ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (ՌԴ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) այսօր հանդես են եկել հետևյալ հայտարարությամբ․
«Համանախագահներն անհանգստությամբ են արձանագրում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում շարունակվող բռնությունը։ Համանախագահները կոչ են անում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել հոկտեմբերի 10-ին կողմերի կողմից Մոսկվայում ստանձնած պարտավորությունների լիարժեք կատարման համար՝ աղետալի հետևանքները տարածաշրջանում կանխելու նպատակով:
Համանախագահները կրկնում են, որ քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերը ցանկացած պարագայում անընդունելի են։ Համանախագահները կողմերին կոչ են անում անհապաղ հաստատել հումանիտար հրադադար՝ ապահովելով աճյունների, ռազմագերիների և պահվող անձանց վերադարձ, և համաձայնության գալ հրադադարի ռեժիմի վերահսկման մեխանիզմի շուրջ:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ առանձնազրույցներից հետո համանախագահներն աշխատում են կողմերի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության քաղաքական կարգավորման գործընթացի առարկայական հարցերի շուրջ՝ բանակցային լուծման հասնելու նպատակով»։

The OSCE Minsk Group Co-Chairs released the following statement today.
GENEVA/MOSCOW, October 13, 2020 - The Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stephane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America) released the following statement today:
The Co-Chairs note with alarm the continuing violence in the Nagorno-Karabakh conflict. The Co-Chairs call on Azerbaijani President Ilham Aliyev and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to take immediate steps to execute in full the obligations of the sides according to the October 10 Moscow statement, in order to prevent catastrophic consequences for the region.
The Co-Chairs reiterate that civilian casualties are unacceptable under any circumstances. The Co-Chairs call on the sides to implement the humanitarian ceasefire immediately to allow the return of remains, prisoners of war, and detainees, and appeal to the sides to agree urgently upon a ceasefire verification mechanism.
Following conversations with Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov, the Co-Chairs are working with the sides on the substantive issues of the Nagorno-Karabakh political settlement process in order to reach a negotiated solution.