Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանները համատեղ զեկույց են հրապարակել
Հայաստանի և Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանները հրապարակել են համատեղ զեկույց ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախում հրկիզող, քիմիական տարրեր պարունակող (հնարավոր է՝ սպիտակ ֆոսֆոր) զանգվածային ոչնչացման զինատեսակ կիրառելու վերաբերյալ:
Արտահերթ զեկույցի հետևությունները հիմնված են զեկույցում ներկայացված ապացույցներով (քաղաքացիական բնակիչների մարմինների վնասվածքների 18+ լուսանկարներով, քարտեզային ցուցադրող պատկերներով և այլն):
Առանձին հետևություններ հիմնված են Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի Ռազմաբժշկական ֆակուլտետի հետազոտությունների վրա:
Համատեղ ուսումնասիրությունները հաստատել են, որ հրկիզող զինատեսակն օգտագործվել է Արցախի քաղաքացիական օբյեկտների և անտառների դեմ՝ առաջացնելով երկարաժամկետ ծանր հետևանքներ խաղաղ բնակչության և շրջակա միջավայրի համար:
Զանգվածային ոչնչացման հրկիզող զինատեսակի կիրառման շատ դեպքերում (օրինակ՝ Ննգի, Սղնախ, Ակնաղբյուր, Թաղավարդ, Տող, Քարին Տակ և այլ համայնքներում) անտառները գտնվում են բնակավայրերին անմիջականորեն մոտ. օրինակ` անգամ 100 մետր հեռավորությամբ:
Հետևաբար, խոսքը գնում է նաև քաղաքացիական բնակչության կյանքի և առողջության համար անխուսափելի երկարաժամկետ վնասի մասին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանների համատեղ փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում պարզվել է, որ Արցախի գրեթե բոլոր շրջաններում վնասվել է ընդհանուր շուրջ 1815 հեկտար անտառապատ տարածք:
Հաշվի առնելով զինատեսակի առանձնահատկությունները, այս թիվը կարող է աճել նույնիսկ եթե այն այլևս չշարունակվի կիառվել:
Ավելին, արձանագրվել է, որ որոշ քաղաքացիական բնակավայրերում (օրինակ՝ Ննգի, Տաղավարդ, Ակնաղբյուր և այլն) ավերածություններ են պատճառվել քաղաքացիական բնակչության համար կենսական նշանակություն ունեցող օբյեկտներին (օրինակ՝ գազամատակարարման խողովակներ և այլն):
Սույն արտահերթ զեկույցը վեր է հանել առնվազն հետևյալ փաստերը՝ անկախ կիրառված զինատեսակի քիմիական տարրերի կոնկրետ տեսակներից.
1) կիրառված զինատեսակն ունի զանգվածային ոչնչացման բնույթ,
2) այն պարունակում է քիմիական տարրեր,
3) զինատեսակը կիրառվում է անտառների նկատմամբ և առաջացնում է զանգվածային հրդեհներ ու երկարաժամկետ ծանր վնաս շրջակա միջավայրի համար,
4) այս զինատեսակի առաջացրած հրդեհը չի մարում անգամ այն մարող նյութերով կամ ջրով՝ ըստ մասնագիտական գնահատականների,
5) անտառները, որոնց նկատմամբ կիրառվել են այս նյութերը, գտնվում են քաղաքացիական բնակավայրերն անմիջականորեն մոտ,
6) ըստ փաստահավաք աշխատանքների՝ անտառներում ադրբեջանական զինված հարձակումներից պատսպարվում են նաև խաղաղ բնակիչներ, որոնք հավանաբար տուժել են այս զինատեսակի կիառումից,
7) այս զինատեսակի օգտագործումը քաղաքացիական օբյեկտների դեմ արգելված է միջազգային իրավունքով և կարող է հանգեցնել պատերազմական հանցագործության:

Armenia and Artsakh Human Rights Defenders Publish Ad Hoc Report On Azerbaijan’s Use Weapons of Mass Destruction
The Human Rights Defender of Armenia and the Human Rights Ombudsman of Artsakh (Nagorno-Karabakh) published an ad hoc report on the use of incendiary ammunition of mass destruction (incendiary weapon) containing chemical elements (possibly white phosphorus) against Artsakh by the Azerbaijani armed forces.
Findings of the report are based on the evidence presented in the report (18+ photos of civilians’ body injuries, map illustrations, etc.). Specific findings are based on studies of the Military Medicine Faculty of the Yerevan State Medical University After Mkhitar Heratsi.
Joint studies the two human rights institutions proofed that the incendiary ammunition was used against civilian objects and forests of Artsakh, causing long-term severe damage to peaceful population and environment.
In many cases of use of incendiary mass destruction ammunition forests are close to civilian communities (e.g. Nngi, Sghnakh, Aknaghbyur, Taghavard, Togh, Qarin Tak): even in cases of 100-meter distance.
Hence, the issue is also related to the long-term inevitable damage to the life and health of the civilian population.
The joint fact-finding missions of the two Human Rights Defenders revealed that overall, approximately 1815 hectares forest area was damaged almost in all regions of Artsakh. Considering the specificities of the ammunition, this number may increase even if its use will not continue any more.
Moreover, it was also reported that in civilian communities (e.g. Nngi, Taghavard, Aknaghbyur) destructions to the objects indispensable to the survival of the civilian population were caused (e.g. gas pipelines).
The current ad hoc report established at least the following facts, irrespective from the concrete type of the chemical element of the used ammunition:
1) the used ammunition has nature of massive destruction;
2) ammunitions contain chemical elements;
3) are used towards forests, causing mass fires and long-term severe damage to environment;
4) according to expert assessments, the fire, caused by this type of weapon is not stopped even with the extinguishing materials or water;
5) the forests where these ammunitions were used, are located close to the civilian communities;
6) according to the fact-finding activities, civilians, who were probably damaged from the use of the ammunition, are hiding from attacks of Azerbaijani military forces in those forests;
7) the use of this ammunition against civilian objects is prohibited by the international law and may entail to war crime.