Եթե եղբորս չկորցնեի, կրկին կվերադառնայի մարտադաշտ
Գեղարքունիքի մարզի Լիճք գյուղի մուտքի կամարների մոտ սև ժապավեն է ամրացված, վրան գրված է` «Արսեն 19»:
Ես ուղեւորվում եմ Արսենենց տուն, ինձ դիմավորում է Սուսաննան՝ Արսենի հորեղբոր աղջիկը։ Բարձրանում ենք տան երկրորդ հարկ, ասում է, որ ներքևում շատ մարդիկ կան և կխանգարեն մեր զրույցին:
Սենյակում մութ է, լամպը փչացել է, չեն հասցրել փոխել։ Ներս է մտնում Արսենի զույգ եղբայրը՝ Արմենը։ Նա Արցախում վիրավորվել է: Մոտենում է, բարևում ու նստում իմ դիմաց, ապա հանձնարարում, որ փոխեն լամպը։ Լուսավորված սենյակում նկատում եմ սրբապատկերները։ Սուսաննան վերցնում է մոմերի մի փունջ ու վառում սրբապատկերների առաջ։ Ասում է, որ պատերազմի սկսվելուց ի վեր ամեն օր մոմ է վառում ու աղոթում, որ այս մղձավանջը շուտ ավարտվի:
Արմենը բարձրահասակ, գեղեցկադեմ տղա է, 19 տարեկան, բայց արդեն հասցրել է շատ բան տեսնել ու զգալ։
Արմեն և Արսեն Գեղամյանները ծառայել են Արցախի հարավում գտնվող զորամասում, զինվորական մեքենա են վարել։ Պատերազմի ժամանակ գտնվել են Արցախի հարավային հատվածում:
«Կիրակի առավոտ մեզ շուտ արթնացրին, հրամանատարը հանկարծակի գոռաց` դիվիզիո’ն, թաքստո’ց։ Մեզ թվաց՝ ուսումնական ա, բայց նայեցինք վերև ու տեսանք, որ վերևում թռչող սարքեր կան։ էդ ժամանակ ՀՕՊ-ը կարողացավ մի 7 հատ խփել: Մենք զենք-զինամթերք վերցրինք ու շարժվեցինք դեպի Արցախի հարավ»,-սկսում է պատմել Արմենը:
Որոշ ժամանակ նույն տարածքում ծանր մարտեր վարելուց հետո հրաման է տրվում տեղափոխվել այլ հատված։ Դա հոկտեմբերի 10-ին էր։ Արմենը վարում է մեքենան:
«Տարածքը, որտեղով մենք էինք անցնում, ամբողջությամբ հարթավայր էր, ու եթե թշնամին մեզ թիրախավորեր, ոչ մի թաքստոց չկար, որ մտնեինք, ոչ էլ՝ սարեր: Մեքենայի մեջ 4 հոգի հետևում էին նստած, իսկ ես ու հրանոթի հրամանատարը դիմացը: Տղերքի մասին մտածելով՝ մինչև 100 կմ/ժամ արագությամբ վարել եմ մեքենան»,- շարունակում է Արմենը:
Երբ հասնում են տեղ, թշնամին հարձակում է գործում։ Արմենը վիրավորվում է:
«Ֆշշոց եկավ, ուղիղ ընկավ կողքի ավտոմեքենայի վրա: Ես էդտեղ վիրավորվեցի: Տղերքից շատերը մեքենայի մեջ վառվեցին, մեկի ոտքն էր ջարդվել, մյուսի՝ թևը: Կարողացա ոմանց օգնել, դուռը ջարդեցի ու ոմանց կրակից հանեցի,- պատմում է նա:
Բեկորաֆուգասային արկի հարվածին հաջորդում է սմերչով հարձակումը, այդ ժամանակ Արմենին օգնելու է գալիս եղբայրը` Արսենը:
«Սմերչով կրակեցին, բայց բախտներս բերեց՝ սմերչը ընկավ ու չպայթեց»,- հոկտեմբերի 10-ի դրվագները վերհիշում է Արմենը:
Եղբոր օգնությամբ հասնում են Ստեփանակերտ, որտեղ առաջին բուժօգնությունն է ստանում: Անցնում են օրեր, Արմենը ամեն օր սպասում է, որ ապաքինվի ու վերադառնա մարտադաշտ՝ եղբոր և զինակից ընկերների մոտ, բայց հոկտեմբերի 14-ին ամեն ինչ գլխիվայր է շուռ գալիս...
«Եկավ չարաբաստիկ ամսի 14-ը, գյուղից զանգ եմ ստանում, ասում են, որ լուրեր կան, որ եղբորս մեքենան պայթեցրել են, ու ինքը մեջն է մնացել: Անջատում եմ ու զանգում տղերքին, իրենցից ոչ մեկ տեղյակ չէր: Հետո իմանում եմ, որ կան զոհեր ու վիրավորներ»:
Արմենը խնդրում է իրեն հայտնել զոհվածների և վիրավորների անունները ու պարզվում է, որ եղբոր անունը չկա վիրավորների ցուցակում:
«Պարզվում է, որ թշնամին սմերչ է կիրառել ու կասետային ռումբ: Զանգում է հրամանատարը ու ասում՝ ցավակցում եմ»:
Արմենն իր ապրումների մասին շատ չի խոսում, ասում է, որ լուրը ցնցել է իրեն, քայլերը դարձել են անկառավարելի, իսկ նյարդերը վերահսկել չի կարողացել...
Օրեր առաջ Արմենն ազատվել է ծառայությունից` որպես տան միակ արու զավակ, և որ եղբորը կորցրել է մարտի դաշտում:
Զրույցի թեման փոքր-ինչ շեղում ենք, ասում է, որ պատերազմի դաշտում, չնայած վտանգին, ուրախ պահեր են եղել. «Ես շատ եմ կարոտել, մեր հեչ պետքին էլ չէր, էն որ զենքը ընկնում էր մեր կողքին ու ապրելու հավանականությունը 0,001 տոկոսի էր հասնում, բայց որ էդքան էլ լինում էր, էլի ուրախ էինք: Պատերազմի սկսվելու առաջին օրերին մեր մոտ սննդի մատակարարման դժվարություն կար, բայց դա էլ մեզ չէր խանգարում, կարող էինք օրեր շարունակ առանց հացուջրի կռվել»:
Զարմացած հարցրի` որտեղի՞ց իրենց այդքան ուժ։ «Երբ դու մտածում ես, որ քեզնից լիքը տղու կյանքա կախված, երբ լիքը մարդկանց կյանք կարաս դու փրկես, հաստատ չես հոգնի»,- ասում է Արմենը՝ հավելելով, որ նորից կուզենար վերադառնալ մարտադաշտ, եթե եղբորը չկորցներ…

Armen Geghamyan: "I'd return to the battlefield if it weren't for the loss of my brother"
A black ribbon is attached to the entrance arches of Litchk village in Armenia’s Gegharkunik Province, with the words "Arsen 19" written on it.
On the way to Arsen’s house, I’m greeted by his cousin Susanna. We go up to the second floor of the house. She says that there are a lot of people inside, they will interrupt our conversation.
It is dark in the room. The light bulb is broken. They haven't gotten around to changing it.
Arsen's twin brother, Armen, enters. He was wounded in Artsakh. He approaches, says hello, sits opposite me, then instructs them to change the bulb. I notice the icons in the lighted room. Susanna takes a bunch of candles and lights them in front of the icons. She says she’s been lighting a candle every day since the war began and praying that this nightmare will soon end.
Armen is a tall, handsome boy, 19 years old, but has seen and experienced much for his young age.
Armen and Arsen Geghamyan served in a military unit in the south of Artsakh, driving a military vehicle during the war.
"We were woken up early on Sunday morning. The commander suddenly shouted, Diversionary unit, hide.' We thought it was a training exercise, but we looked up and saw that there were flying devices overhead. Our air defense hit seven of them. We took the weapons and moved to the south of Artsakh," Armen starts telling me.
There was a bout of intensive fighting. The order then came to move. It was October 10. Armen drove the vehicle.
"The area we were passing through was flat land, and if the enemy targeted us, there was no hiding place to enter, no mountains. There were four people in the back of the vehicle with me. I was up front with the artillery commander. Concerned about the guys, I floored the vehicle to a speed of 100km per hour,” Armen continues.
When they reach their destination, the enemy attacked, injuring Armen.
"A shrieking sound was heard and fell directly on a nearby vehicle. I was injured. Many of the guys were caught in the flames and burned. One had his leg broken, another his arm. I was able to help some people by breaking the door and pulling them out of the fire," he says.
The fragmentary shell was followed by a Smerch rocket attack. It was then that Arsen came to help his brother Armen.
"They fired a Smerch, but luckily for me, it fell but did not explode," Armen says, recalling the October 10 events.
With the help of his brother, Armen reached Stepanakert where he received first aid. Days passed. Armen waited for days to recover and return to the battlefield to his brother and their comrades-in-arms.
Everything turned upside down on October 14.
"On that ill-fated day I got a call from the village saying there are rumors that my brother's vehicle was blown up and he was left inside. I call the guys. None of them know anything. Later, I learn there are victims and wounded. "
Armen asks to be told the names of the dead and wounded. His brother's name is not on the list of the wounded.
"It turns out that the enemy fired a Smerch and a cluster bomb. The commander called and said, ‘I'm sorry.’"
Armen does not talk much about what he’s feeling. He says that the news shocked him. He walks with unsteady steps. His nerves are at the breaking point.
A few days ago, Armen was issued compassionate discharge from the army as the only surviving male child in the house.
We deviate a little from the topic of conversation. He says that there were happy moments on the battlefield, despite the danger.
I ask where our soldiers get their inner strength from.
"When you think that the life of so many depends on you, when you can save the lives many people, you definitely don’t tire," Armen says adding that he would have liked to return to the battlefield if not for the loss of his brother…