«Մենք մարդ ենք, բորենիներ չենք». Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ ադրբեջանական գերուն բուժելու մասին
Արցախի հարավային ուղղությամբ ծանր մարտերը ողջ օրը շարունակվել են, որոշ ուղղություններով մեր զորքերը կատարել են վերախմբավորումներ։ Մինչ այս պահը հարավում ընթանում են ծանր մարտեր։
Այս մասին Միասնական տեղեկատվական կենտրոնում հրավիրած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
ՊՆ ներկայացուցիչը, անդրադառնալով ադրբեջանական գերուն բուժսպասարկում տրամադրելուն, նշեց՝ մենք մարդ ենք, ունենք համապատասխան արժեհամակարգ, բորենիներ չենք։
Ամփոփելով օրը՝ Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ վաղ առավոտյան ադրբեջանական զինված ուժերը հյուսիսիում և հարավում երկար հրետակոծությունից, հրենատանային պատրաստվածությունից հետո՝ կիրառելով նաև օդային հարձակման այլ միջոցներ՝ ԱԹՍ-ներ, հրթիռներ, անցել են լայնածավալ հարձակման։ Երկու կատաղի գրոհներից հետո հյուսիսային ուղղությամբ մեր զինված ուժերին հաջողվել է ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայացուցիչներին, ահաբեկիչներին և այլ խմբավորումներին հետ շպրտել։ Նրանց չի հաջողվել գրավել ոչ մի բարձրունք, ոչ մի դիրք։
Հայկական զինված ուժերին հաջողվել է ոչնչացնել ադրբեջանական կողմի թռչող սարքերը։ Ըստ Հովհաննիսյանի՝ կանոնավոր բանակը, կամավորները, պահեստազորայիններն ամեն օր ադրբեջանական զինված ուժերին ծանր կորուստներ են պատճառում։ Այդ գործում հատկապես աչքի է ընկնում հրետանին։ Բայց ամեն տեղ չէ, որ հաղթանակները հեշտ են տրվում։
«Մեր դիմաց կանգնած է շատ ուժեղ թշնամի, որին հեշտ չէ հաղթելը, բայց պետք է հաղթենք»,-ասաց Արծրուն Հովհաննիսյանը։

“Мы люди, а не гиены”: Арцрун Ованнисян об оказании медицинской помощи азербайджанскому пленному
В течение всего дня на юге Арцаха продолжались тяжелые бои. На некоторых направлениях наши войска произвели перегруппировки. Тяжелые бои на южном направлении продолжаются до сих пор .
Об этом сообщил на брифинге в Едином информцентре представитель министерства обороны Арцрун Ованнисян.
Касаясь оказания медицинской помощи азербайджанскому пленному, Ованнисян сказал: “Мы люди, у нас есть соответствующея система ценностей. Мы не гиены”.
Подводя итоги дня, представитель МО отметил, что рано утром азербайджанские вооруженные силы после длительных артобстрелов на севере и юге, применив также воздушные наступательные средства – БПЛА, ракеты, перешли в широкомасштабное наступление. После двух ожесточенных атак нашим силам удалось на северном направлении отбросить азербайджанские силы, террористов и другие группировки. Никому из них не удалось занять высоту или позицию.
ВС Армении уничтожила также азербайджанские летательные аппараты. По словам А.Ованнисяна, регулярная армия, добровольцы, резервисты каждый день причиняют тяжелые потери азербайджанским силам. В этом бою особенно отличилась артиллерия. Но победы не везде даются легко.
“Перед нами стоит очень сильный противник, которого нелегко победить. Но мы должны победить”,- сказалАрцрун Ованнисян.