Նիկոլ Փաշինյան․ «Կոնկրետ փաստով ապացուցվում է Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունը Արցախի դեմ մղվող ահաբեկչական պատերազմում»
Պատերազմի ընթացքում Արցախի պաշտպանության բանակը շուրջ 1 տասնյակ «Բայրաքթար» թուրքական անօդաչու թռչող սարքեր է խոցել: Այս մասին հայտնում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Խոցված սարքերից ոչ մեկը, սակայն, ՊԲ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում չէին ընկել: Կարծես վերջապես «Բայրաքթարի» բեկորներ ունենք, ինչից ակնհայտ է դառնում, որ այն արտադրվել է սեպտեմբերին, իսկ գերժամանակակից տեսախցիկը Կանադայում արտադրվել է հունիսին:
Ինչով է սա կարեւոր. կոնկրետ փաստով ապացուցվում է Թուրքիայի անմիջական ներգրավվածությունը Արցախի դեմ մղվող ահաբեկչական պատերազմում եւ դրա նախապատրաստություններին: Եւ այն երկրները, որոնք «Բայրաքթարի» համար անհրաժեշտ բաղադրամասեր են մատակարարում Թուրքիային՝ այս փաստի բերումով պետք է հետեւեն Կանադայի օրինակին եւ կասեցնեն հետագա մատակարարումները»,- գրել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Никол Пашинян: “Конкретным фактом доказывается непосредственное участие Турции в террористической войне против Арцаха”
В ходе войны Армия обороны сбила около десятка турецких беспилотных летательных аппаратов “Байрактар”, сообщил на своей фейсбуковской странице премьер-министр Никол Пашинян.
“Однако ни один из сбитых беспилотников не падал на территорию, находящуюся под контролем Армии обороны. И вот наконец у нас есть фрагменты “Байрактара”, которые с очевидностью показывают, что беспилотник произведен в сентябре, а сверхсовременная камера видеонаблюдения – в июне в Канаде.
В чем важность этого события? В том, что конкретным фактом доказывается непосредственное участие Турции в террористической войне против Арцаха и ее подготовке. И те страны, которые поставляют Турции необходимые запчасти для “Байрактара”, должны с учетом этого факта последовать примеру Канады и прекратить дальнейшие поставки”,- написал Н. Пашинян.