ՄԻՊ. Պատերազմի ընթացքում սպանվել է 36 խաղաղ բնակիչ, որից 1-ը՝ երեխա
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվող փաստահավաք առաքելության արդյունքներով թարմացվել են սեպտեմբերի 27-ից Արցախի քաղաքացիական բնակչության դեմ ադրբեջանական հանցագործությունների հետևանքների վերաբերյալ տվյալները:
Մինչև հոկտեմբերի 16-ը ներառյալ Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորման արդյունքում սպանվել է ընդհանուր 36 խաղաղ բնակիչ, որից 1 մանկահասակ աղջիկ, 7 կին և 28 տղամարդ: Մարմնական վնասվածքներ է ստացել ընդհանուր առմամբ 115 մարդ, որից 95 անձ ստացել է լուրջ վնասվածքներ: Վերջիններից 77-ը արական, իսկ 18-ը` իգական սեռի քաղաքացիներ են:
Արցախի Հանրապետության 130 բնակավայրերին հասցվել է նյութական մեծ վնաս, մասնավորապես՝ 7800 մասնավոր անշարժ գույք, 720 մասնավոր շարժական գույք, 1310 ենթակառուցվածքներ, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտներ:

Based on the results of the fact-finding mission, the staff of the Artsakh Human Rights Ombudsman updated the information on the consequences of Azerbaijani crimes against the Artsakh civilian population since September 27.
As of October 16, a total of 36 civilians have been killed - a little girl, 7 women and 28 men. A total of 115 people were wounded, of which 95 received serious injuries: 77 of them are male and 18 are female citizens.
130 peaceful settlements of the Artsakh Republic were severely damaged, in particular, 7,800 private immoveable property, 720 private movable property, 1310 infrastructures, public and industrial objects.