Հարազատներն ասում են՝ Ադրբեջանում մահացած 84-ամյա Միշա Մելքումյանը նախքան գերեվարվելն առողջական էական խնդիրներ չի ունեցել
Ադրբեջանում գերության մեջ մահացած հայազգի 84-ամյա Միշա Մելքումյանը նախքան գերեվարությունը առողջական էական խնդիրներ չի ունեցել: Այդ մասին Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Արտակ Բեգլարյանին տեղեկացրել են Մելքումյանի հարազատները։
«Դա նշանակում է, որ նա այնտեղ արժանացել է խոշտանգումների, կտտանքների, ինչի հետևանքով, ըստ նախնական տեղեկությունների, սպանվել է»,- ասաց Արտակ Բեգլարյանը:
Տեղեկացնենք, որ նոյեմբերի 1-ին Կարմիր խաչի միջնորդությամբ Միշա Մելքումյանի դին Վրաստանի տարածքով փոխանցվել է հայկական կողմին։
Արցախի օմբուդսմենը նշեց նաև ռազմական գործողություններին չմասնակցած այլ քաղաքացիների նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից անմարդկային վերաբերմունք դրսևորելու ենթադրյալ դեպքերի մասին:
«Տող գյուղի քաղաքացիներից մեկը, ով մազապուրծ փախել էր այնտեղից, ասել է, որ ինքը տեղյակ է, որ իրենց հարևաններից մեկին՝ Մայոր անունով, ադրբեջանական զինծառայողները գլխատել են, սպանել են 82 տարեկան եւս մեկ անձի՝ Միշա Ստեփանյան անունով»,- ասաց Բեգլարյանը՝ միաժամանակ նշելով, որ այս դեպքը դեռևս ներառված չէ իրենց կողմից հրապարակված վիճակագրական տվյալների մեջ, քանի որ ճշգրտման աշխատանքներ են տարվում:
Արցախի ՄԻՊ-ը պնդում է, որ ադրբեջանական իշխանությունները ուղղակի կերպով խրախուսում են պատերազմական հանցագործությունները և անմարդկային վերաբերմունքը։
«Այնքան է արմատացած հայատյացությունը, որ ցանկացած հայի ցանկացած ձևով սպանելը և նույնիսկ դիակների հանդեպ վատ վերաբերմունքը ողջունելի է համարվում Ադրբեջանի լայն հանրության կողմից»,- ասաց Բեգլարյանը՝ հավելելով, որ այս պայմաններում ցեղասպանական գործողությունների վտանգը շատ մեծ է:
«Լուրջ կասկածներ ունենք, որ բոլոր այն բնակավայրերում, ուր ադրբեջանցի զինծառայողները մուտք են գործել, կատարել են նման հանցագործություններ»,- ասաց Արտակ Բեգլարյանը:

По утверждению родственников, умерший в Азербайджане 84-летний Миша Мелкумян до пленения не имел существенных проблем со здоровьем
Умерший в плену в Азербайджане 84-летний армянин Миша Мелкумян до пленения не имел существенных проблем со здоровьем. Об этом Защитнику прав человека Арцаха Артаку Бегларяну сообщили родственники Мелкумяна.
“Это значит, что там он подвергался пыткам, истязаниям, вследствие чего, по предварительным сведениям, был убит”,- сказал Артак Бегларян.
Отметим, что 1 ноября тело Миши Мелкумяна при посредничестве Международного Комитета Красного Креста было перевезено через территорию Грузии и передано армянской стороне.
Омбудсмен Арцаха также сообщил о предполагаемых случаях бесчеловечного отношения со стороны Азербайджана к не участвовавшим в военных действиях другим гражданам.
“Один из жителей села Тог, которому чудом удалось сбежать оттуда, сообщил, что его соседа по имени Майор азербайджанские военнослужащие обезглавили, убили еще одного пожилого человека – 82-летнего Мишу Степаняну”,- отметил Бегларян, добавив, что они ведут работу по выяснению обстоятельств данного случая.
По словам ЗПЧ Арцаха, военные преступления и бесчеловечное отношение поощряются непосредственно азербайджанскими властями.
“Армянофобия пустила в этой стране такие глубокие корни, что убийство в любой форме любого армянина, даже недопустимое отношение к телам погибших приветствуется широкой общественностью Азербайджана”,- заявил А.Бегларян, подчеркнув, что в этих условиях угроза геноцидных действий очень велика.
“У нас есть серьезные опасения, что подобные преступления совершались во всех тех населенных пунктах, где появлялись азербайджанские военнослужащие”,- сказал Артак Бегларян.