Ի պաշտպանություն արձակագիր Հովհաննես Իշխանյանի
Գրող, հրապարակախոս Հոհաննես Չարխչյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում տարածել է հայտարարություն, որով կոչ է անում ընկերներին թողնել իրենց ստորագրությունը ի պաշտպանություն արձակագիր Հովհաննես Իշխանյանի:
«Արձակագիր Հովհաննես Իշխանյանին իր «Ուվալնյատի օրը» գրքի համար հարցաքննել են Ռազմական ոստիկանությունում, ապա Երևանի Կենտրոնի քննչական բաժնում: Ռազմական ոստիկանությունը որոշել է, որ գեղարվեստական արձակը խեղաթյուրել է իրականությունը, վարկաբեկում է Հայաստանի զինված ուժերը, վիրավորում է կրոնը և հայ մայրերին:
Իրենց ճաշակի թելադրանքին իրավական տեսք տալու համար ուժային կառույցները երկու ամիս քրեական օրենսգրքում հոդված են փնտրում և այժմ փորձում են հեղինակի դեմ գործ հարուցել քրեական օրենսգրքի 263 հոդվածով' «պոռնկագրական նյութեր և առարկաներ տարածելու» վերաբերյալ: Գիրքը փորձաքննության է հանձնվել Մշակույթի նախարարության մշակութային արժեքների փորձագիտական կենտրոն:
Գրականությունն ու արվեստը ոստիկանության համար տրորելու «առարկա» չէ, և նրան չի հաջողվի վերադարձնել գրականության հանդեպ ֆաշիստական ու ստալինյան ժամանակների վերաբերմունքը:
Ուժային կառույցների գրաքննությունը ոչ միայն արշավ է հայ գրողի դեմ, այլև ընդհանրապես գրականության ու արվեստի, ստեղծագործական մտքի ու երևակայության դեմ, մարդու հիմնարար ազատությունների դեմ:
Եթե արագ չկանխվեն ճնշումները, ապա գրքի միջազգային մայրաքաղաք հռչակված Երևանում այս նախադեպը սպառնում է գրաքննություն տարածել Հայաստանի հրատարակչություններում, տպարաններում և գրախանութներում, ուր վաճառվում են հայ որոշ պաշտոնյաների ճաշակին չհամապատասխանող համաշխարհային համբավ ունեցող բազմաթիվ հեղինակների գրքեր:

В защиту прозаика Ованнеса Ишханяна
Писатель и публицист Ованнес Чарчян распространил в социальной сети Фейсбук заявление, в котором призвал друзей поставить свои подписи в защиту прозаика Ованнеса Ишханяна.
“Из-за книги “День увольнения“ прозаика Ованнеса Ишханяна допросили сперва в Военной полиции, а затем в следственном отделе полиции административного района Кентрон. Военная полиция решила, что художественная проза исказила действительность, компрометирует вооруженные силы Армении, оскорбляет религию и армянских матерей.
Для того, чтобы придать навязыванию своего вкуса правовой характер, силовые структуры уже два месяца ищут статью в Уголовном кодексе и сейчас пытаются возбудить против автора уголовное дело по статье 263 УК РА – “распространение порнографических материалов и предметов“. Книга передана на экспертизу в Экспертный центр культурных ценностей Министерства культуры РА.
Литература и искусства не являются для полиции объектами, которые можно топтать, и им не удастся вернуть то отношение к литературе, которое существовало во времена фашизма и сталинизма. Цензура силовых структур представляет собой кампанию не только против армянского писателя, но и в целом против литературы и искусства, творческой мысли и творческого воображения, основополагающих свобод человека.
Если репрессии не будут немедленно прекращены, то в провозглашенном Международной столицей книги Ереване этот прецедент угрожает распространению цензуры в издательствах, типографиях, книжных магазинах, где продаются книги многих авторов с мировой славой, не соответствующие вкусам некоторых армянских чиновников.