Արցախը պատրաստ է փոխադարձ մարդասիրական գործողություններ իրականացնել
Նկատի ունենալով Ռուսաստանի Դաշնության միջնորդությամբ 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին մարդասիրական նպատակներով՝ ռազմագերիների, զոհված ռազմական ու քաղաքացիական անձանց դիակների փոխանակման համար ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության գոտում կրակի դադարեցման վերաբերյալ հայտարարությունը, Արցախի Հանրապետության Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովն իր պատրաստակամությունն է հայտնում հայտարարության մեջ նշված մարդասիրական գործողությունների իրականացման ուղղությամբ։ Այս մասին ասվում է Հանձնաժողովի տարածած հաղորդագրությունում։
«Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի ղեկավարության կողմից բոլոր ստորաբաժանումներին հրաման է տրված 2020 թվականի հոկտեմբերի 10-ին՝ ժամը՝ 12։00-ին դադարեցնելու ռազմական գործողությունները։
Հանձնաժողովն իր լիազորությունների շրջանակում անցել է նախապատրաստական աշխատանքների և ադրբեջանական կողմի՝ կրակի դադարեցման ռեժիմի խստիվ պահպանման և շփման գծում իրավիճակի կայունության դեպքում, պատրաստ է փոխադարձ մարդասիրական գործողություններ իրականացնել»,- հայտնում է Արցախի Ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող պետական հանձնաժողովը։

Арцах готов к осуществлению взаимных гуманитарных действий
Учитывая достигнутую 10 октября 2020 г. при посредничестве России договоренность о прекращении огня в зоне арцахско-азербайджанского конфликта с гуманитарной целью обмена военнопленными, телами погибших военных и гражданских лиц, Государственная комиссия по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших Республики Арцах выражает готовность к осуществлению указанных в заявлении гуманитарных действий, говорится в заявлении Госкомиссии.
“Командованием Армии обороны Республики Арцах всем подразделениям отдан приказ прекратить военные действия с 12.00 10 октября. Комиссия в рамках своих полномочий приступила к выполнению подготовительных работ, и в случае строго выполнения азербайджанской стороной режима прекращения огня и сохранения стабильной ситуации на линии соприкосновения готова осуществить взаимные гуманитарные действия”,- отмечается в заявлении Госкомиссии по вопросам военнопленных, заложников и без вести пропавших Арцаха.