Վարչապետը համաձայնել է նախկին նախագահների` Մոսկվա մեկնելու առաջարկին
Վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է, որ ԼՂՀ երկրորդ եւ երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանը եւ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 20-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ տեղեկացրել են, որ ՀՀ առաջին եւ երկրորդ նախագահներ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը ցանկանում են մեկնել Մոսկվա՝ ռուսական էլիտայի ներկայացուցիչների հետ ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակը քննարկելու եւ քննարկումների արդյունքում Հայաստանի կառավարությանը ստեղծված իրավիճակից կոնկրետ լուծումներ առաջարկելու համար:
ԼՂՀ պաշտոնաթող նախագահներն առաջարկել են, որ հնարավոր այցի արդյունքները քննարկվեն Հայաստանի եւ ԼՂՀ նախկին եւ ներկա ղեկավարների հանդիպման ժամանակ: Վարչապետ Փաշինյանը, ընդգծելով, որ չի կարող խոչընդոտ հանդիսանալ ի նպաստ Հայաստանի եւ Արցախի հնարավոր որեւէ քայլի՝ համաձայնել է առաջարկությանը:
Մեր տեղեկություններով պաշտոնաթող նախագահները դեռեւս Հայաստանից չեն մեկնել: Ամեն դեպքում, վարչապետը եւ կառավարությունը բաց են ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման առաջարկների համար եւ երբեք չեն հրաժարվել նման առաջարկների քննարկումից:

Премьер-министр дал согласие на отъезд в Москву экс-президентов Армении
20 октября второй и третий президенты Нагорно-Карабахской Республики Аркадий Гукасян и Бако Саакян на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном сообщили, что первый и второй президенты РА Левон Тер-Петросян и Роберт Кочарян хотят отправиться в Москву для обсуждения с представителями российской элиты ситуации вокруг Нагорного Карабаха и по результатам этих обсуждений предложить правительству Армении конкретные пути выхода из создавшейся ситуации. Об этом сообщила на своей странице в Facebook пресс-секретарь главы правительства РА Мане Геворкян.
Экс-президенты НКР предложили обсудить результаты возможного визита в ходе встречи бывших и нынешних руководителей Нагорного Карабаха. Премьер-министр Пашинян, подчеркнув, что не может препятствовать какому-либо потенциальному шагу во благо Армении и Арцаха, дал согласие на это предложение.
По нашим сведениям экс-президенты пока не отбыли в Москву. В любом случае премьер и правительство открыты для предложений по преодолению создавшейся ситуации и никогда не отказывались от обсуждения подобных предложений.