ՄԻՊ. Պատերազմի ընթացքում սպանվել է 36 խաղաղ բնակիչ, որից 1-ը՝ երեխա
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից իրականացվող փաստահավաք առաքելության արդյունքներով թարմացվել են սեպտեմբերի 27-ից Արցախի քաղաքացիական բնակչության դեմ ադրբեջանական հանցագործությունների հետևանքների վերաբերյալ տվյալները:
Մինչև հոկտեմբերի 16-ը ներառյալ Ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորման արդյունքում սպանվել է ընդհանուր 36 խաղաղ բնակիչ, որից 1 մանկահասակ աղջիկ, 7 կին և 28 տղամարդ: Մարմնական վնասվածքներ է ստացել ընդհանուր առմամբ 115 մարդ, որից 95 անձ ստացել է լուրջ վնասվածքներ: Վերջիններից 77-ը արական, իսկ 18-ը` իգական սեռի քաղաքացիներ են:
Արցախի Հանրապետության 130 բնակավայրերին հասցվել է նյութական մեծ վնաս, մասնավորապես՝ 7800 մասնավոր անշարժ գույք, 720 մասնավոր շարժական գույք, 1310 ենթակառուցվածքներ, հանրային և արտադրական նշանակության օբյեկտներ:

Обудсмен Арцаха: “Во время войны погибли 36 мирных жителей, в том числе один ребенок”
По результатам миссии по установлению фактов, аппарат Защитника прав человека Арцаха обновил информацию о последствиях преступлений Азербайджана против мирного населения Арцаха с 27 сентября.
По состоянию на 16 октября, в общей сложности были убиты 36 мирных жителей, в том числе – 1 девочка, 7 женщин и 28 мужчин. Пострадали в общей сложности около 115 человек. Из них 95 получили серьезные травмы – 77 мужчин и 18 женщин.
С 27 сентября азербайджанские вооруженные силы нанесли удар по более чем 130 гражданским поселениям в Республике Арцах, уничтожив или повредив многочисленные объекты инфраструктуры и частную собственность. В частности, серьезно пострадали более 7800 объектов частной недвижимости, более 720 автомобилей, около 1310 объектов инфраструктуры и промышленности.