ՄԻՊ-ը գնահատել է արդարադատության նախարարությանը
- ՀՀ արդարադատության նախարարությունը չի ձեռնարկել բավարար միջոցներ նոտարական ծառայության որակի բարձրացման համար: Նոտարական գրասենյակներում միևնույն նոտարական ծառայությունների համար քաղաքացիներից պահանջել են տարբեր չափի վճարումներ:
- Որոշ դեպքերում Դատական ակտերի հարկադիր կատարման (այսուհետ` ԴԱՀԿ) ծառայության աշխատակիցների կողմից խախտվել են պահանջատիրոջ իրավունքները, ինչի հետևանքով շարունակել են չկատարվել կամ ոչ լիարժեքորեն կատարվել դատարանների կողմից կայացված և օրինական ուժի մեջ մտած ակտերի պահանջները: Առանձին դեպքերում ԴԱՀԿ ծառայության կողմից պատշաճ միջոցներ չեն ձեռնարկվել հետախուզման մեջ գտնվող պարտապաններին հայտնաբերելու ուղղությամբ: Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդների օբյեկտիվությունը հաճախ վիճահարույց է եղել, ինչը պատճառ է եղել նաև կոռուպցիոն դրսևորումների: ԴԱՀԿ ծառայությունը շարունակել է դրսևորել անգործություն պետական մարմինների նկատմամբ՝ պաշտոնատար անձանց կողմից վճռի պահանջները չկատարելու դեպքերում:
- Քաղաքացիական կացության ակտերի գրացման (այսուհետ` ՔԿԱԳ) մարմինները, ԴԱՀԿ ծառայությունը, պետական ռեգիստրի գործակալությունը որոշ դեպքերում շարունակել են քաղաքացիներից ապօրինաբար պահանջել պարտադիր նոտարական վավերացմամբ լիազորագրեր, ինչը հակասում է «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 23 հոդվածին:
- Որոշ դեպքերում ՔԿԱԳ մարմիններում շարունակել են քաղաքացիներից պահանջել օրենքով ոչ պարտադիր փաստաթղթեր (հիմնականում ամուսնությունների գրանցման, անվան, ազգանվան փոխման դեպքերում): Բացի այդ, ՔԿԱԳ գործակալության մի շարք բաժիններում ցածր է եղել բնակչությանը տրամադրվող ծառայությունների որակը, մասնավորապես՝ չնորմավորված աշխատանքային գրաֆիկ, անհարկի հերթերի ստեղծում և այլն, որոնք պատշաճ կերպով հսկողության բացակայության արդյունք են:
- Թեպետ պետական ռեգիստրի գործակալությունում ներդրվել է մեկ պատուհանի համակարգ, այնուամենայնիվ, սպասարկող աշխատակիցների թվաքանակի անբավարարության պատճառով եղել են մարդկանց կուտակումներ և աշխատանքների խառնաշփոթ:
- Բավարար չի եղել քրեակատարողական հիմնարկներում (ՔԿՀ) դատապարտյալներին և կալանավորված անձանց տրամադրվող բժշկական օգնությունն ու սննդի որակը: Որոշ քրեակատարողական հիմնարկներում արձանագրվել են կոմունալ-կենցաղային անբավարար պայմաններ:
- Քրեակատարողական հիմնարկներում հանձնուքներն ընդունելու, տեսակցությունները կազմակերպելու, խցերը օդափոխելու և այլ դեպքերում առկա են եղել կոռուպցիոն երևույթներ:
- Քրեակատարողական հիմնարկներում երբեմն սահմանափակվել են ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձանց զբոսանքի իրավունքը՝ շաբաթական 7 անգամվա փոխարեն տրամադրվել է 2-3 անգամ:
- Մտահոգիչ է այն, որ ՀՀ արդարադատության նախարարության «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում բացակայել է ՀՀ արդարադատության նախարարության «Աբովյան» ՔԿՀ-ի մասնագիտացված բուժսպասարկումն ապահովող առանձնացված ստորաբաժանումը, ինչպես նաև «վերակենդանացման բաժանմունք»:
- Չնայած Արդարադատության նախարարությունը դատական իշխանության համակարգի բարեփոխման նպատակով առաջարկել է երկարաժամկետ ծրագիր, որում ներառված որոշ առաջարկություններ կարող են նպաստել արդար դատաքննության իրավունքի առավել արդյունավետ իրացմանը, այդուհանդերձ, նախարարությունը իրական և բավարար քայլեր չի ձեռնարկել համակարգում առկա արատավոր երևույթները վերացնելու ուղղությամբ, մասնավորապես՝ բավարար արդյունավետ չի իրացրել դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու իր իրավասությունը:
Ոլորտի դրական զարգացումները
- ՀՀ արդարադատության նախարարությունում ստեղծվել է աշխատակազմի օրինականության վերահսկողության տեսչություն:
- Նախարարության կողմից համակարգված ձևով կազմակերպվել է քաղաքացիների ընդունելություն, ապահովվել է դիմումներին և բողոքներին պատշաճ ընթացք տալու գործընթացը:
- Ստեղծվել են ՀՀ սահմանադրական դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումների ուսումնասիրության աշխատանքային խմբեր՝ ներպետական օրենսդրությունը նշված որոշումների պահանջներին համապատասխանեցնելու նպատակով: Մասնավորապես՝ աշխատանքային խմբի կողմից ուսումնասիրված սահմանադրական դատարանի որոշումների հիման վրա ՀՀ կառավարությանն է ներկայացվել օրենսդրական ակտերում փոփոխություններ կատարելու առաջարկներ:
- Գույքագրվել է 1990-95 թվականների ՀՀ օրենսդրությունը, վերլուծվել և օրենսդրական նախաձեռնության տեսքով առաջարկություններ են ներկայացվել բոլոր շահագրգիռ մարմիններին:
- Սահմանվել են նոտարի պաշտոնում նշանակվելու, նոտարի թեկնածուների վերապատրաստման նոր կարգ և չափանիշներ, վերանայվել են նոտարական ծառայությունների համար սակագները, սահմանվել և հստակեցվել են այդ ծառայությունների համար ֆիքսված սակագները: Ուսումնասիրվել են արդարադատության նախարարին հասցեագրված քաղաքացիների բողոքները, որոնց հիման վրա տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ՝ միաժամանակ ուժեղացնելով նոտարների նկատմամբ վերահսկողությունը:
- 2011թ. ապրիլից իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրում ներդրվել է մեկ պատուհանի սկզբունքը, հնարավորություն է ստեղծվել նաև իրավաբանական անձի գրանցումն իրականացնել էլեկտրոնային եղանակով, ընդամենը մի քանի րոպեների ընթացքում, ինչպես նաև տեղի են ունեցել առկա բոլոր ընթացակարգերի պարզեցում, ժամկետների կրճատում:
- Կրճատվել է ամուսնությունների գրանցման ժամկետը և պահանջվող փաստաթղթերի քանակը, անվան փոփոխման համար դիմումատուի կողմից ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը, իսկ դեկտեմբերի 1-ից ՔԿԱԳ տարածքային մարմիններն աշխատանքներն իրականացրել են էլեկտրոնային կառավարման նոր համակարգով:
- Քրեակատարողական հիմնարկներում շարունակվել են վերանորոգման և հիմնանորոգման աշխատանքները, ավելացվել են երկարատև տեսակցությունների համար նախատեսված սենյակների քանակը, որոշ քրեակատարողական հիմնարկների բուժկետերը վերազինվել են նոր սարքավորումներով, ինչպես նաև հատկացվել են բավարար չափով դեղորայքներ:
- Ավելացել է «Աջակցություն դատապարտյալին» հիմնադրամի մասնաճյուղերի արտադրական, գյուղատնտեսական և հացաթխման արտադրամասերում աշխատանքներ իրականացնող դատապարտյալների թվաքանակը՝ 2010թ. 236-ի փոխարեն հասել է 271-ի:

Human Rights Defender Assesses 2011 Actions of RA Ministry of Justice
• The RA Ministry of Justice has not taken sufficient measures for increasing notary service quality. The notary offices required from citizens different-sized payments for the same notary service.
• In some cases demanders’ rights have been violated by the Compulsory Enforcement Service (CES) employees; as a result the judicial acts’ requirements continued to remain undone or done partially.  In certain cases the CES did not take appropriate measures to reveal fugitive debtors. Compulsory electronic auctions objectivity was often controversial, which caused also corruption. The CES continued its inactivity towards public officials in cases the latter did not carry out verdict requirements.
• In some cases the Civil Status Acts Registration (CSAR) bodies, the Compulsory Enforcement Service, State Register Agency continued illegally demanding from citizens notary confirmed certificates, which is contradicting Article 23 of the RA law “On Administration Principles and Administrative Procedure”.
• In some cases Civil Status Acts Registration bodies continued to require from citizens non-binding legal documents (mainly in cases of marriage registration, change of names and surnames). In addition, the quality of services in some Civil Status Acts Registration Agency departments was very low, unregulated working schedule, creation of unnecessary queues, etc which resulted from the lack of proper control.
• In Penitentiary Institutions (PI) the medical aid and the quality of food for detainees and convicted persons were not sufficient. Insufficient living/communal conditions were registered in some PIs.
• During parcels giving, cells’ airing and other cases in PIs corruption phenomena took place.
• The right to walk for persons sentenced to life imprisonment was sometimes given 2-3 times a week instead of 7.
• An alarming fact is that in the “Prison Hospital” PI- under the RA Ministry of Justice- the separate unit providing specialized medical service to the RA Ministry of Justice “Abovyan” PI and the “intensive care department” were absent.
• Though the Ministry of Justice offered long-term reform program for judicial system, some proposals of which can promote more efficient realization of the right to a fair trial, however, the Ministry has not taken sufficient and actual measures for elimination of existing defective phenomena in the system; in particular it has not sufficiently realized the authority of holding disciplinary proceedings against judges.
• Though, a single window system was invested in the State Register Agency, however, confusion and overcrowding occurred due to insufficient number of serving officers.
Positive Developments
• The Inspectorate of Staff Legality Control has been established in the RA Ministry of Justice.
• Reception of citizens and provision of applications’ and complaints’ proper processing have been organized by the Ministry in a systemic way.
• Working groups for analyzing decisions made by theRA Constitutional Courtand the European Court of Human Rights, with the aim to comply domestic legislation with the requirements of the decisions of the mentioned bodies. In particular, on the basis ofConstitutional Courtdecisions, analyzed by the working group, the RA Government was presented with some proposals on amending the existing legislation.
• The RA 1990-95 Legislation was inventoried, analyzed, and proposals were introduced to all interested bodies in a form of a legislative initiative.
• New order and standards of training of notary candidates and appointment in notary position were set down, rates for notary services have been reviewed, and fixed rates for those services were set down and clarified. Citizens’’ complaints addressed to the Ministry of Justice were analyzed, and proper orders, based on them, were given simultaneously strengthening control over notary.
• Since April 2011 a single window principle has been installed  in the State Register of Legal Entities, the possibility to make the registration of legal entities electronically (just in a few minutes), as well as simplification of all current procedures and terms reduction were carried out.
• Terms of registration of marriages and the number of required documents as well as the list of required documents for changing names were reduced; starting from December 1st the Civil Status Acts Registration territorial bodies started carrying out their work with the new electronic management system.
• In Penitentiary Institutions renovative and reconstructive works continued to be carried out, the number of rooms for long-term visitations was increased, medical center in some penitentiaries were staffed with modern equipment, as well as sufficient amount of medication was provided.
• The number of prisoners working in industrial, agricultural and bakery sections of “Support to Prisoners” Foundation branches was increased from 236 (as of 2010) to 271 in 2011.
The introduced Chapter (3) of the HRD Annual Report 2011 is available in full at http://pashtpan.am/pages/downloadPdf/file_id/526.
Summary of the HRD Annual Report 2011 Chapter 18 concerning the activities of the RA Ministry of Defense will be published next.