ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հարցազրույցը «Ալ-Ջազիրա»-ին
Հարց. Մեր թղթակից Սինեմը հաղորդեց մեզ, որ մի ադրբեջանցի պաշտոնյա պնդում էր, թե ակնհայտ է, որ Գյանջայի ուղղությամբ հրթիռներն արձակվել են Հայաստանից, և որ Լեռնային Ղարաբաղի ռազմական պաշտոնյաները հերքել են քաղաքի հրթիռակոծումը: Արդյո՞ք Հայաստանը խախտում է զինադադարը:
Զոհրաբ Մնացականյան. Դա բացարձակ սուտ է, որը հորդում է Բաքվից: Հայաստանը դա չի արել: Եվ դա նույնիսկ ժխտվել է Պաշտպանության նախարարության կողմից:
Երեկ երեկոյան կարևոր հայտարարության հասանք մարդասիրական նպատակներով կրակի դադար հաստատելու և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ սկսելու վերաբերյալ: Բայց մի քանի ժամ անց` շաբաթ օրը վաղ առավոտյան, Ադրբեջանը շարունակում էր իր ռազմական գործողությունները բոլոր ուղղություններով` հիմնականում հարավում: Ամենասարսափելին այն է, որ նրանք շարունակաբար մեթոդիկ կերպով թիրախավորում և հարվածում էին խաղաղ բնակավայրերին, քաղաքներին ու գյուղերին, Արցախի քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին: Եվ այս ամենը շարունակվում էր առավոտից մինչև կեսօր: Ժամը 12-ից հետո, երբ պետք է կրակի դադար հաստատվեր, ադրբեջանական կողմը շարունակում էր այս գործողությունները: Սա կանխամտածված հարձակում է այն ամենի դեմ, ինչին մենք փորձում էինք հասնել կրակի դադարի միջոցով:
Հարց. Կցանկանայի մեկ հարց պարզաբանել: Եթե Հայաստանը չէ պատասխանատու Գյանջայի վրա հարձակման համար (և այն մեկի, որը տեղի էր ունեցել հոկտեմբերի 4-ին), եթե նա չէ պատասխանատու այս վերջին հարձակման համար, ապա, ո՞վ է, ըստ Ձեզ, արել դա:
Զոհրաբ Մնացականյան. Արցախի պաշտպանության ուժերը լիովին վճռական են շարունակելու իրենց պաշտպանությունը, Դուք պետք է հասկանաք դա: Նրանք պաշտպանվում են Արցախի քաղաքացիների, ժողովրդի վրա իրականացվող այս մեթոդիկ, թիրախային հարձակումից:
Հարց. Այժմ, որպեսզի կարողանամ հասկանալ, թույլ տվեք ընդհատել Ձեզ, քանի որ իսկապես ցանկանում եմ այստեղ մի պարզաբանում անել: Դուք ասում եք, որ հայկական զորքերը չեն, որ արձակում են այս հրթիռները, դրանք Արցախի ուժերն են, այնտեղի պաշտպանական ուժերը, որոնք պաշտպանում են Լեռնային Ղարաբաղը մինչ կրակի դադարի ուժի մեջ մտնելը: Սա ճի՞շտ է:
Զոհրաբ Մնացականյան. Կրակի դադարը խախտվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից թե՛ կեսօրից առաջ, և թե՛ հատկապես դրանից հետո: Նրանք շարունակում էին իրենց ռազմական գործողությունները, և որ ամենասարսափելին է՝ նրանք կրակում էին գյուղերի և քաղաքների ուղղությամբ: Դուք պետք է ձեր գործընկերներին ուղարկեք Ստեփանակերտ և այլ քաղաքներ, որպեսզի նրանք արձանագրեն, թե ինչ ձևով են այդ քաղաքներն ու գյուղերը հողին հավասարեցվում, որտեղ մարդիկ երկրորդ շաբաթն է, ինչ անց են կացնում ապաստարաններում, որտեղ փախստականների հոսք է սկսել, որտեղ նրանք անում են այն, ինչ արել են 1990-ականերին՝ էթնիկ զտումներ, մարդկանց երկրի երեսից ջնջելը: Դա տեղի չի ունենալու: Արցախի պաշտպանական ուժերը շարունակելու են վճռականորեն պաշտպանվել: Եվ Հայաստանը եղել և մնում է նրանց անվտանգության երաշխավորը:
Հարց. Հայաստանը վճռական էր միջազգային աջակցության ստանալու հարցում: Այն աջակցություն էր ակնկալում այլ երկրներից: Արդյո՞ք դա ավելի հեշտ չէր լինի, եթե Հայաստանը որոշում կայացներ դադարեցնել հրադադարի ցանկացած խախտում, և զենքը վայր դներ՝ թույլ տալով հումանիտար կրակի դադարի, գերիների փոխանակման և մարմիների փոխանակման իրականացումը:
Զոհրաբ Մնացականյան. Մեղքը մի՛ բարդեք Հայաստանի կամ Արցախի վրա: Արցախը հավատարիմ է: Մենք բարեխղճորեն բանակցել են այս հայտարարությունը: Արցախի կառավարությունը, նախագահը բացարձակապես, անվերապահորեն աջակցել են հրադադարին: Սա շատ կարևոր գործառույթ է՝ անելու նվազագույնը, ի ցույց դնելու դրա հումանիտար գործառույթը: Կան բազմաթիվ լրջագույն հումանիտար հարցեր, որոնք անմիջապես պետք է լուծվեն: Մարմինների վերադարձը, գերիների վերադարձը պետք է իրականացվի: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն ներգրավված է: Հայկական կողմերը՝ Արցախը և Հայաստանը, լիովին շահագրգռված են դրանում: Եվ մենք հավատարիմ ենք կրակի դադարին:
Հարց. Մեր թղթակից Բեռնարդ Սմիթը մեզ հաղորդեց, որ հումանիտար աշխատանքների գործընթացի մեկնարկի համար դեռևս որևէ ամսաթիվ չի հայտարարվել, որովհետև դա կախված էր կրակի դադարի հաստատումից: Կա՞ որևէ եղանակ, որով Հայաստանը կարող է ճնշում գործադրելով նրա վրա, ով հրթիռներ է արձակում Ադրբեջանի վրա, դադարեցնելու դա, որպեսզի հումանիտար գործողությունները կյանքի կոչվեն:
Զոհրաբ Մնացականյան. Ես վերադառնում եմ նույն հարցին. Հայաստանը հավատարիմ է իր հանձնառությանը, Արցախը հավատարիմ է իր հանձնառությանը: Միանշանակորեն վերստին կընդգծեմ, որ երեկ առավոտից սկսած մինչև ուշ գիշեր Ադրբեջանը հրետակոծում, թիրախավորում էր Ստեփանակերտը, մի քանի քաղաքներ և գյուղեր: Նրանք հսկայական վնաս են պատճառել քաղաքացիական բնակչությանը և ենթակառուցվածքներին կրակի դադարի հաստատման ամբողջ օրը շարունակ։ Նրանք, ըստ էության, չեն հասկանում՝ ինչ է կրակի դադարեցումը: Կրակի դադարեցումը նրանց իրավունք չի վերապահում սպանել քաղաքացիներին, հարվածներ հասցնել քաղաքացիական բնակավայրերին: Ահա թե ինչ էր տեղի ունենում կեսօրից ի վեր: Եկեք շատ հստակ լինենք այս հարցում:
Սա ևս մեկ անգամ առաջ է բերում շատ կարևոր մի հարց. վերիֆիկացիոն մեխանիզմների հարցը: Մենք ցանկանում ենք կրակի դադար, մենք ցանկանում ենք տեղում վերիֆիկացիոն մեխանիզմներ, որոնք կմատնանշեն ոճրագործին, ի ցույց կդնեն այն կողմին, որը հավատարիմ չէ կրակի դադարին: Մենք խոսել ենք այս մասին տևական ժամանակ, և ևս մեկ անգամ ընդգծում եմ դա:

Armenian Foreign Minister to Al-Jazeera: "Azerbaijan Continues to Violate Ceasefire"
Question: We heard our correspondent Sinem telling us that an Azeri official is saying that it was clear the rockets that were fired in Ganja came from inside Armenia, and that Nagorno-Karabakh’s military officials have denied attacking the city. Is Armenia breaking the ceasefire?
Zohrab Mnatsakanyan: That is a total lie that is coming out in batches from Baku. Armenia has not been doing that. And that has been rejected by the Ministry of Defence.
We have achieved an important statement yesterday night to establish a ceasefire for the humanitarian purposes and to start working on that. But a few hours later, in the early hours of the morning on Saturday, Azerbaijan has been continuing with its military operations in every direction, mostly in the south. Most appallingly, they have been continuously targeting and hitting the civilian settlements, towns and villages, the civilian infrastructure of Nagorno-Karabakh in a methodic way. This has been going on for the entire morning all the way to the afternoon. After 12pm., when we were supposed to have the ceasefire established, these operations have been continuing on the Azerbiajani side. This is a premeditated attack on what we have been trying to achieve with this ceasefire.
Question: I want to clarify one thing with you sir. If Armenia is not responsible for the attacks on Ganja (another one happened on October 4), but if it is not responsible for this latest attack, who, do you think, did it?
Zohrab Mnatsakanyan: The Nagorno-Karabakh defence forces are absolutely resolute to continue their defence, you have to understand. They are defending this methodic, meticulous attack on the civilians, on the people of Nagorno-Karabakh.
Question: Now, If I can understand you, let me interrupt you, because I really want to be clear on this.You are saying that these are not Armenian forces that are firing these missiles, these are forces from Nagorno-Karabakh, the defence forces there, who are defending Nagorno-Karabakh while the ceasefire is in place. Is that correct?
Zohrab Mnatsakanyan: The ceasefire has been violated by Azerbaijani forces before 12 noon and specifically after 12 noon. They have been continuing their military operations and most appallingly they have been hitting the cities and towns. You must send your people to Stepanakert and to other towns and cities to register the way in which those towns and cities are raised to the ground, in which people have been spending two weeks in the shelters, in which there is a refugee flow, in which they are again doing what they have been doing in the 1990s. - ethnic cleansing, erasing these people from the earth. That will not happen. Defence forces of Nagorno-Karabakh will continue to resolutely defend. And Armenia has been and remains a guarantor of their security.
Question: Armenia has been determined to bring in international support. It has been looking for support from foreign countries. Would that be easier to get if Armenia decided to stop any breach of the ceasefire and lay down its weapons to allow the humanitarian ceasefire to go ahead and exchange of prisoners and the exchange of bodies to go ahead?
Zohrab Mnatsakanyan: Don’t shift the blame on Armenia or Nagorno-Karabakh. Nagorno-Karabakh is faithful. We have negotiated this statement in good faith. The Nagorno-Karabakh government, the president have absolutely, unequivocally supported the ceasefire. This is a very important function for the very minimum to do - the humanitarian function of this. There are many serious humanitarian issues that have to be resolved immediately. The return of the bodies, the return of the prisoners of war that has to be done. The ICRC is involved. The Armenian sides - Nagorno-Karabakh and Armenia - are absolutely interested in that. And we have been in good faith with the ceasefire.
Question: To allow the process of the humanitarian work to go ahead, our correspondent Bernard Smith was telling us that no date had yet been said for that to begin because it was dependent on there being a ceasefire. Is there a way that Armenia can bring pressure on whoever it is that is firing rockets into Azerbaijan to stop doing that so that the humanitarian action can take place?
Zohrab Mnatsakanyan: I am coming back to the same question: Armenia is faithful to its commitment; Nagorno-Karabakh is faithful to its commitment. I am just repeating myself again in a very unequivocal way: since morning yesterday, all the way to the very-very late hours of the night, Azerbaijan has been shelling, targeting Stepanakert and other towns and villages. They have inflicted enormous damage to the civilians, to the civilian infrastructure all over day, when the ceasefire was emplaced. They don't apparently understand what the ceasefire is about. Ceasefire does not mandate them to kill civilians and to hit civilian settlements. That’s what was happening after 12 pm. Let’s be very clear about it.
This once again brings in a very important question: verification mechanisms. We want the ceasefire, we want verification mechanisms on the ground, which will indicate the perpetrator, which will demonstrate the party, which is not faithful to this ceasefire. We have been saying this for a long time and I repeat this again.