Դատական գործերը, որոնց կողմ են հանդիսանում առաջնագծում գտնվող անձինք, կհետաձգվեն
Բարձրագույն դատական խորհուրդը (ԲԴԽ) իր սահմանադրական լիազորությունն իրականացնելու արդյունքում համապատասխան գրություններ է ուղարկել վարչապետին` առաջարկելով մի քանի դատարաններում ավելացնել դատավորների թվաքանակը: Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Դատական դեպարտամենտի ղեկավար Կարեն Փոլադյանը` հերքելով այն տեղեկությունները, թե դատական համակարգում կրճատումներ են սպասվում:
«Այս լույսի ներքո չեմ կարծում, որ կրճատման մասին խոսել հնարավոր է, որովհետև դատարաններն այս պահին այնքան ծանրաբեռնված են, որ այս քանակից մի բան էլ նվազեցնելը նշանակում է կազմալուծել դատական համակարգի աշխատանքը»,- ասաց նա:
Փոլադյանի խոսքով` դատական համակարգի շուրջ 85 աշխատակից առաջնագծում է թե՛ կամավորութան սկզբունքով, թե՛ զորահավաքի շրջանակներում:
«Ունենք որոշ դատական նիստեր, որոնք հետաձգվում են իրավիճակով պայմանավորված: Այն բոլոր գործերով, որոնցով կողմեր են հանդիսանում անձինք, ովքեր գտնվում են առաջնագծում կամ ներգրավված են այդ պրոցեսում որևէ կերպ, բնականաբար դատարանները ողջամտորեն գնահատում են իրավիճակը և հետաձգում են նիստերը»,-ասաց Փոլադյանը:
Հիշեցնենք, որ խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովներում շարունակվում են 2021 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկումները:

Судебные дела, стороной которых являются находящиеся на передовой лица, будут отложены
Высший судебный совет обратился к премьер-министру с соответствующими записками, в которых предложил увеличить число судей в некоторых судах. Об этом сообщил в Национальном Собрании руководитель Судебного департамента Карен Поладян, опровергнув сведения о том, что в судебной системе ожидаются сокращения.
“В настоящее время суды настолько загружены, что сокращения будут означать дезорганизацию работы судебной системы”,- отметил К.Поладян.
По его словам, около 85 сотрудников судебный системы находятся на передовой как в качестве добровольцев, так и в рамках военной мобилизации.
“В связи с такой ситуацией многие судебные заседания откладываются. Суды объективно оценивают сложившуюся ситуацию и откладывают заседания по всем тем делам, стороной которых являются находящиеся на передовой лица”,- отметил Поладян.
Напомним, что в постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Национального Собрания продолжается обсуждение проекта госбюджета 2021 г.