Համբուրգում հայերը փակել էին գլխավոր ճանապարհները՝ պահանջելով ճանաչել Արցախի անկախությունը
Այսօր` առավոտվա ժամը 5-ից, հայերը և եզդիները փակել էին Գերմանիայի Համբուրգ քաղաք մտնող գլխավոր ճանապարհները՝ պահանջելով, որ Գերմանիան ճանաչի Արցախի անկախությունը եւ դադարեցնի զենքի վաճառքը Թուրքիային։
Վաղ առավոտից եվրոպական մի շարք երկրներում հայերը բողոքի ակցիա են իրականացնում՝ ընդդեմ ադրջեբանական եւ թուրքական ագրեսիայի։
Համբուրգում բողոքի ակցիային միացածներից Սպարտակ Հովհաննիսյանը «Հետքի» հետ զրույցում նշեց, որ ժամը 5-ից մինչեւ 9-ը քաղաքի գլխավոր ճանապարհները երկկողմանի փակ են եղել, որն առաջացրել էր մի քանի կիլոմետրի հասնող խցանում։ Վերջինիս խոսքով՝ նպատակն էր նաեւ, որ միջազգային մեդիան արձագանքեր Հայաստանում եւ Արցախում տեղի ունեցող ռազմական գործողություններին, խաղաղ բնակչության հրետակոծմանը։
«Հիմա մի շարք թերթերով, ռադիոյով, հեռուստատեսությամբ անդրադառնում են», - հավելեց Սպարտակ Հովհաննիսյանը։
Հավաքված հայերի եւ եզդիների կոչերը նույնն են՝ «Արցախը Հայաստանն է», «Հաղթելու ենք», «Էրդողան, Ալիեւ տեռորիստ» եւ այլն։

В Гамбурге армяне перекрыли главные магистрали, требуя признать независимость Арцаха
Сегодня в 5 часов утра армяне и езиды перекрыли ведущие в Гамбург (Германия) главные магистрали, требуя, чтобы Германия признала независимость Арцаха и прекратила продавать оружие Турции.
С раннего утра в ряде европейских стран армяне проводят акции протеста против азербайджанской и турецкой агрессии.
Участник акции протеста в Гамбурге Спартак Ованнисян сообщил Hetq.am, что сегодня с 5 до 9 утра в двустороннем порядке были перекрыты главные магистрали города, что вызвало многокилометровую пробку. По словам нашего собеседника, цель акции заключалась в том, чтобы международные медиа откликнулись на военные действия в Армении и Арцахе, обстрелы мирного населения.
“Сейчас ряд газет, радио, телевидение уже начали освещать эту тему”,- отметил Спартак Ованнисян.
Участвовавшие в акции протеста армяне и езиды скандировали “Арцах – это Армения”, “Мы победим!”, “Эрдоган, Алиев – террористы”.