Ադրբեջանն Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ արգելված զենք է կիրառում
Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը տեղեկացնում է, որ Ստեփանակերտից ոչ հեռու հայտնաբերվել է Ադրբեջանի կողմից արձակված կասետային հրթիռ՝ 260-ից ավելի պայթած ու չպայթած բեկորային ռումբերով, որը միջազգային բոլոր կոնվենցիաների դրույթներով՝ արգելված է կիրառել խաղաղ բնակչության վրա։
Տարածքը, որտեղ հայտնաբերվել է հրթիռը, տնտեսական նշանակություն ունի:
Այստեղ մարդիկ անասնապահությամբ, այգեգործությամբ ու մեղվաբուծությամբ են զբաղվում:
Մոտակայքում ռազմական որևէ օբյեկտ չկա:
Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության Փրկարար ուժերի վարչության սակրավորական խմբերը արոտավայրում ու հարակից անտառներում հայտնաբերված զինամթերքը հետագայում կոչնչացնեն:
Այս օրերին Արցախում գտնվող հայկական ու արտասահմանյան լրատվամիջոցները նկարահանել և լուսաբանել են սակրավորների աշխատանքը:
ԱԻ պետական ծառայությունը հորդորում է տան բակերում, այգիներում, թեկուզ անտառներում ռումբ, կամ այլ պայթուցիկ նյութեր հայտնաբերելու դեպքում, անհապաղ զանգահարել 911,112,101 շուրջօրյա գործող հեռախոսահամարներին:

Азербайджан использует запрещенное оружие против мирного населения Арцаха
Государственная служба чрезвычайных ситуаций Арцаха сообщает, что недалеко от Степанакерта обнаружена выпущенная Азербайджаном неразорвавшаяся кассетная ракета, начиненная 260 осколочными контейнерами. Эти боеприпасы запрещено использовать против мирного населения всеми международными конвенциями.
Территория, на которой была обнаружена ракета, имеет хозяйственное значение. Здесь местные жители занимаются скотоводством, садоводством, пчеловодством.
Никаких военных объектов поблизости нет.
Обнаруженные на пастбищах и соседних лесах боеприпасы позже будут уничтожены саперами.
Работа саперов была освещена находящиеся в эти дни в Арцахе представителями армянских и зарубежных СМИ.
Госслужба ЧС призывает всех граждан в случае обнаружения боеприпасов во дворах, садах, лесах немедленно звонить на круглосуточно действующие номера 911,112,101.