Հոկտեմբերի 26-ի 08։00-ից հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել
Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը և Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հոկտեմբերի 24-ին հանդիպում ունեցան ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Սթիվեն Բիգանի հետ և վերահաստատեցին իրենց երկրների հանձնառությունը կյանքի կոչելու և պահպանելու կրակի դադարեցման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք են բերվել Մոսկվայում հոկտեմբերի 10-ին և վերահաստատվել հոկտեմբերի 17-ին՝ համահունչ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից հոկտեմբերի 1-ին արված հայտարարության: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Հումանիտար հրադադարն ուժի մեջ կմտնի 2020թ. հոկտեմբերի 26-ին՝ տեղական ժամանակով 08:00-ին:
«Միացյալ Նահանգները խթանեցին ինտենսիվ բանակցություններ ԱԳ նախարարների և Մինսկի խմբի համանախագահների միջև՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը մոտեցնելու նպատակով»,- նշել է Աննա Նաղդալյանը:

С 08։00 26 октября будет установлено гуманитарное перемирие
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретились с заместителем госсекретаря США Стивеном Биганом 24 октября с.г. и подтвердили готовность своих стран претворить в жизнь и соблюдать договоренности о прекращении огня, которые были достигнуты в Москве 10 октября и подтверждены 17 октября в соответствии с заявлением президента США Дональда Трампа, президента Франции Эммануэля Макрона и президента РФ Владимира Путина от 1 октября. Об этом написала на своей странице в Фейсбуке пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян.
Гуманитарное прекращение огня вступит в силу в 08:00 по местному времени 26 октября 2020 г.
“США содействовали интенсивным переговорам между министрами иностранных дел и сопредседателями Минской группы с целью приближения Армении и Азербайджана к мирному урегулированию карабахского конфликта”,- отметила А.Нагдалян.