Արմեն Սարգսյանը հարցազրույց է տվել «Ալ-Ջարիդա» օրաթերթին
Նախագահ Արմեն Սարգսյանի հարցազրույց է տվել «Ալ-Ջարիդա» օրաթերթին։ Այս մասին տեղեկացնում է նախագահի պաշտոնական կայքը։ Այն ներկայացնում ենք ստորեւ։
Հարց- Ո՞վ է սկսել ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում և ի՞նչ քաղաքական ենթատեքստում է դա պատահել: Արդյո՞ք մենք ականատեսն ենք լինում պրոքսի պատերազմի, թե՞ սա մեկ այլ մարտադաշտ է էներգակիրների համար մղվող պատերազմում:
-Լեռնային Ղարաբաղը պատմականորեն հայկական տարածքի մասի է կազմել, և հայերն այստեղ են բնակվել հազարավոր տարիներ: Պատմականորեն Լեռնային Ղարաբաղը կամ Արցախը մշտապես Հայաստանի մաս է եղել: Դա մի գեղեցիկ լեռնային տարածք է, որտեղ հայերը, որպես բնիկներ, ապրել են հազարավոր տարիներ և այսօր էլ շարունակում են ապրել: Միայն խորհրդային իշխանության տարիներին էր, որ Լեռնային Ղարաբաղը, որպես ինքնավար մարզ, Ստալինի կողմից մոտ 70 տարով տրվեց Ադրբեջանին: Խորհրդային Միության փլուզումից հետո տեղի ունեցավ առաջին պատերազմը, որին հաջորդեցին բանակցությունները՝ շուրջ 30 տարի: Ադրբեջանական կողմն ասում է, որ իրենք լեգիտիմ իրավունք ունեն ազատագրել այդ տարածքները: Բայց ազատագրել ումի՞ց: Այնտեղ 100 տոկոսով բնակվում են էթնիկ հայեր, ովքեր մշտապես բնակվել են այդտեղ: Ինչո՞ւ նրանք պետք է լքեն իրենց տունը միայն այն պատճառով, որ ադրբեջանական կողմն ուզում է դա: Սա կոչվում է ագրեսիա, որին հաջորդում է էթնիկական զտում: Նրանց այդ տարածքները պետք են առանց հայերի: Ադրբեջանական կողմի համար այդ տարածքների նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելը և սեփական ագրեսիան արդարացնելն ինքնության կառուցման պատմության մի մասն է, մինչդեռ հայկական կողմի համար դա պայքար է կյանքի, մշակութային ժառանգության, պատմական հիշողության համար: Դա պայքար է իրենց տան, ծնողների և երեխաների համար, ովքեր բնակվում են այդտեղ և այժմ դարձել են ուղիղ թիրախ թուրքական ԱԹՍ-ների և ադրբեջանական հրթիռների համար:
Ադրբեջանն սանձազերձել է լայնամասշտաբ այս պատերազմը՝ ի հեճուկս 1994 թվականին հաստատված զինադադարի մասին հստակ համաձայնագրի: Սա իսկական պատերազմ է, որին Ադրբեջանն ու Թուրքիան երկար ու լուրջ պատրաստվել են: Ադրբեջանական կողմը ցանկանում է վերացնել ստատուս քվոն և պարտադրել իր կամքը: Իսկ Թուրքիան ռազմական ու քաղաքական առումներով աջակցում է Ադրբեջանի այս վտանգավոր նախաձեռնությանը՝ տարածաշրջանում հանգեցնելով մարդկային աղետի: Մենք՝ հայերս, երբեք ներգրավված չենք եղել էներգետիկ ենթակառուցվածքի համար պայքարի մեջ: Ընդհակառակը, եղել են նույնիսկ որոշ քննարկումներ Հայաստանից Թուրքիա էլեկտրաէներգիա արտահանելու մասով, ինչպես որ արվում էր Իրանի և Վրաստանի պարագայում: Ինչ վերաբերում է պրոքսի պատերազմի մասին Ձեր հարցին, կարող եմ ասել, որ Թուրքիան օգտագործում է Ադրբեջանին տարածաշրջանում իր գերիշխանությունն ավելացնելու համար: Սակայն այդպիսով այն վտանգում է Հարավային Կովկասի փխրուն կայունությունը:
Հարց- Հաշվի առնելով տարածաշրջանային լարվածությունը, չե՞ք վախենում, որ Լեռնային Ղարաբաղում իրադրությունը կստեղծի նոր «Սիրիա»:
-Այո՛, վախենում եմ, քանի որ եթե չլինի միջազգային ուժեղ արձագանք տարածաշրջանում Թուրքիայի կանխամտածված և անօրինական գործողություններին, տարածաշրջանը կարող է վերածվել սիրիական մղձավանջի: Իսկ տարածաշրջանում և դրա սահմաններից դուրս դրանից կտուժեն բոլորը: Հետևաբար, եթե Թուրքիային չստիպեն դադարեցնել իր ուղղակի միջամտությունը ռազմական հարձակողական գործողություններին, հակամարտությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև կարող է դուրս գալ վերահսկողությունից: Մենք պետք է թույլ չտանք Թուրքիային և Ադրբեջանին ավելի ուժգնացնելու և ավելի խճճելու իրավիճակը՝ ստեղծելով մի իրադրություն, որն ի վերջո Կովկասը կվերածի մեկ այլ Սիրիայի: Թուրքիան մշտապես վարձում և Ադրբեջան է ուղարկում վարձկաններ և մոջահեդ-իսլամիստ ահաբեկիչներ՝ կռվելու Լեռնային Ղարաբաղի կամ ինչպես մենք ենք ասում՝ Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության դեմ: Տարբեր երկրներ պետք է միջամտեն և ուժեղ ու հստակ ճնշում գործադրեն Թուրքիայի վրա՝ դադարեցնելու տարածաշրջանում վերջինիս միջամտությունը: Եթե Թուրքիան հեռու մնա, մենք հնարավորություն կստանանք ունենալու արդյունավետ հրադադար և բանակցություններ, ինչպես նաև հավանականություն՝ վերադառնալու բանակցային սեղանին:
Թուրքիայի նման ներգրավվածությունը և ադրբեջանական ագրեսիան, որը չդադարեց անգամ հոկտեմբերի 10-ին հայտարարված հումանիտար հրադադարի ժամանակ, ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի, այլև ողջ աշխարհի հայերի ու հայերի բարեկամների համար ընկալվում է այնպես, որ Թուրքիան ցանկանում է կրկնել այն, ինչ տեղի ունեցավ 105 տարի առաջ, այն է՝ հայերի էթնիկական զտում իրենց հայրենիքից՝ նպատակ ունենալով իրականացնել մեկ այլ ցեղասպանություն: Մենք՝ հայերս, Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում, երբեք թույլ չենք տա, որ մեկ այլ ցեղասպանություն տեղի ունենա: Այլևս երբեք:
Հարց- Ադրբեջանի իշխանությունները պնդում են, որ հայ կամավորները, մասնավորապես Սիրիայից և Լիբանանից, միանում են կռիվներին: Դա ճի՞շտ է: Չե՞ք վախենում, որ սա կարող է մեծացնել հակամարտության կրոնական մասշտաբները:
-Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված և ժամանակակից Թուրքիայի Հանրապետության կողմից երբեք չճանաչված Հայոց Ցեղասպանությունից հետո հայերը սփռվեցին ողջ աշխարհով և դարձան այնպիսի երկրների հպարտ քաղաքացիներ, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իրանը, Արգենտինան, Լիբանանը, Ավստրալիան, Սիրիան, Վրաստանը, Սինգապուրը, Լեհաստանը և այլն: Նրանք արդյունավետ կերպով ինտեգրվեցին իրենց համար տուն դարձած երկրներում և հասարակություններում և դարձան համեստ ու օրինապաշտ քաղաքացիներ՝ իրենց ներդրումը բերելով հյուրընկալող երկրի տնտեսությանը, քաղաքականությանը, մշակույթին, սպորտին, գիտությանը, տեխնոլոգիաներին, կրթությանը և այլ բնագավառներին: Երբ կա գոյութենական սպառնալիք, ողջ աշխարհի հայերը մոբիլիզացվում են, անգամ գալիս են իրենց Հայրենիք՝ տեղում օգնելու իրենց եղբայրներին և քույրերին: Ադրբեջանն ու Թուրքիան, այլ ոչ թե Հայաստանը, պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն վարձու մարդասպաններին և մոլեռանդ ջիհադիստներին մեր տարածաշրջան բերելու և այդպիսով՝ խաղաղության հասնելու գործընթացն ավելի բարդացնելու համար: Քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է կանգնեցնի այս ընթացքը: Անընդունելի է 21-րդ դարում վարձկանների գոյությունը, ում վճարում են քաղաքացիական անձանց սպանելու կամ հումանիտար աղետ ստեղծելու համար:
Ինչ վերաբերում է կրոնական գործոնին, հայերը երբեք այլ կրոնների հանդեպ վատ վերաբերմունք կամ անհանդուրժողականություն չեն ցուցաբերել: Այս հակամարտության համատեքստում կրոնական գործոնն ուղղակի բացակայում է հենց ամենասկզբից: Հայաստանն ու հայերը լիակատար հարգանք ունեն բոլոր կրոնների ու հավատալիքների հանդեպ և մեր պատմության հազարավոր տարիների ընթացքում մենք հստակորեն ցույց ենք տվել մեր հանձնառությունը մարդկային արժեքներին, այդ թվում և հանդուրժողականությունն ու հարգանքն այլ կրոնների, մշակույթների, ռասաների նկատմամբ և այլն: Չեմ ճանաչում որևէ հայի, ով ատելություն տածի այլ կրոնների ներկայացուցիչների հանդեպ: Մենք քրիստոնեություն ենք ընդունել 301 թվականին, որպես աշխարհում առաջինը պաշտոնապես ընդունած երկիր: Երկու հազարամյակի ընթացքում հայ ժողովուրդն անցել է պատերազմների, հակամարտությունների, տեղահանումների, անգամ ցեղասպանության միջով, սակայն երբեք չի դարձել կրոնական կույր մոլեռանդ, ինչպիսին մենք տեսնում ենք մեր դեմ ադրբեջանական կողմում կռվողների մեջ: Սակայն դուք մշտապես կգտնենք մարդկանց, ովքեր ցանկանում են բորբոքել ատելություն և հրահրել նոր լարվածություններ, և նրանք կասեն, որ այստեղ կա կրոնական գործոն, ինչն անհեթեթություն է:
Հարց- Ձեզ բավարարու՞մ է արաբական Ծոցի երկրների դիրքորոշումը իրավիճակի վերաբերյալ:
-Առաջին իսկ օրվանից, երբ Թուրքիայի աջակցությամբ ադրբեջանական կողմն աննախադեպ հարձակում սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ, ես կապի մեջ եմ եղել արաբական երկրների ղեկավարների հետ, ինչպիսիք են Օմանի սուլթանը, Բահրեյնի թագավորը, Կատարի էմիրը, Եգիպտոսի նախագահը, Հորդանանի թագավորը, Աբու Դաբիի թագաժառանգը և այլն:
Նրանց ուղղված իմ նամակներում, ինչպես նաև հեռախոսազանգերի ընթացքում ես խորը մտահոգություն եմ հայտնել պարուրաձև զարգացող այս իրավիճակի մասով՝ նշելով, որ ցավոք սրտի, Ադրբեջանի կողմից հրահրված նման իրադարձային պատերազմներն Արցախի ժողովրդի և Հայաստանի Հանրապետության դեմ նորություն չեն, և որ արդեն ավելի քան երեք տասնամյակ Ադրբեջանը փորձեր է անում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը լուծել ռազմական ճանապարհով՝ հայերին դուրս քշելով իրենց հայրենիքից, ինչն անընդունելի է:
Հարց- Ի՞նչ պահանջներ ունի Հայաստանը զինադադարի հաստատման համար: Ինչպիսի՞ն եք պատկերացնում քաղաքական լուծումը:
-Վերջին 30 տարվա ընթացքում առաջին անգամը չէ, որ Ադրբեջանը, վայելելով Թուրքիայի բացահայտ աջակցությունը, նման սարսափելի հարձակում է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ՝ օգտագործելով հրետանային և հրթիռային զինտեխնիկայի լայն տեսականին, այդ թվում՝ արգելված կլաստերային ռումբեր` թիրախավորելով բնակելի տարածքները, որոնք գտնվում են շփման գծից շատ հեռու:
Հատկանշական է, որ այս հակամարտության ուղիները գծվել են 1990-1991 թվականներին, երբ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի խաղաղ բողոքներին ի պատասխան՝ այն ժամանակվա Խորհրդային Ադրբեջանը փորձեց դաժան ռազմական ուժի կիրառմամբ իրականացնել զանգվածային էթնիկական զտումներ և շարունակեց իր վայրագությունները՝ բռնի կերպով դուրս քշելով հայ բնակչությանը: Սակայն հայ ժողովուրդը դիմակայեց այդ պարտադրված պատերազմին և նվաճեց 26 տարվա անկախ և խաղաղ կյանքի իրավունք իր սեփական հայրենիքում՝ ընթացող բանակցությունների տևական գործընթացի պայմաններում:
Այսօր ևս թուրք-ադրբեջանական շարունակական ագրեսիան, որին բախվում ենք մենք, ի ցույց է դնում վերջիններիս ցեղասպան մտադրությունները՝ հայերին կրկին պարտադրելով պայքարել սեփական տան, ընտանիքի, հազարամյա պատմության և հուշարձանների համար: Մենք առավել քան համոզված ենք, որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումն այստեղ ապրող հայերի անվտանգությունն ու իրավունքները երաշխավորող միակ տարբերակն է: Այս հարցի քաղաքական լուծումը պարզ է՝ հնարավոր ցեղասպանությունը և այս մարդկանց բռնի տեղահանությունը կանխելու միակ միջոցը նրանց ինքնորոշման իրավունքը միջազգայնորեն ճանաչելն է:
Հարց- Լավատե՞ս եք արդյոք Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ առաջիկա հանդիպումների վերաբերյալ: Ի՞նչ եք կարծում, միջազգային միջամտությունը կօգնի՞, թե՞ կբարդացնի իրավիճակը:
-Միջազգային միջնորդությունը, որն իրականացվում է Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների համանախագահությամբ գործող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից, խաղաղ կարգավորման հասնելու հիմնական հարթակներից է, սակայն այդ փխրուն խաղաղությունը բացահայտորեն խաթարվեց Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից՝ սեպտեմբերի 27-ին ապակայունացնելով կովկասյան տարածաշրջանը և հայերի դեմ կռվելու համար այստեղ տեղափոխելով վարձկաններին ու ջիհադիստներին:
Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունները՝ բռնությունը անմիջապես դադարեցնելու և բանակցային սեղանի շուրջ վերադառնալու վերաբերյալ անտեսվել են ոչ միայն Ադրբեջանի կառավարության, այլև, նախևառաջ, Թուրքիայի ղեկավար Էրդողանի կողմից, ով պատասխանատվություն է կրում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան հրահրելու և դրանում ռազմական մասնակցություն ունենալու համար: Ուստի, միակ միջազգային միջամտությունը Թուրքիայինն է, որը ոչ միայն բարդացրեց իրավիճակը, այլև դարձավ հայ բնակչության գոյության համար իրական սպառնալիք և կտրուկ ապակայունացրեց ամբողջ տարածաշրջանը: Այստեղ հատկանշական է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Չավուշօղլուի հայտարարությունն առ այն, որ իր երկիրը շարունակելու է մնալ Ադրբեջանի կողքին բոլոր պարագաներում՝ դրանով հաստատելով այս պատերազմին Թուրքիայի ռազմական ներգրավվածության փաստը:
Այս փաստը պետք է լուրջ մտահոգության առիթ տա ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների համար, քանի որ վերջիններիս դաշնակիցը ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրին մասնակցող գործընկեր երկրի դեմ ագրեսիայի նախաձեռնողն է: Այս առումով, միջազգային շահագրգիռ կողմերը, բոլոր նրանք, ովքեր հետաքրքրված են երկարաժամկետ խաղաղությամբ կամ հակամարտության լուծմամբ, մասնավորապես՝ Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ը, Ռուսաստանը և այլ երկրներ, պետք է այնպես անեն, որ Թուրքիան զերծ մնա միջամտելուց, և ստիպեն Անկարային և Բաքվին հաշվետու լինել և պատասխանատվություն ստանձնել այս սարսափելի պատերազմը հրահրելու համար:
Հարց- Հայաստանը դժգոհություն է հայտնել ԱՄՆ-ին՝ F16-ի օգտագործման, ինչպես նաև Իսրայելին՝ Բաքու զենքի մատակարարման հետ կապված, իսկ Ռուսաստանը շատ զգույշ է ձեզ աջակցություն ցուցաբերելու հարցում: Մտահոգվա՞ծ չեք, որ Հայաստանը միայնակ կմնա:
-Այս պատերազմում թուրքական F-16-ի օգտագործման հետ կապված հարցը բարձրացրեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ով հայտարարեց, որ կցանկանար, որ ԱՄՆ պարզաբանի, թե արդյո՞ք այդ կործանիչներն ուղարկվել են Թուրքիա՝ հայ խաղաղ բնակչությանը ռմբակոծելու համար: Այս հարցն առնչվում է նաև ՆԱՏՕ-ին, քանի որ Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի անդամ է և շահագործում է F-16-երը: Եվ ՆԱՏՕ-ի իմ որոշ գործընկերներին ես խնդրեցի չափազանց մեծ ուշադրություն դարձնել այս փաստի վրա, քանի որ ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ ՆԱՏՕ-ի անդամը, որն ունի գործողությունների հստակ մանդատ, մասնակցում կամ ներգրավված է ՆԱՏՕ-ի անդամ չհանդիսացող երրորդ կողմերի հակամարտության մեջ: Արդյո՞ք Թուրքիան ունի ՆԱՏՕ-ի կողմից նման թույլտվություն կամ կանաչ լույս դա անելու համար: Եթե այո, ապա մենք դա պետք է իմանանք: Եթե ոչ, ապա հուսով եմ, որ ՆԱՏՕ-ի մեր գործընկերներն իրենց ձայնը լսելի կդարձնեն և ճնշում կգործադրեն Թուրքիայի վրա՝ թույլ չտալով, որ վերջինս խառնվի այս հակամարտությանը, քանի որ նրա ներկայությունը ոչնչով չի օգնում, այլ ընդհակառակը՝ իրավիճակն ավելի է սրում:
Իսրայելի կողմից Ադրբեջանին շարունակական զենք վաճառելու հարցը երկար պատմություն ունի, որը շարունակում է անհասկանալի մնալ հայ հասարակության համար: Նույնիսկ հիմա, երբ հայերի հանդեպ իրականացվում է թուրք-ադրբեջանական ագրեսիա, Իսրայելի կառավարությունը շարունակում է զինել ագրեսորին, ինչը հայկական կողմի համար անհասկանալի և անընդունելի է: Հայկական կողմը պարզ հարց է բարձրացնում. ինչո՞ւ է հրեական պետությունը, որն ինքը ևս ցեղասպանություն վերապրած երկիր է, զինում Հայաստանի դեմ ցեղասպան պատերազմ մղողներին: Հայաստանն ու Արցախը միայնակ չեն, քանի որ գտնվում ենք ճշմարտության կողմում: Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի դիրքորոշմանը, նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հստակ նշել է, որ Ռուսաստանը հանձնառու է եղել և կշարունակի հավատարիմ մնալ իր ստանձնած պարտավորություններին՝ որպես Հայաստանի երկկողմ և բազմակողմ անվտանգության պայմանագրային դաշնակից՝ Հայաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության շրջանակում:

Armenian President to Al-Jarida Newspaper: "This Is Not a Religious Conflict"
Armenian President Armen Sarkissian gave an interview to the Kuwaiti daily Arabic-language newspaper Al-Jarida. The transcript of the interview was provided by Sarkissian’s office.
Who started the military actions in Nagorno-Karabakh and in which political context it occurred? Are we witnessing a proxy war? Another battlefield for energy wars?
Nagorno-Karabakh is a region which was historically part of the Armenian lands and Armenians have been living there for thousands of year. Historically, Nagorno-Karabakh or Artsakh was always a part of Armenia. It is a nice mountainous beautiful region where Armenians, as an indigenous people, were inhabiting those lands for thousands of years and they still live there. Only under the Soviet regime, Nagorno-Karabakh, as an autonomous region, was given by Stalin to Soviet Azerbaijan for 70 years.
After the collapse of the Soviet Union, we got the first war and almost 30 years of negotiations. The Azeri side is that it has a legitimate right to free those lands. But free from whom? There are ethnic Armenians 100% living there, and they have been there always. Why one should leave his/her own home just because a newcomer wants to? This is called aggression followed by ethnic cleansing. They want that land without Armenians. For the Azeri side, controlling those lands and justifying their aggression is part of an identify-building narrative, while for the Armenian side, it’s a struggle for life, for cultural heritage and historic memory. It a fight for their houses, parents and children who live there, but who now became direct targets of Turkish drones and Azeri missiles.
So, they started a full war while there is a clear agreement of a cease-fire established since 1994. This is a real war which Azerbaijan and Turkey prepared seriously and long ago. The Azeri sides wants to break the status-quo and impose its will. And Turkey militarily and politically backs this dangerous venture of Azerbaijan pushing the region to the brink of a human disaster. We, Armenians, never challenged any energy infrastructure. Instead, according to some arrangements, Armenia could even export electricity to Turkey as it does for Iran and Georgia. As for your question about a proxy war, I can tell you that Turkey is using Azerbaijan to expand its dominance in the region. By doing so, it threatens the fragile stability in the South Caucasus.
With the regional tension all around, are you afraid the situation in Nagorno-Karabakh will create a new "Syria"?
Yes, I am, because if there is no a strong international reaction to Turkey’s deliberate and unlawful actions in the region, we can turn the region into a Syria-like nightmare. And then, everyone in the region and beyond will be affected.
So, if Turkey is not stopped from being directly involved in military offensive activities, the conflict between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan may spiral out of control. We need to stop Turkey and Azerbaijan from levelling up the situation in magnitude, in complexity, and creating something that eventually will become another Syria of the Caucasus. Turkey is permanently recruiting and sending war mercenaries, mujahedin–terrorists, Islamic terrorists Azerbaijan to fight against the civilian population of Nagorno-Karabakh-Republic or Artsakh, as we say it.
Different countries must intervene and put a strong and unequivocal pressure on Turkey to stop it from interfering in the region. If Turkey is restrained, then we have a chance of an effective ceasefire and negotiations, with a possibility of going back to the negotiation table. This Turkish involvement and the Azeri aggression which didn’t stop even under the declaration of ceasing hostilities for humanitarian purposes on October 10, 2020, give feeling to everyone not only in Nagorno-Karabakh, Armenia but everywhere where are Armenians, and those people who are close to the Armenians, that Turkey wants to repeat something that happened 105 years ago-ethnic cleansings of Armenians from their homeland-and creating another genocide. We-Armenians, in Armenia, Artsakh and Diaspora-will never allow another genocide to happen. Enough is enough.
Azerbaijan authorities proclaimed that Armenians volunteers, especially from Syria and Lebanon, are joining the fight. Is that accurate? Are you afraid that this may increase religious dimensions of the conflict?
After the genocide of Armenians perpetrated by the Ottoman Empire and never recognized as such by modern Turkish Republic, Armenians were spread world-wide, and became proud citizens of a number of countries: the US, Russia, France, Iran, Argentina, Lebanon, Australia, Syria, Georgia, Singapore, Poland, etc.
They are effectively integrated into their home countries and societies, and are humble and law-abiding contributors in economy, politics, culture, sports, sciences, technology, education, etc. of the host countries. When there is an imminent existential threat, Armenians seek to get mobilized globally and they also can come to the homeland and help their brothers and sisters on the ground. Azerbaijan and Turkey, not Armenia, should be taken responsible for bringing paid killers and fanatic jihadists to our region thus making achievement of peace even more complicated. The civilized world should stop this. It is a shame for the 21st century to still have mercenaries who are paid for killing civilians or creating human disasters.
As for the religious dimension, Armenians have never showed any resentment and intolerance towards other religions. The religious dimension is just excluded from this conflict since the very beginning. Armenia and Armenians have a full respect for all religions and beliefs and thousands of years of our history clearly demonstrated our attachment to human values including tolerance and respect for other religions, cultures, race, etc.
I don’t know any Armenian having hatreds for representatives of other religions. We adopted Christianity in 301, officially the first in the world. For two millennia, the Armenian nation experienced wars, conflicts, exoduses, and even a genocide, but it never became a blind religious fanatic, as now we see many among those fighting against us on the Azeri side. But you will always find those who want to ignite hatreds and fuel new escalations, and they will say you there is a religious dimension which a non-sense.
Are you satisfied with the Arab gulf countries stance on the situation?
Since the very first day, when the Azeri side backed by Turkey started its unprecedented offensive against Armenians in Nagorno-Karabakh, I was in touch with heads of the Arab countries, such as the Sultan of Oman, the King of Bahrain, the Emir of Qatar, the President of Egypt, the King of Jordan, the Crown Prince of the Emirate of Abu Dhabi, etc. In my letters and phone call I was expressing my deep concern over the spiraling situation stating that regrettably, Azerbaijan’s intermittent war against the people of Artsakh and the Republic of Armenia was nothing new and that for over three decades, Azerbaijan was trying to solve the Nagorno-Karabakh issue through military means and wipe out the Armenian population from its Homeland. And this is unacceptable.
What are Armenia’s demands for a ceasefire? How do you envision the political solution?
This is not the first time in about 30 years that Azerbaijan, enjoying the overt support of Turkey, perpetrated horrific aggression against Armenians of Nagorno-Karabakh, using a wide range of artillery and rocket munitions, including the banned cluster bombs to target the residential areas, situated far from the line of contact.
It is important to recall that the routes of this conflict lied back in 1990-1991, when to the peaceful protests of the Armenians in Nagorno-Karabakh Azerbaijan then-Soviet Republic responded with brutal military force, committing mass ethnic cleansings, and continued atrocities aimed to forcefully squeeze out the Armenian population. The Armenians then withstood the imposed war and enjoyed 26 years of de-facto independent and peaceful life on own Homeland amidst an enduring process of negotiations.
And now, the Turkish-Azerbaijan ongoing aggression the Armenians are facing now comes to expose the genocidal intentions of them, leaving no chance to the local population but to fight again to safe own homes, families, thousand-years old history and monuments.
Therefore, we are more than convinced that the international recognition of the Republic of Artsakh is the only option that might guarantee the security and the right of the Armenians living in here. So, the political solution is clear: the only way to prevent the potential genocide and forced displacement of these people is the international recognition of their self-determination.
Are you optimistic about France and Russia and the United States upcoming meetings? Do you think international intervention will help or complicate the situation?
The international mediation of OSCE Minsk Group that co-chaired by France, Russia, and the United States was one of the factors of lasting peace-oriented to a peaceful outcome, which was blatantly disrupted by Turkey and Azerbaijan blowing up the Caucasus region on 27 September, transferring mercenaries and radical jihadists to fight the Armenians.
Even though the joint statements of leaders of France, Russia and the United States to halt the violence immediately and back to the negotiation table, those were defiantly ignored not only by the Azeri government but first and foremost by Erdogan’s Turkey, who bears responsibility for instigating and militarily involving in Azerbaijan’s unleashed aggression against the Armenians of Nagorno-Karabakh. So, the only international intervention that not only complicated the situation but evoked an existential threat to the Armenians dramatically destabilizing the entire region is Turkey.
And here it's worth mentioning Turkey’s Foreign Minister Cavusoglu’s statement that his country will continue to stand by Azerbaijan on the ground and on the table, hence confirming Turkey’s military involvement in this war. This fact should inherently raise a concern among NATO members that their ally is an initiator of aggression against its Partnership for Peace partner. With this regard, to my understanding, the imperative for the international stakeholders, particularly to those who are interested in long-term peace or in the conflict resolution namely France, the United States, and Russia and others, is to refrain Turkey, making both Ankara and Baku accountable and responsible for provoking this horrible war.
Armenia is discontent with the US over the use of F16 and with Israel over the weapon shipments to Baku, and Russia was very cautious about showing support to you. Are you concerned that Armenia will find herself alone?
The issue of Turkish F-16 in this war was raised by Armenia’s Prime Minister Pashinyan, who eventually stated that the United States may want to explain whether those fighter jets were delivered to Turkey for bombing Armenian civilians. It is also about NATO since Turkey is a NATO member and operates those F-16s. I have asked some NATO colleagues to look at this very carefully because we have a situation where a member of NATO-an organization, which has a clear mandate of what to do-is taking part or getting involved in a conflict of third parties, which are not NATO members. Does Turkey have an authorization or a green light from NATO? If yes, we should know that. If not, then I hope that our colleagues in NATO will make their voice heard and put pressure on Turkey that they should not get involved into this conflict because their presence here is not helping at all, it is escalating the situation dramatically.
On the other hand, the issue of Israel’s continued arming of Azerbaijan has long story, which remains confusing for the Armenian society. Even now, at times of the Turkey-Azerbaijan aggression against the Armenians, Israel’s government’s unchanged behavior in arming the aggressor is far from understanding for the Armenian side, who asks a simple question: since the Jewish State is a Genocide-survivor country, so why arming those who wage genocidal war against Armenia? Armenia and Artsakh are not anole, as we are on the side of truth. As for the position of Russia, the President Vladimir Putin made clear that Russia was and will keep its commitments as bilateral and multilateral security treaty ally of Armenia under the terms and conditions of a strategic partnership with Armenia.