Սերգեյ Լավրով. «Խաղաղ կարգավորումը ոչ միայն հնարավոր է, այլև խնդրի կայուն լուծումն ապահովելու միակ միջոցն է»
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հարցազրույց է տվել ռուս լրագրողներին, որի ընթացքում խոսել է նաեւ Արցախում ընթացող պատերազմի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման մասին։ Ներկայացնում ենք հարցազրույցի՝ Արցախին եւ Հայաստանին առնչվող հատվածները։
Չնայած հրադադարի հաստատմանը՝ ձեր տիտանական ջանքերի շնորհիվ, կրակը չի դադարել։ Ուզում եմ հարցնել՝ դա առհասարակ հնարավո՞ր է։ Մենք՝ Ռուսաստանը, խոսում է այն մասին, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, բայց դա հնարավո՞ր է, որեւէ մեկը կանգ կառնի՞։
Բանակցություններն աննախադեպ էին, բայց վճռական պահին իր նպաստն ունեցավ ՌԴ նախագահը։ Դրանց միանում էր նաեւ Սերգեյ Շոյգուն, որովհետեւ հրադադարի մասին հայտարարությունը բավարար չէր լինի, եթե չլինեին վերահսկման մեխանիզմներ այդ հրադադարի նկատմամբ։ Փաստաթղթի երկրորդ կետը հենց դա էր նախատեսում։ Ես, Շոյգուն եւ ՌԴ նախագահը բազմիցս խոսել ենք այս օրերի ընթացքում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի մեր գործընկերների հետ, եւ մեր հիմնական ուղերձն է, որ պետք է անհապաղ հանդիպեն ռազմական ոլորտի պատասխանատուները եւ համաձայնեցնեն այդ մեխանիզմները։ Այդ ազդակները ուղարկել ենք թե’ ադրբեջանցի, թե’ հայ գործընկերներին։
Այդ ի՞նչ հրաշք մեխանիզմ է։
Դիվանագետները հայտարարում են կրակի դադարեցման պայմանավորվածությունների մասին, իսկ զինվորականները, որպեսզի այս ամենը բարեհաջող իրականացվի, համաձայնեցնում են, թե կոնկրետ այդ նպատակով ինչ միջոցներ պետք է ձեռնարկվեն, ով է անաչառ կերպով դիտարկելու երկու կողմերից հրադադարի ռեժիմի պահպանումը։
Սա նոր բան չէ։ Այդպես է եղել և՛ Մերձդնեստրում, և՛ Դոնբասում, չնայած այնտեղ այդ հրադադարը հայտարարվում է մի քանի անգամ, և միայն վերջինն է քիչ թե շատ գործում: Եվ դա միայն այն պատճառով, որ մշակվել են լրացուցիչ միջոցներ այս ռեժիմի (հրադադարի) ստուգման համար:
Այդպես եղավ և 1994 թվականին Ղարաբաղում, երբ հրադադարի մասին հայտարարությունն ուղեկցվեց զինված ուժերի հստակ համաձայնություններով, թե ինչպես է այն իրագործվելու իրականում:
Ուստի, իհարկե, քաղաքական կարգավորումը հնարավոր է: Այն առաջարկները, որոնք մշակել ու մշակում են միջնորդները, մնում են բանակցությունների սեղանին: Դրանց բովանդակությունն արդեն հայտնի է` Ղարաբաղի շուրջ գտնվող շրջանների փուլային, աստիճանական ազատում՝ միաժամանակ պահպանելով Ղարաբաղի անվտանգությունը, և նախքան Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոշումը, Հայաստանի և Ղարաբաղի միջև հուսալի կապի ապահովում:
Եվ նման սխեման լավ հայտնի է: Չկա չարիք առանց բարիք: Այս տխուր իրադարձությունները պետք է օգնեն վերակենդանացնել քաղաքական գործընթացը՝ անվտանգության հարցերի լուծմանը զուգահեռ:
Հուսալի կապ ասելով նկատի են առնվում երկու շրջաննե՞րը, Լաչինի միջա՞նցքը։
Բոլոր համաձայնագրերը, որոնք վերջերս քննարկվել են և որոնք կողմերը լրջորեն են ընդունել, ենթադրում էին 5 շրջանների ազատագրում առաջին փուլում ու ևս 2 շրջանի ազատագրում՝ երկրորդ փուլում: Երկրորդ փուլում նաև պետք է որոշվեր Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի հարցը:
Իսկ առաջին փուլում, բացի երկու շրջանի ազատագրումից, պետք է բացվեին բոլոր կոմունիկացիաները, տնտեսական կապերը, տրանսպորտային կապերը, և տեղակայվելու էին խաղաղապահներ, որոնք կերաշխավորեին ռազմական գործողությունների դադարեցումը:
Այսինքն՝ ամեն դեպքում խաղաղապահներ, դա այն մեխանիզմն է, որի մասին դուք հենց հիմա խոսեցիք։
Ոչ, սա ուրիշ է, այս մեխանիզմը (խաղաղապահների ներդրումը) պետք է գործի իրական շփման գծում: Դրանք այն 5 շրջանները չեն, որոնք պետք է փոխանցվեն համանախագահների առաջարկներին համապատասխան:
Այս պահին ոչ միայն խաղաղապահներ, այլ դիտորդներ, ռազմական դիտորդներ, դա բավական կլիներ ... Կարծում ենք, որ միանգամայն ճիշտ կլիներ, եթե նրանք լինեին մեր ռազմական դիտորդները, բայց վերջնական խոսքը պետք է լինի կողմերինը: Իհարկե, մենք ելնում ենք նրանից, որ ինչպես Երևանում, այնպես էլ Բաքվում հաշվի կառնվեն մեր դաշնակցային հարաբերությունները, ռազմավարական գործընկերության հարաբերությունները:
Ներկա պատերազմը, եթե իրերն իրենց անուններով կոչենք, ոգեշնչել է Թուրքիան։ Առհասարակ, մենք անընդհատ բախվում ենք Թուրքիային՝ Սիրիայում, Լիբիայում, պարբերաբար, եւ Թուրքիան ոչ թե մեր դաշնակիցն է դառնում, այլ ռազմական ընդդիմախոսը։ Ու չնայած դրան՝ մենք հայտարարում ենք, թե Թուրքիան մեր ռազմակավարական դաշնակիցն է։ Ինչպե՞ս է այս ամենը դիտվում հիմա՝ որտեղ ենք մենք, որտեղ՝ Թուրքիան։ Ո՞վ ենք մենք միմյանց համար։
Մենք երբեք չենք բնութագրել Թուրքիային որպես մեր ռազմավարական դաշնակից: Նա գործընկեր է, շատ մտերիմ գործընկեր: Շատ ոլորտներում այս համագործակցությունը ռազմավարական է:
Մենք համաձայն չենք Թուրքիայի հնչեցրած դիրքորոշման հետ Ղարաբաղի հարցում, որը նաև մի քանի անգամ հնչեցրել է նախագահ Ալիևը: Այստեղ ոչ մի գաղտնիք չկա:
Մենք չենք կարող համաձայնել այն հայտարարությունների հետ, որ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծում ունի և թույլատրելի է:
Դժբախտաբար, Թուրքիան կարողացավ դա անել և հաստատեց, որ կաջակցի ցանկացած գործողության, որ Ադրբեջանը կձեռնարկի այս հակամարտությունը լուծելու համար, այդ թվում` ռազմական:
Մենք կապի մեջ ենք մեր թուրք գործընկերների հետ: Ես այս ճգնաժամի ընթացքում մի քանի անգամ խոսել եմ Մեւլյութ Չավուշօղլուի հետ:
Մենք դեռ պաշտպանում ենք մեր տեսակետը, որ խաղաղ կարգավորումը ոչ միայն հնարավոր է, այլև այս խնդրի կայուն լուծումն ապահովելու միակ միջոցն է:
Որովհետև մնացած ամեն ինչ կպահպանի հակամարտությունը փոքր-ինչ թույլ վիճակում, բայց եթե չլինի երկարաժամկետ քաղաքական համաձայնություն, միևնույն է, մի օր որոշումները, որոնք կայացվել են ռազմական ճանապարհով, անարդյունավետ կլինեն, և ռազմական գործողություններ, այնուամենայնիվ, կլինեն:

Russian Foreign Minister Backs a Return to Former Karabakh Settlement Principles: Return of Territories, Introduction of Peacekeeprs
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov gave an interview to Russian journalists, during which he also spoke about the ongoing war in Artsakh and the settlement of the Nagorno Karabakh conflict. Here are excerpts from the interview related to Artsakh and Armenia.
Despite the ceasefire, thanks to your titanic efforts, the fighting did not stop. I want to ask, is it possible at all? We, Russia, talk about the fact that there is no alternative to a peaceful settlement of the conflict, but is it possible, will anyone stop?
The negotiations were unprecedented, but at the decisive moment the Russian President assisted. Sergey Shoygu also joined them, because the announcement about the ceasefire would not be enough if there were no control mechanisms over the ceasefire. The second point of the document envisaged just that. Shoyu and I and the President of the Russian Federation have spoken many times these days with our partners in Armenia and Azerbaijan, and our main message is that those responsible for the military sphere must meet immediately and agree on these mechanisms. We sent those signals to both our Azerbaijani and Armenian colleagues.
What is that miraculous mechanism?
The diplomats announce ceasefire agreements, and the military, in order for all this to be successfully implemented, agree on what specific measures should be taken for that purpose, who will impartially observe the observance of the ceasefire regime on both sides.
This is not a new thing. This has happened in Transnistria and Donbas, although the ceasefire has been announced several times, only the latter is more or less the same. And this is only because additional measures have been developed to test this regime (ceasefire).
This is what happened in Karabakh in 1994, when the declaration of a ceasefire was accompanied by clear agreements between the armed forces on how it would actually be implemented.
So, of course, a political settlement is possible. The proposals developed by the mediators remain on the table. Their content is already known: the gradual return of the regions around Karabakh, while maintaining the security of Karabakh, before the determination of the final status of Karabakh, ensuring a reliable connection between Armenia and "Karabakh.
And such a scheme is well known. There is no evil without good. These sad events should help revitalize the political process while addressing security issues.
By reliable connection do you mean the two regions, the Lachin corridor?
All the recently discussed agreements, which were taken seriously by the parties, provided for the liberation of five regions in the first stage and the return of these two regions in the second stage. In the second stage, the issue of Karabakh's final status was to be decided.
And in the first stage, except for the return of the two regions, all communications, economic ties, transport connections were to be opened, and peacekeepers were to be deployed to guarantee the cessation of hostilities.
In other words, peacekeepers, that is the mechanism you just talked about.
No, this is different, this mechanism (introduction of peacekeepers) should work on the real line of contact. These are not the five districts that should be transferred in accordance with the Co-Chairs' proposals.
At this moment, not only peacekeepers, but also observers, military observers, that would be enough ... We think it would be quite right if they were our military observers, but the final word should be on the parties. Of course, we assume that our allied relations and strategic partnership relations will be taken into account both in Yerevan and Baku.
The current war, if we speak openly, has inspired Turkey. In general, we constantly come up against Turkey in Syria and Libya, regularly, and Turkey does not become our ally, but a military opponent. Nevertheless, we declare that Turkey is our military ally. How is all this viewed now? Where are we, where is Turkey? How does each regard the other?
We have never described Turkey as our strategic ally. It is a partner, a very close partner. This cooperation is strategic in many areas.
We do not agree with the position voiced by Turkey on the Karabakh issue, which has also been voiced several times by President Aliyev. There are no secrets here.
We can not agree with the statements that a military solution to the conflict is possible.
Unfortunately, Turkey was able to do that and confirmed that it would support any action that Azerbaijan would take to resolve this conflict, including via military means.
We are in touch with our Turkish partners. I have spoken to Mevlut Cavusoglu several times during this crisis.
We still hold the view that a peaceful settlement is not only possible but the only way to ensure a lasting solution to this problem.
If there is not a long-term political agreement, the decisions taken via military actions will one day prove ineffective and military hostilities will happen again.