Ջանքերը կենտրոնացնում են համայնքային և զբոսաշրջության զարգացմանը Տաթևում և հարակից համայնքներում
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակը և Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամն (ՀԱՄՀ) իրենց մանդատի ու առաքելությունների շրջանակներում մեծապես նպաստում են Հայաստանի կայուն զարգացմանն ու ազգային մրցունակության ընդլայնմանը: Երկու կազմակերպությունները կարևորում են հանրային-մասնավոր հատվածների համագործակցության զարգացումը և իրենց գործունեությունը կառուցում են հիմնականում հանրային-մասնավոր գործընկերության մոդելի հիման վրա:
2012 թ. հունվարին ՄԱԶԾ-ն և ՀԱՄՀ-ը համատեղ մշակել են Սյունիքի մարզի Տաթև գյուղական համայնքի զարգացման քառամյա ծրագիր, որը ներառում է տասներեք ենթածրագրեր՝ կենտրոնանալով համայնքային ու զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման և եկամուտների ստեղծման վրա:
Այսօր, Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գեռչևան և Հայաստանի ազգային մրցունակության հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արման Խաչատուրյանը ստորագրեցին համաձայնության հուշագիր` Տաթևում եւ հարակից գյուղական համայնքներում համայնքային զարգացման և ծրագրերի իրականացման համար ներդրումներ ներգրավելու նպատակին ուղղված երկուստեք ջանքերը միավորելու մասին:
«Հուսով ենք, որ սա կլինի ևս մեկ հաջողված նախաձեռնություն, որը կարող է հետագայում ընդլայնվել՝ ընդգրկելով Տաթևի բոլոր համայնքները և կարող է նվազեցնել տարածքային զարգացման անհամաչափությունները և նպաստել զբոսաշրջության զարգացմանը Սյունիքի մարզում»,- ասաց Դաֆինա Գեռչևան:
Իր հերթին ՀԱՄՀ գործադիր տնօրեն Արման Խաչատուրյանն ընդգծեց համաձայնագրի կարևորությունը հանրային-մասնավոր գործընկերության համատեքստում: «Այս միջոցառումը հանդիսանում է նախաքայլը առավել կարևոր մի երևույթի. մենք հավատարիմ ենք ապագայի մեր առաքելությանը. ուղղել մեր ջանքերը ազգային ժառանգության և հոգևոր արժեքների պահպանման, ինչպես նաև զբոսաշրջային ենթակառուցվածքների զարգացման համար` կիրառելով հանրային և մասնավոր մասնակցության գործիքակազմը»:
ՄԱԶԾ-ն եւ ՀԱՄՀ-ը նախատեսում են կազմակերպել միջոցառում նվիրված ֆինանսական միջոցների հավաքագրմանը, որը հնարավորություն կտա ներդրումներ ներգրավել միջազգային կազմակերպություններից, մասնավոր և հանրային հատվածների ներկայացուցիչներից, և այլ շահագրգիռ կողմերից:

UNDP & NCFA Focus on Community/Tourism Development in Tatev Region
The United Nations Development Programme (UNDP) in Armenia and the National Competitiveness Foundation of Armenia (NCFA), within the scope of their mandate and mission, largely contribute to the sustainable development and enhancement of national competitiveness in Armenia.
In January 2012, UNDP and NCFA jointly elaborated a four-year community development program for Tatev rural communities, Syunik region. The program is comprised of thirteen sub-projects, focusing on community and tourism infrastructure development, and income generation.
Today, Dafina Gercheva, UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative in Armenia, and Arman Khachaturyan, NCFA Chief Executive Officer, signed a Memorandum of Agreement to unite efforts to attract investments for the implementation of community development and investment projects in Tatev and surrounding rural communities.
“We hope that this will be yet another successful undertaking, which could be further scaled up in the future covering all the communities of Tatev and can alleviate regional disparities and contribute to tourism development in Syunik region,” said Dafina Gercheva.
In turn, Arman Khachaturyan, CEO of NCFA emphasized the importance of the agreement in the framework of public-private partnership. “This event is a step forward to something more significant. We are committed to our future to direct our efforts towards the preservation of Armenian heritage and spiritual values, as well as development of our tourism infrastructures based on public and private participation framework and instruments thereof”.
UNDP and NCFA plan to organize a fundraising event to attract investments from the international organizations, representatives of private and public sectors and other stakeholders.