Արծրուն Հովհաննիսյան․ «Այսօր Շուշիի հերոսական պաշտպանության օրերից էր»
Շուրջ 2 օր է` չեն դադարում մարտերը Շուշիի շրջակայքում։ Երեկ և այսօր բավական ինտենսիվ ու ծանր մարտեր էին Շուշի տանող ճանապարհին և շրջակա բնակավայրերում։ Եթե 1992 թվականի մայիսի 8-ը հայոց պատմության մեջ նշվել է որպես Շուշիի ազատագրման օր, հավանաբար, հայոց պատմության մեջ այս անցնող օրերը կմտնեն որպես Շուշիի պաշտպանության փայլուն օրեր։ Այս մասին մամուլի ասուլիսին հայտնեց Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
«Հակառակորդի հետախուզադիվերսիոն առանձին վաշտային մարտավարական խմբերի, վարձկանների, հրոսակախմբերի ոչնչացման «գյոռբագյոռ» ռազմագործողությունը հաջողությամբ շարունակվում է։ Այսօր մեր հետևակը, հրետանին, մեր այլ ստորաբաժանումներն ուղղակի հրաշքներ են գործել։ Շուշի տանող ճանապարհների ձորակներում տասնյակ, եթե ոչ հարյուրավոր դիակներ են մնացել։ Այս պահին էլ մարտերն ընթանում են, բայց ուժգնությունը զգալիորեն թուլացել է։ Այլ ճակատներում համեմատաբար թույլ գործողություններ են կատարվել։ Շուշի եկող ճանապարհների նոր զորախմբերին ջախջախել են նաև հերոսական քարինտակցիները»,- տեղեկացրեց ՊՆ ներկայացուցիչը։
Ըստ նրա՝ հարավում և արևելքում այլ բնակավայրերի ինքնապաշտպանական ուժերը դեպի Շուշի օգնության եկող Ադրբեջանի մնացորդ զորաջոկատներին ջախջախել են։
«Շուշիի ուղղությամբ էլիտար ստորաբաժանումներ են, որոնք որպես կանոն թեթև և արագաշարժ տեխնիկա ունեն, լավ սպառազինված են և այնպիսի պատրաստվածություն են անցել, որ կարող են գիշեր-ցերեկ նույն ուժգնությամբ մարտ վարել։ Չեմ կարող ասել, որ Շուշիի պաշտպանության օպերացիան ավարտված է, չեմ կարող ասել, որ ամեն ինչ փայլուն է, և այլ ծանր օրեր չեն սպասվում, բայց իրավիճակը փոխված է, վաղը դժվար թե նույն իրավիճակը լինի։ Այսօր Շուշիի հերոոսական պաշտպանության օրերից էր։ Շուշին մերն է, Շուշին չի ընկնելու»,- եզրափակեց Արծրուն Հովհաննիսյանը։

Арцрун Ованнисян: “Сегодня один из дней героической обороны Шуши”
Уже два дня на подступах к Шуши не прекращаются боевые действия. Вчера и сегодня довольно интенсивные и тяжелые бои шли на ведущих к Шуши дорогах, вблизи окружающих город населенных пунктов. Если 8-е мая 1992 года стало днем освобождения Шуши, то эти дни войдут в историю Армении как дни героической и  блестящей осуществленной обороны Шуши. Об этом заявил на сегодняшнем брифинге представитель Министерства обороны Арцрун Ованнисян.
“Военная операция по уничтожению отдельных разведывательно-диверсионных групп противника, наемников, бандитских группировок – “гёрбагёр” –  успешно продолжается. Сегодня наша пехота, артиллерия, другие наши подразделения творили чудеса. В ущельях рядом с дорогами на Шуши остались десятки, если не сотни трупов. Бои идут и сейчас, но их интенсивность значительно ослабела. На других участках фронта происходили менее активные действия. На подступах к Шуши военные группы громили и героические каринтакцы”,- сообщил представитель МО.
По словам А.Ованнисяна, на юге и востоке силы самообороны других населенных пунктов разгромили остатки азербайджанского спецназа, спешившего к Шуши, на помощь к своим.
“В направлении Шуши находятся элитарные подразделения, которые, как правило, снабжены легкой мобильной техникой, хорошо вооружены и прошли такую подготовку, что могут день и ночь вести бой одинаковой интенсивности. Не могу сказать, что операция по обороне Шуши завершена, не могу сказать, что все идет блестяще и нас опять не ждут тяжелые дни, но ситуация изменилась. Завтра вряд ли будет такая же ситуация. Сегодня один из дней героической обороны Шуши. Шуши наш, Шуши не падет”,- сказал в заключение Арцрун Ованнисян.