ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովի պատգամավորներին
ԱԳՆ հաղորդագրության համաձայն՝ հոկտեմբերի 27-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունել է Հայաստանում գտնվող Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովի պատգամավորների գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մնացականյանը բարձր է գնահատել ֆրանսիացի օրենսդիրների այցը և արցախահայության համար կարևոր այս ժամանակաշրջանում ցուցաբերված համերաշխությունը: Ֆրանսիացի օրենսդիրները կիսվեցին իրենց այցի շրջանակներում Հայաստանի և Արցախի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ ունեցած հանդիպումների տպավորություններով:
Հանդիպման առանցքում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակն էր: Նախարար Մնացականյանը հյուրերի ուշադրությունը հրավիրեց ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից միջազգային հումանիտար իրավունքի կոպիտ խախտումների և բազմաթիվ պատերազմական հանցագործությունների վրա, ի թիվս այլոց ընդգծելով միջազգային կոնվենցիաներով արգելված զինատեսակների կիրառմամբ խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորումը, ռազմագերիների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքն ու սպանությունը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում Թուրքիայի աճող բացասական ներգրավվածությանը, որն արտահայտվում է վերջինիս կողմից Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմատեխնիկական ուղղակի աջակցությամբ և հակամարտության գոտում օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղակայմամբ, նախարար Մնացականյանը շեշտեց, որ այդօրինակ դերակատարությունն ոչ միայն անմիջական սպառնալիք է Արցախի ժողովրդի գոյութենական անվտանգությանը, այլ տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը:
Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը բարձր գնահատեց Ֆրանսիայի օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչների ջանքերը թուրք-ադրբեջանական ագրեսիայի դատապարտման և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման ճանաչման կարևորության բարձրաձայնման գործում:
Կողմերն ընդգծեցին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում կրակի անհապաղ դադարեցման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների անվերապահ կյանքի կոչման անհրաժեշտությունը:

On October 27, Armenian Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan received a delegation of French National Assembly Deputies now in Armenia.
Mnatsakanyan’s office released the following statement on the meeting.
Welcoming the guests Minister Mnatsakanyan highly appreciated the visit of the French Parliamentarians and their solidarity during this challenging time for the people of Artsakh. The French Parliamentarians shared their impressions of the meetings with the high-level officials of Armenia and Artsakh held within the framework of the visit.
The main subject of the meeting has been the situation in the Nagorno-Karabakh conflict zone resulting from the aggression unleashed by Azerbaijan. Minister Mnatsakanyan drew attention of the guests to the gross violations of international humanitarian law and numerous war crimes committed by Azerbaijani armed forces, among others specifically emphasizing the deliberate targeting of civilians and infrastructure, humiliating treatment and killing of the prisoners of war.
Touching upon Turkey’s increasing negative involvement in the region manifested in its direct military-technical support to Azerbaijan and the deployment of foreign terrorist fighters in the conflict zone, Minister Mnatsakanyan stressed that such a role is not only an immediate existential threat to the security of the people of Artsakh, but also to the regional security and stability.
In this context Minister Mnatsakanyan commended the efforts of the representatives of the French Parliament towards condemning the Turkish-Azerbaijani aggression and voicing the importance of recognizing the implementation of the right to self-determination of the people of Artsakh.
The sides underlined the need for the immediate implementation of the agreements on cessation of hostilities in the Nagorno-Karabakh conflict zone.