Հայաստանի ԱԳ նախարարությունը Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջան օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների տեղակայման վերաբերյալ
ԱԳՆ-ն հայտնում է, որ նոյեմբերի 1-ին մարտական գործողությունների ընթացքում Արցախի Պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումների կողմից գերեվարվել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ռազմական գործողությունների համար ներգրավված օտարերկրյա զինյալ երկրորդ ահաբեկիչը, որը ներկայացել է որպես Սիրիայի Իդլիբ նահանգի Ջիսր ալ-Շուղուր շրջանի Զիյադիյա գյուղի բնակիչ Յուսուֆ Ալաաբեթ ալ Հաջի: Նշենք, որ հոկտեմբերի 30-ին Արցախի ՊԲ գերեվարել էր մեկ այլ զինյալ ահաբեկիչ, որը ներկայացել էր որպես Մըհըրաբ Մուհամմադ Ալ Շխայիր՝ Սիրիայի Համա քաղաքից:
Հայկական կողմը բազմիցս է բարձրաձայնել Թուրքիայի կողմից Մերձավոր Արևելքի տարբեր «թեժ կետերից», մասնավորապես՝ Սիրիայի` իր վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններից և Լիբիայից Արցախի ժողովրդի դեմ վայրագություններ իրականացնելու նպատակով օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների և ջիհադիստների հավաքագրման, տարածաշրջան տեղափոխման և տեղակայման մասին: Վերոնշյալ փաստը ներկայումս ոչ միայն հաստատվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հատուկ ծառայությունների, մեր բազմաթիվ գործընկերների և միջազգային հանրության կողմից, այլև արդեն հենց ահաբեկիչների ուղղակի վկայություններով:
Իրենց վկայություններում վերոնշյալ ահաբեկիչները մանրամասն տեղեկատվություն են փոխանցել իրենց հավաքագրման գործընթացի, «գյավուր» (անհավատների) դեմ պայքարի համար ակնկալվելիք ամսական վճարների և յուրաքանչյուր «անհավատի» գլուխ կտրելու համար «պարգևավճարների», ինչպես նաև իրենց կողմից իրականացվելիք ահաբեկչական ծրագրերի մասին: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտի ջիհադիստների տեղափոխումը բացահայտում է հակամարտությանը միջկրոնական բնույթ հաղորդելու թուրք-ադրբեջանական ղեկավարության նպատակը:
Ըստ ԱԳՆ հաղորդագրության՝ սա ահաբեկչության տարածման լիովին նոր դրսևորում է, երբ ԵԱՀԿ տարածքում գտնվող հակամարտության գոտում են տեղակայվում Մերձավոր Արևելքից օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչներ և ջիհադիստներ, ինչը լուրջ սպառնալիք է միջազգային և տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության համար:
Հայաստանը շարունակելու է հետևողական քայլեր ձեռնարկել միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի ուղղությամբ՝ համագործակցելով բոլոր շահագրգիռ գործընկերների հետ:

Armenian Foreign Ministry: "We will continue to fight against international terrorism"
On November 1, during the military actions the military units of the Artsakh Defense Army captured the second terrorist fighter involved by the Azerbaijani side in the military hostilities against Artsakh, who introduced himself as Yusuf Alaabet al-Hajji, a resident of the village of Ziyadiya in the Jisr al-Shughur region of Idlib province of Syria.
It should be noted that another terrorist fighter was captured by the Artsakh Defense Army earlier on October 30, introducing himself as Mehrab Muhammad Al-Shkheir from the Syrian city of Hama.
The Armenian side has repeatedly voiced out about the recruitment of foreign terrorist fighters and jihadists by Turkey from various "hot spots" in the Middle East, particularly from Libya and the areas under its control in Syria, and their subsequent transfer and deployment to the region with the purpose of committing atrocities against the people of Artsakh. The above-mentioned fact is not merely confirmed by the intelligence services of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, a number of our partners and international community, but also by the direct testimonies of the terrorists.
In their testimonies the above-mentioned terrorists provided detailed information about their recruitment process, the expected monthly payment for fighting against “kafirs” (infidels), the extra payment for the each beheaded “infidel”, as well as about their envisaged terroristic plans. The transfer of jihadists to the Nagorno-Karabakh conflict zone reveals the intentions of the Turkish-Azerbaijani leadership to give the conflict an inter-religious character.
This is a completely new manifestation of expansion of terrorism, when foreign terrorist fighters and jihadists from the Middle East have been deployed to the conflict zone in the OSCE area; it is a serious threat to the international and regional security and stability.
Armenia will continue to undertake consistent steps in the fight against international terrorism, cooperating with all interested partners.