Նիկոլ Փաշինյանը նամակ է հղել Վլադիմիր Պուտինին
Հոկտեմբերի 31-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նամակ է հղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ մանրամասն ներկայացնելով Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանաթուրքական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծած իրադրությունը և առաջացած մարտահրավերները: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայութունը։
Նամակում, մասնավորապես, ընդգծվել է Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղափոխման և վերջիններիս Լեռնային Ղարաբաղի դեմ մարտական գործողություններում ներգրավման հանգամանքը:
Հաշվի առնելով մարտական գործողությունների Հայաստանի Հանրապետության սահմանին մոտենալու, ՀՀ տարածքի նկամամբ արդեն իսկ տեղի ունեցած ոտնձգությունների փաստերը՝ ՀՀ վարչապետը դիմել է ՌԴ նախագահին սկսելու անհապաղ խորհրդակցություններ՝ սահմանելու աջակցության տեսակները և չափը, որը Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է հատկացնել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ իր անվտանգության ապահովման համար՝ հիմք ընդունելով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային հարաբերությունները և 1997թ. օգոստոսի 29-ի «Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ աջակցության մասին» պայմանագրի 2-րդ հոդվածը:

Pashinyan to Putin: "What Assistance Can Russia Provide Armenia?"
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan today sent a letter to Russian President Vladimir Putin detailing the situation and the challenges posed by the Azerbaijani-Turkish military aggression against Nagorno-Karabakh.
The letter, according to a statement released by the Armenian Foreign Ministry, stressed that foreign armed terrorists were transferred from the Middle East and involved in hostilities against Nagorno Karabakh.
Taking into account the facts of hostilities approaching the border of the Republic of Armenia, the encroachments that have already taken place on the territory of the Republic of Armenia, PM Pashinyan asked the Russian President to start immediate consultations to determine the type of assistance that the Russian Federation can provide to the Republic of Armenia.