Արցախի ՄԻՊ-ը պատրաստել է հայ ռազմագերիների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերը ներկայացնող երկրորդ զեկույցը
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը պատրաստել է երկրորդ փակ զեկույցը ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիների և դիակների հանդեպ անմարդկային վերաբերմունքի դեպքերի վերաբերյալ և ուղարկել բազմաթիվ միջազգային կառույցների:
Ըստ ՄԻՊ աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հաղորդագրության՝ երկրորդ զեկույցում զետեղվել են Արցախի և Հայաստանի Հանրապետությունների Մարդու իրավունքների պաշտպանների աշխատակազմերի կողմից հոկտեմբերի 16-25-ն արձանագրված փաստերը հայ ռազմագերիների և դիակների նկատմամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված տարբեր բնույթի իրավախախտումների վերաբերյալ:
Փաստերի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ադրբեջանական զինված ուժերում տարածված ու խրախուսվող վարքագիծ է հայ զինծառայողների մարմինների ու ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքը և դրա դրսևորումների հրապարակայնացումը: Այդ վարքագիծը մեծապես սերվում է Ադրբեջանում երկար տարիներ պետական մակարդակով վարվող հայատյացության քաղաքականությունից:
Հաշվի առնելով, որ այդպիսի դեպքերի մասին վկայող ապացույցները ավելի քան բավարար են, որոնց մի մասը հրապարակվել է նաև միջազգային հեղինակավոր լրատվամիջոցների ու կազմակերպությունների կողմից, ինչպես նաև այդ կոպտագույն իրավախախտումների շարունակական ու համակարգային բնույթը՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանն ընդգծում է միջազգային հանրության պարտավորությունը պատշաճորեն արձագանքելու նման դեպքերին և իր ունեցած գործնական լծակներով կանխարգելելու հետագա հնարավոր ոճրագործությունները:

Artsakh Human Rights Ombudsman Prepares Second Report on Azerbaijani Treatment of Armenian POWs
The staff of the Human Rights Ombudsman of the Artsakh Republic has prepared the second classified (not public) report on the inhuman treatment of Armenian prisoners of war (POW) and corpses by the Azerbaijani armed forces and sent it to the respective international organizations.
The second report contains the facts of various violations committed by the Azerbaijani armed forces against the dead bodies of Armenian soldiers and prisoners of war recorded by the offices of the Ombudsmen of Artsakh and Armenia on October 16-25. The analysis of the facts shows that the inhuman treatment of the dead bodies of Armenian soldiers and POWs, and the publication of its manifestations is a widespread and encouraged behavior in the Azerbaijani armed forces. This behavior largely stems from the policy of Armenophobia pursued at the state level in Azerbaijan for many years.
Considering that the evidence for such cases is more than sufficient - some of which have been published by reputable international media and organizations - as well as the persistent and systematic nature of these gross violations, the Human Rights Ombudsman emphasizes the international community's obligation to properly respond to such cases and prevent further possible crimes with its practical leverage.