Ավտոերթ Իսրայելում՝ Ադրբեջանին զենք չվաճառելու պահանջով
Հոկտեմբերի 17-ին Իսրայելի հայ համայնքը Հայֆա քաղաքից ավտոերթ է սկսել դեպի Երուսաղեմ։ Հայկական համայնքը Երուսաղեմի Պաշտպանության նախարարության և Իսրայելի խորհրդարանի՝ Քնեսեթի դիմաց բողոքի ակցիա կիրականացնի՝ պահանջելով, որ Իսրայելն այլևս զենք չվաճառի Ադրբեջանին և ճանաչի Արցախի անկախությունը։
Ակցիայի նպատակը, ըստ մասնակիցների, հայ ժողովրդի ձայնն Իսրայելում լսելի դարձնելն է։
Իսրայելում արդեն 5 տարի բնակվող Էսթեր Մելքումովան մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ հայ համայնքը դեմ է նաև Թուրքիայի ներգրավվածությանը և արցախցիների նկատմամբ կազմակերպված տեռորին։
«Այս պահին մոտ 400 մեքենա Երուսաղեմի ճանապարհին է։ Իսրայելի գրեթե բոլոր քաղաքներից էլ մասնակիցներ կան։ Հայֆայից ավտոերթը մեկնարկել է, կենտրոնից և հարավային այլ քաղաքներից միացել են մեզ»,- հայտնեց ակցիայի մասնակիցը։

Israel: Armenians Stage Car Convoy to Protest Weapons Sales to Azerbaijan
The Armenian community of Israel today organized a car convoy from Haifa to Jerusalem to call attention to Israeli weapons sales to Azerbaijan.
Demonstrators will rally in front of the Knesset of the Israeli Parliament and the Ministry of Defense of Jerusalem, demanding that Israel stop selling weapons to Azerbaijan and recognize Artsakh's independence.
Esther Melkumova, who’s lived in Israel for 5 years, told Hetq that the Armenian community also opposes Turkey's involvement in the organized terrorism against the people of Artsakh.
"At the moment, about 400 cars are on the way to Jerusalem. There are participants from almost all cities of Israel. The caravan started from Haifa. People from the center and other southern cities joined us,” said Melkumova, adding that such actions will continue