«Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը հայտնում է, որ Միացյալ նահանգների ամենամեծ նահանգում՝ Ալյասկայում հայկական համայնքը ցույց է կազմակերպել։ Չնայած համայնքի ներկայացուցիչների թիվը փոքր է, սակայն բոլորը ներկա էին բողոքի ակցիային։ Հայերն իրենց աջակցությունն են հայտնել Արցախին և Հայաստանին, դատապարտել ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան։
«Չնայած նրան, որ Ալյասկան Ամերիկայի ամենամեծ նահանգն է, այստեղ մոտավորապես 80 հայ կա, և վստահ չէինք, որ բոլորը կմիանան մեզ, բայց ցույցի ժամանակ այնքան մարդ էր հավաքվել, որ մենք ապշած էինք։ Մեզ հետ էին նաև հույները, ռուսները, ուկրաինացիները և քրդերը»,- ասաց Ալյասկայի ցույցի կազմակերպիչներից Եվա Շարփը։
Արցախի դրոշներով ու պաստառներով հայերը Ալյասկայի բնակիչներին պատմել են, թե իրականում ինչ է կատարվում Արցախում։ Ցույցի կազմակերպիչներից Կարինե Վարդանյանի ամուսինը պատերազմի առաջին օրը մեկնել է Հայաստան։
«Երբ ամուսինս լսեց, որ Հայաստանում վիճակը լավ չէ, ասաց, որ լավ ժամանակ Հայաստանը վայելել է, հիմա էլ այս դժվար պահին պետք է գնա ու հայ ժողովրդի կողքին լինի»։
Սփյուռքում ապրող հայի համար շատ կարևոր է, որ յուրաքանչյուր աջակցություն ժամանակին տեղ հասնի, կազմակերպվել է նաև հանգանակություն և հավաքված գումարը նվիրաբերվել է Հայաստան համահայկական հիմնադրամին։

В самом большом штате США, Аляске, армянская община организовала акцию протеста против турецко-азербайджанской агрессии и выразила поддержку Арцаху и Армении. В акции приняли участие все проживающие здесь армяне, сообщает ГНКО “Центр общественных связей и информации”.
“Хотя Аляска – самый большой штат Америки, здесь проживает около 80 армян. Мы не были уверены, что все они присоединятся к нам. Однако на акцию пришло столько народу, что мы были потрясены. С нами были также греки, русские, украинцы, курды”,- сказала организатор акции Ева Шарп.
Участвовавшие в акции армяне рассказали жителям штата, что на самом деле происходит в Арцахе. Другой организатор, Карине Варданян, сообщила, что ее муж в первый же день войны уехал в Армению.
“Когда муж услышал, что ситуация в Армении ухудшилась, он сказал, что в хорошие времена наслаждался жизнью в Армении, а сейчас, в трудное время, нужно быть рядом с армянским народом”.
Армяне Аляски организовали также сбор пожертвований. Вся собранная сумма перечислена Общеармянскому фонду “Айастан”.