Հարազատներն ասում են՝ Ադրբեջանում մահացած 84-ամյա Միշա Մելքումյանը նախքան գերեվարվելն առողջական էական խնդիրներ չի ունեցել
Ադրբեջանում գերության մեջ մահացած հայազգի 84-ամյա Միշա Մելքումյանը նախքան գերեվարությունը առողջական էական խնդիրներ չի ունեցել: Այդ մասին Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Արտակ Բեգլարյանին տեղեկացրել են Մելքումյանի հարազատները։
«Դա նշանակում է, որ նա այնտեղ արժանացել է խոշտանգումների, կտտանքների, ինչի հետևանքով, ըստ նախնական տեղեկությունների, սպանվել է»,- ասաց Արտակ Բեգլարյանը:
Տեղեկացնենք, որ նոյեմբերի 1-ին Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Միշա Մելքումյանի դին Վրաստանի տարածքով փոխանցվել է հայկական կողմին։
Արցախի օմբուդսմենը նշեց նաև ռազմական գործողություններին չմասնակցած այլ քաղաքացիների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից անմարդկային վերաբերմունք դրսևորելու ենթադրյալ դեպքերի մասին:
«Տող գյուղի քաղաքացիներից մեկը, ով մազապուրծ փախել էր այնտեղից, ասել է, որ ինքը տեղյակ է, որ իրենց հարևաններից մեկին՝ Մայոր անունով, ադրբեջանական զինծառայողները գլխատել են, սպանել են 82 տարեկան եւս մեկ անձի՝ Միշա Ստեփանյան անունով»,- ասաց Բեգլարյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ այս դեպքը դեռևս ներառված չէ իրենց կողմից հրապարակված վիճակագրական տվյալների մեջ, քանի որ ճշգրտման աշխատանքներ են տարվում:
Արցախի ՄԻՊ-ը պնդում է, որ ադրբեջանական իշխանությունները ուղղակի կերպով խրախուսում են պատերազմական հանցագործությունները և անմարդկային վերաբերմունքը։
«Այնքան է արմատացած հայատյացությունը, որ ցանկացած հայի ցանկացած ձևով սպանելը և նույնիսկ դիակների հանդեպ վատ վերաբերմունքը ողջունելի է համարվում Ադրբեջանի լայն հանրության կողմից»,- ասաց Բեգլարյանը՝ հավելելով, որ այս պայմաններում ցեղասպանական գործողությունների վտանգը շատ մեծ է:
«Լուրջ կասկածներ ունենք, որ բոլոր այն բնակավայրերում, ուր ադրբեջանցի զինծառայողները մուտք են գործել, կատարել են նման հանցագործություններ»,- ասաց Արտակ Բեգլարյանը:

Artsakh Human Rights Defender Claims Armenian Civilian's Death was Due to Azerbaijani Torture
Artsakh Human Rights Defender (Ombudsman) Artak Beglaryan today reported that the relatives of Misha Melkumyan, an 84-year-old Armenian who died in captivity in Azerbaijan after being taken prisoner in the ongoing fighting, told him that the man did not have significant health problems before his captivity.
"It means that he was tortured and mistreated there, as a result of which, according to preliminary information, he died," said Beglaryan.
On November 1, through the mediation of the Red Cross, Misha Melkumyan's body was transferred to the Armenian side through the territory of Georgia.
Beglaryan also noted other cases of alleged Azerbaijani inhuman treatment of Artsakh civilians who did not take part in the hostilities.
"One of the citizens of Togh village, who fled from there, said that he was aware that one of their relatives, a man called Major, was beheaded by Azerbaijani soldiers, and another 82-year-old man named Misha Stepanyan was killed," Beglaryan said, adding that this case is still being verified.
Beglaryan argued that Azerbaijani authorities directly encourage war crimes and inhuman treatment.
"The hatred of Armenians is so deep-rooted that killing any Armenian, even the mistreatment of corpses, is welcomed by the general public of Azerbaijan," Beglaryan said, adding that the risk of genocidal acts is very high in these conditions.
"We have serious suspicions that they have committed such crimes in all the settlements where Azerbaijani combatants have infiltrated," Beglaryan said.