Ադրբեջանական զինուժը չեխական 152 մմ տրամաչափի DANA ինքնագնաց հրետանային կայանքներ է կիրառում
Հակառակորդը բացի իսրայելական և թուրքական զինատեսակներից արցախյան բանակի դեմ կիրառում է նաև չեխական 152 մմ տրամաչափի DANA ինքնագնաց հրետանային կայանքներ: Այս մասին հայտնում է Արցախի Պաշտպանության նախարարությունը:
Պաշտպանության բանակի (ՊԲ) համապատասխան ծառայությունների տրամադրության տակ են հայտնվել չեխական DANA ինքնագնաց հրետանային կայանքների կիրառումն ապացուցող փաստեր:
«Նշենք նաև, որ վերոնշյալ հրետանային կայանքները գտնվում են Ադրբեջանի ԶՈւ կենտրոնական ենթակայության զորամասերից մեկի սպառազինության հաստիքացուցակում, ինչը նշանակում է, որ սեպտեմբերի 27-ից սկսված մարտերի ընթացքում ՊԲ իրականացրած թիրախային հարվածների հետևանքով Ադրբեջանի ԶՈւ կորպուսային հրետանին կրել է լուրջ կորուստներ:
Ստորև ներկայացնում ենք ՊԲ հետախուզական ծառայությունների տրամադրության տակ եղած DANA ինքնագնաց հրետանային դիվիզիոնի՝ հարավային ուղղությամբ ծավալված մարտակարգերի լուսանկարները»,- հաղորդում է Արցախի ՊՆ-ն:

Азербайджанские вооруженные силы используют чешские 152-мм самоходные артиллерийские установки DANA
Азербайджан, помимо израильского и турецкого оружия, использует против арцахской армии также чешские 152-мм самоходные артиллерийские установки DANA, сообщает Министерство обороны Арцаха.
В распоряжении соответствующих служб Армии обороны оказались факты, доказывающие использование чешских самоходных артиллерийских установок DANA.
Ведомство представило фотографии самоходно-артиллерийского дивизиона DANA на южном направлении, которые оказались в распоряжении спецслужб Армии обороны Арцаха.
“Вышеуказанные артиллерийские установки входят в список вооружения одной из центральных воинских частей ВС Азербайджана. Это означает, что корпусная артиллерия азербайджанских вооруженных сил понесла серьезные потери вследствие прицельных ударов Армии обороны в ходе начавшихся с 27 сентября боевых действий.
Ниже представляем оказавшиеся в распоряжении разведывательных служб Армии обороны фотографии самоходно-артиллерийского дивизиона DANA на южном направлении”,- сообщает АО Арцаха.