«Երկիրը գլորում են սովետական գրաքննության ժամանակաշրջան»
Արձակագիր Հովհաննես Իշխանյանին իր «Ուվալնյատի օրը» գրքի համար փետրվարի 27-ին հարցաքննել են ռազմական ոստիկանությունում, ապա մարտի 23-ին Երևանի Կենտրոնի քննչական բաժնում: Ռազմական ոստիկանությունը որոշել է, որ գեղարվեստական արձակը խեղաթյուրել է իրականությունը, վարկաբեկում է Հայաստանի զինված ուժերը, վիրավորում է կրոնը և հայ մայրերին: Ռազմական ոստիկանությունը դուրս է եկել իր լիազորությունների սահմաններից քաղաքացիական անձի դեմ փորձելով քր. գործ հարուցել և եզրահանգումներ տալիս, որոնք միայն բնորոշ են գրաքննությանը, որից Հայաստանը ազատվել է 1991 թ. անկախություն ձեռք բերելով:
Որևէ մեղադրանք չկարողանալով գտնել, ուժային կառույցները փորձում են քրեական գործ հարուցել Քր. օր. 263 հոդվածով` «պոռնկագրական նյութեր և առարկաներ տարածելը»: Ռազմական ոստիկանությունը գիրքը տվել է մշակույթի նախարարության մշակութային արժեքների փորձագիտական կենտրոն պոռնկագրական փարձաքննության:
Այս ճնշումները ստեղծագործական գործունեության դեմ ոչ միայն խոսքի և արտահայտվելու ազատության հերթական ոտնահարումն է, այլև Հայաստանի պատմության 20 տարիների ընթացքում աննախադեպ երևույթ, երբ գեղարվեստական գրքի համար հեղինակին ուժային կառույցները պատասխանատվության կանչելով երկիրը գլորում են սովետական գրաքննության ժամանակաշրջան:
Պահանջում ենք ՀՀ ոստիկանությունից և ռազմական ոստիկանությունից անհապաղ դադարեցնել քրեական գործ հարուցելու նախապատրաստությունը և հալածանքները Հովհաննես Իշխանյանի նկատմամբ:

“Страну толкают в эпоху советской цензуры”
Хельсинкский комитет Армении и ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи выступили сегодня с заявлением в защиту прозаика Ованнеса Ишханяна, который в связи с написанной им книгой “День увольнения” 27 февраля был допрошен в военной полиции, а 23 марта – в следственном отделе полиции столичного административного района Кентрон.
“Военная полиция решила, что художественная проза искажает действительность, дискредитирует Вооруженные силы Армении, оскорбляет религию и армянских матерей. Военная полиция вышла за рамки своих полномочий, пытаясь возбудить уголовное дело против гражданского лица и сделать выводы, свойственные лишь цензуре, от которой Армения избавилась в 1991 году в результате обретения независимости”,- пишут авторы заявления. Они также отмечают, что силовые структуры, не сумев найти какое-либо обвинение, пытаются возбудить уголовное дело по ст.263 УК РА – “распространение порнографических материалов и предметов”.
“Давление, оказываемое на творческую деятельность, представляет собой не только очередное нарушение свободы слова и выражения, но и беспрецедентное явление за всю 20-летнюю историю независимой Армении, проявляющее в том, что силовые структуры, привлекая автора к ответственности за художественную книгу, толкают страну в эпоху советской цензуры”,- говорится в заявлении. Его авторы также требуют от полиции и военной полиции РА немедленно прекратить возбуждение уголовного дела и репрессии в отношении Ованнеса Ишханяна.