարդասիրական նպատակներով հայտարարված կրակի դադարեցումը
Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների հայտարարությունից հետո հարավային ուղղությամբ հակառակորդի կողմից ուժգնացել է ԱԹՍ-ի օգտագործումը։
Այս մասին հայտնում է Հայաստանի ՊՆ խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը։ Ըստ խոսնակի՝ ՊԲ ստորաբաժանումները կասեցնում են հակառակորդի բոլոր գրոհները ՝ պատճառելով մարդուժի և ԱԹՍ-ի մեծ կորուստներ։
«Հակառակորդը նենգաբար փորձում է փոխել իրավիճակը մինչև հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարված կրակի դադարեցումը։
Արցախի ՊԲ ստորաբաժանումները պատրաստ են կասեցնելու հակառակորդի նախահարձակ մտադրությունները»,- գրել է Շուշան Սեփանյանը։
Նա միաժամանակ հայտնում է, որ հակառակորդը կիրառել է հարվածային ԱԹՍ Երիցվանք գյուղական համայնքի, նաև Հայաստանի Սյունիքի մարզի, Կապանի շրջանի Արծվանիկ բնակավայրի ուղղությամբ։ Տուժածներ չկան։

Азербайджан пытается изменить ситуацию до объявленного прекращения огня в гуманитарных целях
После заявления глав МИД России, Армении и Азербайджана противник на южном направлении еще интенсивнее использует беспилотные летательные аппараты. Об этом сообщает пресс-секретарь Министерства обороны Армении Шушан Степанян.
По словам пресс-секретаря, подразделения Армии обороны пресекают все атаки противника, причиняя ему большие потери в живой силе и БПЛА.
“Противник коварно пытается изменить ситуацию до объявления с 12:00 10-го октября прекращения огня в гуманитарных целях. Подразделения АО Арцаха готовы подавить наступательные намерениям противника”,- пишет Ш.Степанян.
Вместе с тем пресс-секретарь МО сообщает, что противник применил ударные беспилотники в направлении общины Ерицванк, а также населенного пункта Арцваник Капанского района Сюникской области. Пострадавших нет.