Ավտոերթ Իսրայելում՝ Ադրբեջանին զենք չվաճառելու պահանջով
Հոկտեմբերի 17-ին Իսրայելի հայ համայնքը Հայֆա քաղաքից ավտոերթ է սկսել դեպի Երուսաղեմ։ Հայկական համայնքը Երուսաղեմի Պաշտպանության նախարարության և Իսրայելի խորհրդարանի՝ Քնեսեթի դիմաց բողոքի ակցիա կիրականացնի՝ պահանջելով, որ Իսրայելն այլևս զենք չվաճառի Ադրբեջանին և ճանաչի Արցախի անկախությունը։
Ակցիայի նպատակը, ըստ մասնակիցների, հայ ժողովրդի ձայնն Իսրայելում լսելի դարձնելն է։
Իսրայելում արդեն 5 տարի բնակվող Էսթեր Մելքումովան մեզ հետ զրույցում հայտնեց, որ հայ համայնքը դեմ է նաև Թուրքիայի ներգրավվածությանը և արցախցիների նկատմամբ կազմակերպված տեռորին։
«Այս պահին մոտ 400 մեքենա Երուսաղեմի ճանապարհին է։ Իսրայելի գրեթե բոլոր քաղաքներից էլ մասնակիցներ կան։ Հայֆայից ավտոերթը մեկնարկել է, կենտրոնից և հարավային այլ քաղաքներից միացել են մեզ»,- հայտնեց ակցիայի մասնակիցը։

В Израиле проходит автошествие с требованием не продавать оружие Азербайджану
Представители армянской диаспоры организуют перед зданиями министерства обороны и парламента Израиля, Кнессета, акции протеста с требованием не продавать оружие Азербайджану и признать независимость Арцаха.
По словам участников акции, цель автошествия – поднять голос протеста армянского народа.
Проживающая в Израиле пять лет Эстер Мелкумова в беседе с нами сообщила, что армянская диаспора выступает также против вовлеченности Турции в агрессию против арцахцев.
“В эти минуты в Иерусалим направляются около 400 автомобилей. Автошествие стартовало с центра Хайфы. А чуть позже к основной колонне машин присоединились автомобилисты из других южных городов”,- сообщила Э.Мелкумова, заверив, что эта акция будет иметь продолжение.