Առաջարկվում է 1000 դրամի փոխարեն 3000 դրամ դարձնել «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի» վճարը
Պաշտպանության նախարարությունն առաջարկում է «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին» վճարվող դրոշմանիշային վճարները ամսական 1000 դրամից բարձրացնել ամսական 3000 դրամ։ Այս բովանդակությամբ օրենսդրական նախագիծը տեղադրվել է «Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական» կայքում (e-draft.am):
«Զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխություններն Ազգային ժողովի կողմից ընդունվելուց հետո ուժի մեջ կմտնեն 2021 թվականի հունվարի 1-ից։
Այս օրենսդրական առաջարկը պայմանավորված է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ հարձակում կատարելու հանգամանքով։ Հարձակման հետևանքով՝ «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի» շահառուների թիվն աճել է։
Օրենսդրական նախագիծը մշակվել է Կենտրոնական բանկի կողմից՝ համագործակցելով Պաշտպանության, Ֆինանսների նախարարությունների և Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամի հետ։
Գործող օրենքով դրոշմանիշային վճարի չափը կազմում է ֆիզիկական անձանց համար՝ ամսական 1000 ՀՀ դրամ, իսկ անհատ ձեռնարկատերերի և նոտարների համար՝ տարեկան 12000 ՀՀ դրամ։
Առաջարկվող նախագծով 1000 դրամը կդառնա 3000 դրամ, իսկ նոտարների և ԱՁ-ների կողմից տարեկան վճարվող 12 հազար դրամը՝ 36 հազար դրամ։

Выплаты в Фонд страхования военнослужащих предлагается увеличить до 3000 драмов в месяц
Министерство обороны предлагает увеличить ежемесячные выплаты в Фонд страхования военнослужащих с 1000 до 3000 драмов. Соответствующий законодательный проект размещен на едином сайте публикации проектов правовых актов (e-draft.am).
Предлагаемые поправки к закону РА “О компенсации вреда, причиненного жизни или здоровью военнослужащих” после принятия Национальным Собранием вступят в силу с 1 января 2021 года.
Данное законодательное предложение обусловлено нападением Азербайджана на Республику Арцах 27 сентября 2020 г., вследствие чего увеличилось число бенефициаров Фонда страхования военнослужащих.
Согласно действующему закону, для физических лиц размер выплаты составляет 1000 драмов в месяц, для индивидуальных предпринимателей и нотариусов – 12.000 драмов РА в год
Представленным законопроектом предлагается увеличить размер выплаты с 1000 драмов до 3000 драмов, а 12 тысяч, которые выплачивают ИП и нотариусы, – до 36 тысяч в год.