«Մենք երբե՛ք թույլ չենք տա, որ ևս մեկ ցեղասպանություն տեղի ունենա». Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցը հունական Kathimerini օրաթերթին
ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքը թարգմանաբար ներկայացրել է Արմեն Սարգսյանի հարցազրույցը հունական Kathimerini օրաթերթին:
Kathimerini- Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ վեճը վերջին վեց շաբաթների ընթացքում սառեցված հակամարտությունից վերածվել է հյուծող պատերազմի: Կարո՞ղ եք ներկայացնել՝ ինչպիսի՞ն է իրավիճակը տեղում և ի՞նչ կորուստներ ունի հայ ժողովուրդը:
- Ես Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը «սառեցված» չէի անվանի, քանի որ 1994 թվականից ի վեր, ինչ Ռուսաստանի միջնորդությամբ Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև հաստատվել էր զինադադար, ադրբեջանական կողմը մշտապես փորձում էր ռազմական միջոցներով վիճարկել և փոխել ստատուս քվոն: Շուրջ երեք տասնամյակի ընթացքում ադրբեջանական կողմը, հակամարտության վերջնական լուծումը գտնելու նպատակով բանակցային սեղանն օգտագործելու փոխարեն, ոչ միայն զերծ չմնաց զինադադարի ռեժիմը պարբերաբար ու կանխամտածված խախտելուց և շփման գծում հայ զինվորներին, իսկ Լեռնային Ղարաբաղում ու Հայաստանում՝ քաղաքացիական անձանց սպանելուց, այլև այդ ընթացքում ձեռք բերեց մեծ քանակությամբ ու միլիարդավոր ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ժամանակակից, այդ թվում և՝ արգելված զենք-զինամթերք՝ ողջ տարածաշրջանը վերածելով վառոդի տակառի: Ավելին, Ադրբեջանն սեփական ժողովրդին նախապատրաստում էր պատերազմի, մինչդեռ հայկական կողմն ինչպես այն ժամանակ, այնպես էլ հիմա խաղաղ կարգավորման ջատագով է, իսկ հայկական էլիտայի ներկայացուցիչներն որոշ ընդդիմադիր գործիչների կողմից անգամ երբեմն քննադատվում էին ռազմական ծախսերն ավելացնելու ու հռետորաբանությունը խստացնելու փոխարեն խաղաղասեր լինելու համար:
1990-ականների սկզբից Ադրբեջանն իր ռազմական բյուջեն ավելացրել է 10 անգամ և երբեք չի հրաժարվել խիստ այլատյաց ու ռազմատենչ հռետորաբանությունից: Ադրբեջանական ղեկավարությունը մշտապես սպառնացել է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դեմ կիրառել ռազմական ուժ, և այժմ մենք նրա ցեղասպան մտադրությունների ականատեսն ենք արդեն լիարժեք գործողության մեջ: Ժողովուրդները կարող են հակասություններ կամ վեճեր ունենալ, բայց անընդունելի է, երբ անհամաձայնությունը, անգամ խոր անհամաձայնությունը վերածվում է իսկական պատերազմի, ուր երկու կողմում մարդկային ողբերգություն է: Ավելին, այս անմարդկային ագրեսիան, որը սեպտեմբերի 27-ին սանձազերծվեց Ադրբեջանի ոչ ժողովրդավար ռեժիմի կողմից, ռազմական ու քաղաքական լիակատար աջակցություն ստացավ մեկ այլ ոչ ժողովրդավար ռեժիմի կողմից Թուրքիայում: Բռնապետությունների համար միևնույնն են սեփական ժողովրդի ճակատագիրն ու բարեկեցությունը, առավել ևս՝ նրանք չեն հարգում պարզ մարդկային կյանքը, արժեքներն ու արժանապատվությունը: Ոչ ժողովրդավար ռեժիմը, լինի Բաքվում, Անկարայում կամ այլուր, իր «ուժն» ու «հպարտությունը» կառուցում է սեփական ժողովրդի տառապանքի վրա, ուստի և շատ ավելի անմարդկային է այլ ժողովուրդների նկատմամբ: Լեռնային Ղարաբաղը հակամարտություն չէ, այլ՝ հպարտ հայ ժողովրդի պայքարը՝ հանուն իր անվտանգության, հպարտ կյանքի և արժանապատվության՝ ընդդեմ սպանությունների, նվաստացումների ու տառապանքների:
Ինչ վերաբերում է հայ ժողովրդի մարդկային կորուստներին, Հայաստանի կառավարությունն ամեն օր պաշտոնապես տեղեկատվություն է տրամադրում և չի թաքցնում թվերը՝ ի տարբերություն ադրբեջանական կողմի, որը որևէ տեղեկություն չի տալիս մարդկային կամ այլ կորուստների մասին: Հայկական կողմի ցանկացած կյանք չափազանց կարևոր է մեզ համար, և այստեղ հարցը թվերը կամ պարզ մաթեմատիկան չեն: Հայկական կողմում ցանկացած սրտի բաբախյունն անգին է մեզ համար, և մենք պետք է դադարեցնենք ադրբեջանցիների, թուրքերի և ահաբեկչական խմբերի կողմից հայկական հողի վրա սանձազերծված արյունահեղությունը:
Kathimerini- Ո՞վ է մեղավոր երեք իրար հաջորդած, ժամանակավոր հրադադարների խախտման ու Մինսկի խմբի, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի միջնորդած ժնևյան բանակցությունների փակուղու համար:
- Բոլոր երեք հրադադարները կամ մարդասիրական հրադադարի շուրջ համաձայնությունները գրեթե անմիջապես խախտվել են ադրբեջանական կողմից, որը ոչ միայն չդադարեցրեց ռմբակոծությունները, այլև սկսեց հրետակոծել նաև Հայաստանի տարածքը: Սա Ձեզ կարող է անտրամաբանական թվալ, եթե ուզում եք հասկանալ, թե ինչու է կնքվում համաձայնություն, եթե ադրբեջանական կողմը չի պատրաստվում հարգել այն և փոխարենն անմիջապես խախտելու է: Տրամաբանությունն այն է, որ հենց ադրբեջանական, այլ ոչ թե հայկական կողմն է սանձազերծել այս մանրամասն ծրագրած ու կազմակերպած ռազմական ագրեսիան և պատերազմը՝ թուրք գեներալների, սպաների, հատուկ ջոկատայինների, «Բայրաքթար» մահվան մեքենաների, ինչպես նաև ջիհադիստների ու սիրիացի վարձկանների ուղղակի մասնակցությամբ, որոնց նմաններն այսօր Փարիզում, Վիեննայում կամ այլուր սպանում են անմեղ քաղաքացիների: Նույն պատկերն է նաև Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի պրոֆեսիոնալ մարդասպանները դուրս են եկել ընդդեմ անմեղ ժողովրդի: Ինչո՞ւ է ադրբեջանական կողմը մի կողմից ստորագրում, մյուս կողմից՝ խախտում հրադադարը: Ամեն ինչ շատ պարզ է՝ Բաքվի և Անկարայի բռնապետները չեն ավարտել իրենց «առաքելությունը», այն է՝ «ազատել» Լեռնային Ղարաբաղն այնտեղ հազարավոր տարիներ բնակվող հայերից:
Այս գործողությունը կամ քաղաքականությունը կոչվում է էթնիկ զտում, և հենց սա է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի և Թուրքիայի այս անմարդկային ագրեսիայի վերջնական նպատակը: Այդ պատճառով էլ ադրբեջանական կողմը շահագրգռված չէ դադարեցնել իր ցեղասպան քաղաքականությունն ընդդեմ անմեղ ժողովրդի, այլ՝ ցանկանում է ավարտին հասցնել գործը: Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու անվան տակ նրանք ցանկանում են ոչ թե խաղաղություն, այլ՝ ողբերգություն, քաղաքացիների սպանություններ, եկեղեցիների, հիվանդանոցների ու մանկապարտեզների ավերում և ահաբեկչության տարածում: Ո՞վ կհամաձայնի ապրել այդ բարբարոս ահաբեկիչների հետ: Բանակցությունների շուրջ 25 տարիների ընթացքում Ադրբեջանը չի համաձայնել որևէ սցենարի, որը քննարկվել է ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահների հովանու ներքո, անկախ նրանից՝ դրա համար միջնորդում էր Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը կամ Ֆրանսիան, թե բոլոր երեք համանախագահ երկրները միասին: Միակ տարբերակը, որին կողմ էր Ադրբեջանը, Լեռնային Ղարաբաղին առանց հայերի տիրանալն էր: Եվ սա այն է, ինչ տեղի ունեցավ իմ ժողովրդի հետ 105 տարի առաջ Օսմանյան կայսրությունում՝ Հայոց Ցեղասպանությունը: Մենք երբե՛ք թույլ չենք տա, որ ևս մեկ ցեղասպանություն տեղի ունենա, երբե՛ք: Հենց սա է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության էությունը:
Kathimerini- Ձեր ադրբեջանցի գործընկերը՝ նախագահ Իլհամ Ալիևը, պնդում է, թե հակամարտությունը կարող է ունենալ ռազմական լուծում: Հաշվի առնելով այն, որ Ադրբեջանը գերազանցում է Հայաստանին ռազմական տեխնիկայի և մարդուժի տեսանկյունից, ինչպե՞ս եք ապացուցելու, որ նա սխալվում է:
- Իմ ժողովուրդը կարիք չունի որևէ մեկին որևէ բան ապացուցել, հատկապես նրանց, ովքեր հակամարտության համար միայն ռազմական լուծում են տեսնում և խաղաղ բնակչության դեմ պատերազմական հանցանք են գործում: Հայաստանի զինված ուժերի զորությունը և հայ ժողովրդի ոգին երևացին Լեռնային Ղարաբաղի առաջին պատերազմում: Եվ այստեղ խնդիրը ինչ-որ մեկին ինչ-որ բան ապացուցելը չէր, այլ՝ ապրելու և ազատ լինելու մեր իրավունքը պաշտպանելը: Ուստի, այստեղ հարցը թվերի ու քանակի հասարակ հաշվարկը չէ: Մենք կռվում ենք մեր տների, հայրենիքի, երեխաների, հազարավոր տարիների հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության համար: Հենց սա է, որ ոմանք չեն կարողանում հասկանալ: Սա տարածքային կամ կրոնական հակամարտություն կամ վեճ չէ:
Այս հակամարտությունը պարտադրվել է մեզ, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղը, որը գերազանցապես բնակեցված էր հայերով, չէր ցանկանում շարունակել իր պարտադրված գոյությունը Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում, ուստի հռչակեց իր անկախությունն Ադրբեջանից՝ համաձայն բոլոր գոյություն ունեցող կանոնների ու օրենքների, ընդ որում, կիրառելով նույն գործընթացները, որոնք Ադրբեջանն օգտագործեց Խորհրդային Միությունից անկախանալու համար: Ադրբեջանական կողմը, որպես իսկական բռնապետություն, չի հանդուրժում մյուս ժողովուրդների ազատությունները և իրավունքները, այդ պատճառով նրանք փորձեցին Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող հայերի հետ իրենց խնդիրը լուծել ՝ օգտագործելով ռազմական տեխնիկա ու մարդուժ, որը, ինչպես նշեցիք, գերազանցում է հայկականին: Նրանք մեզ պատերազմ պարտադրեցին ու ստացան պատասխանը և պարտվեցին: Ոչինչ և ոչ ոք չի կարող կանգնեցնել ժողովրդին՝ իրացնելու ազատ ու անվտանգ ապրելու իր իրավունքը:
Kathimerini- Ճի՞շտ է՝ ասել, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանը քաջալերում է Բաքվին՝ ցուցաբերելու հնարավորինս անհաշտ վարքագիծ: Եթե այո, ապա ի՞նչ նպատակով:
- Այս հակամարտությունում Թուրքիայի դերի վրա առանձնահատուկ ուշադրություն է պետք դարձնել՝ այն խորությամբ ընկալելու համար: Ինչպես արդեն ասացի, Թուրքիան ուղղակիորեն ներգրավված է հակամարտությունում իր ռազմական ուժով և քաղաքական-դիվանագիտական աջակցությամբ: Այս ուղղակի մասնակցությունն ավելացնում է հակամարտող կողմերի թիվը և միջազգայնացնում հակամարտությունը: Թուրքիայի՝ արդեն ապացուցված ներգրավվածությունը, որը թեպետ թուրքական կողմն անհուսորեն հերքում է, սաստկացնում է հակամարտությունն ու դրամատիկորեն մեծացնում դրա ծավալները, ուժգնությունը և Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայի հետևանքները: Մոլեռանդ ջիհադիստների ու սիրիացի և այլ վարձկանների ներկայությունն ամբողջական պատկերը դարձնում է ավելի բարդ ու խճճված և վտանգում ողջ տարածաշրջանի անվտանգությունը, ինչը կարող է Կովկասը վերածել նոր Սիրիայի:
Թուրքիան ոչ միայն քաջալերում է Բաքվին՝ դառնալու խաղաղ բնակչության կույր մարդասպան ու խախտել հրադադարի մասին համաձայնությունը, այլև Ադրբեջանին դարձնում է իր գերին՝ վերածելով նրան իր քաղաքական մանիպուլյացիայի նոր գործիքի՝ ընդդեմ Ռուսաստանի, Եվրամիության, ԱՄՆ-ի և Իրանի: Կարճաժամկետ կտրվածքով Ադրբեջանը կարող է ուրախ լինել, որ Թուրքիան իր կողքին է և նրանից ստանում է աջակցություն խաղաղ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմում, սակայն միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ հեռանկարներում դա ձախողում է, և միայն հետո Ադրբեջանը կգիտակցի, թե ինչ աստիճանի է դարձել Թուրքիայի կովկասյան խամաճիկը:
Թուրքիան տարածաշրջանային խաղացող է՝ կայսերապաշտական հավակնություններով և ախորժակով, սակայն սահմանափակ ռեսուրսներով ու խամրող միջազգային հեղինակությամբ: Նա խնդիրներ է ստեղծում Սիրիայում, Լիբիայում, Արևելյան Միջերկրածովյան շրջանում և այլուր: Ուստի, սեփական նպատակներին հասնելու համար Ադրբեջանին օգտագործելը, այդ թվում՝ պատերազմ սանձազերծելը հրահրելը և քաջալերելը, նվազագույնն է, որ Թուրքիան կարող է անել տարածաշրջանում ու դրա սահմաններից դուրս:
Kathimerini- Անկարան և Բաքուն իրենց ներկայացնում են որպես Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության երաշխավորներ՝ պնդելով, որ հայկական զինված ուժերը կարող են թիրախավորել նավթատար և գազատար խողովակները, որոնք անցնում են տարածաշրջանով: Դա իրակա՞ն սպառնալիք է, թե՞ պարզապես խուճապի համար է:
- Դա անհիմն մեղադրանքների և համապատասխան քարոզչության մասին է, որը Ադրբեջանի կառավարությունն ու իր ազգային շահերի վճարովի քարոզիչներն Արևմուտքում և այլուր ձգտում են տարածել տասնամյակներ շարունակ: Հայաստանը որպես տարածաշրջանի ապակառուցողական ուժ ներկայացնելու հետևողական փորձերը, որն իբր թե «սպառնալիք է» էներգետիկ ենթակառուցվածքների համար, եղել և շարունակում է մնալ հակահայկական հորինվածքների հիմքում, որոնք ադրբեջանական կողմը ներկայացնում է արտաքին լսարանին: Սրա նպատակն է բարոյապես արդարացնել հայերի դեմ շարունակվող ագրեսիան և սանձազերծված պատերազմը: Չնայած այս հարցում Ադրբեջանի կողմից ջանասիրաբար առաջ քաշած բազմաթիվ հերյուրանքներին և կանխամտածված կեղծ մեկնաբանություններին, չեմ կարող գտնել Հայաստանի գործող բարձրաստիճան որևէ պաշտոնյայի կողմից արված հայտարարություն կամ թաքնված մտադրություն, որով կարող էին հիմնավորվել նման մեղադրանքները:
Ընդհակառակը, դեռ հուլիսին, երբ հայ-ադրբեջանական սահմանագծին՝ Տավուշ-Թովուզ հատվածում, մարտերը հասան իրենց գագաթնակետին, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես եկավ հստակ հայտարարությամբ, վերահաստատելով, որ Հայաստանը երբեք մտադրություն կամ ծրագիր չի ունեցել վնասել նավթի և գազի խողովակաշարերը, որոնք գտնվում են Հայաստանի սահմանի մոտ: Ավելին, հայկական կողմը շարունակում է կառուցողական լինել` կապված այն էներգետիկ ենթակառուցվածքների հետ, որոնք կարևոր են Եվրոպայի, Թուրքիայի, Իսրայելի և այլ երկրների տնտեսությունների համար:
Ի վերջո, այս հարցի պատասխանը տրամաբանորեն պարզ է. եթե Հայաստանը երբևէ ցանկանար թիրախավորել և ոչնչացնել այդ գազատարներն ու նավթատարները, ապա դա անելու համար ուներ բազմաթիվ հնարավորություններ: Բայց ինչու՞ պետք է դա անեինք: Տարիներ շարունակ ադրբեջանական անհիմն ու անտեղի խուճապ առաջացնող հայտարարությունները և մանիպուլյացիաներն ուղղված են եղել արտասահմանում հակահայկական տրամադրություններ սերմանելուն, և այժմ ցավալի է տեսնել, որ Եվրոպայում և դրանից դուրս քաղաքական որոշ շրջանակներ սկսել են հավատալ այդ ապակողմնորոշող կեղծ պատմություններին:
Kathimerini- Ռուսաստանը Հայաստանի դաշնակիցն է և նրա հետ կնքել է ռազմական պայմանագրեր, որոնք չեն ներառում Լեռնային Ղարաբաղի վիճելի շրջանը: Հակամարտության ընթացքում Մոսկվան իրեն պահում է որպես խաղաղության հասնելու համար ազնիվ, անկողմնակալ միջնորդ: Ակնկալու՞մ էիք ավելին Ձեր ազգի համար այս ամենադժվար պահերին:
- Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է, և Մոսկվան հավատարիմ է մնում Երևանի հետ ունեցած անվտանգության մասին պայմանագրերին: Նախագահ Պուտինը հստակ նշել է, որ Ռուսաստանը պատրաստվում է հարգել Հայաստանի հետ ունեցած յուրաքանչյուր պայմանագիր, և դա բացարձակապես հստակ ուղերձ է: Մինչ Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի հետ միասին՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ, ջանք չի խնայում մարտերը դադարեցնելու համար, Թուրքիան լիովին խաթարում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ուժերի հավասարակշռությունը՝ իր չարամիտ ազդեցությամբ և միջամտությամբ թեժացնելով պատերազմը:
Հաշվի առնելով դա՝ «Վալդայ» ակումբում վերջերս կայացած քննարկման ժամանակ Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ չնայած, ընդհանուր առմամբ, երկկողմ հարաբերությունները դրականորեն աճում են, սակայն Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում Թուրքիայի և Ռուսաստանի շահերը չեն համընկնում:
Ադրբեջանի հետ ռազմաքաղաքական մրցակցության համատեքստում Ռուսաստանը Հայաստանում դիտարկվում է որպես հակամարտող կողմերի միջև վստահելի և ակտիվ միջնորդ: Այս հարցում Ռուսաստանը կարևոր դեր է խաղում և ցույց է տվել իր նվիրվածությունը հակամարտության խաղաղ լուծումը գտնելուն` հոկտեմբերի 10-ին միջնորդելով հրադադարի հաստատումը: Եվ պետք է ընդունենք, որ դա համարձակ և ժամանակին արված քայլ էր, չնայած ադրբեջանական կողմը շարունակեց մնալ ագրեսիվորեն համառ և լիովին կործանարար դիրքում: Անկախ այն ջանքերից, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդ բոլոր երեք նախագահները ներդրել են հրադադարի հաստատման համար, Ադրբեջանը խախտել է դրանք բոլորը, և մարտերը շարունակվում են:
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղը կամ Արցախը (ինչպես մենք ենք ասում) Հայաստանի անվտանգության գերակա շահն ու գերակայությունն է, և Երևանը պատասխանատվություն է կրում Լեռնային Ղարաբաղի հայերի անվտանգության և ապահովության համար, հայկական կողմը նախաձեռնել է պարբերական և համապարփակ խորհրդակցություններ ռուսական կողմի հետ: Հակամարտության այս փուլում առանցքային խնդիրներից մեկը, որը երկկողմ մտահոգություն է առաջացնում Երևանում և Մոսկվայում, Սիրիայից, Լիբիայից և այլ վայրերից ջիհադիստների հայտնվելն է, որոնց Թուրքիան տեղափոխում է Ադրբեջան՝ հայերի դեմ պայքարելու համար: Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի խոսքով՝ նրանցից շուրջ 2000-ն արդեն հասել է տարածաշրջան: Տասնամյակներ շարունակ տարածաշրջանը զերծ է եղել իսլամական ֆունդամենտալիզմից, և այժմ Ադրբեջանի ներսում ունենք այնպիսի ոչ պետական դերակատար, որն ահաբեկչությունն օգտագործում է որպես անմարդկային նոր գործիք խաղաղ բնակչության դեմ: Սա շատ կործանարար գործոն է տարածաշրջանի ապակայունացման համար, ինչը բնորոշ չէ մեր տարածաշրջանին, և իրոք լուրջ մարտահրավեր է ոչ միայն տարածաշրջանային ուժերի, այլև, առաջին հերթին, կովկասյան երկրների համար, քանի որ ջիհադիստական վարձկաններն Ադրբեջանում մեծացնում են անվտանգության ռիսկերը գլոբալ նախագծերի և օտարերկրյա ենթակառուցվածքային ներդրումների համար: Ի դեպ, այդ վարձկաններն իրական ուղղակի սպառնալիք են նաև հենց ադրբեջանական հասարակության համար:
Հայաստանը գնահատում է Մոսկվայի, որպես պայմանագրային դաշնակցի և ազնիվ միջնորդի ջանքերը՝ դադարեցնելու Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից սանձազերծված հրդեհածին և հիբրիդային պատերազմը, և ես վստահ եմ, որ մեր առջև ծառացած այս մարտահրավերը դրական թեսթ է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև սերտ ռազմավարական կապի համար:
Kathimerini- Մեկուկես ամսվա պատերազմից հետո ադրբեջանցիները տարածքային ձեռքբերումներ ունեն, և վերադարձը ստատուս քվոյին անհնար է թվում: Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի և սահմանների վերաբերյալ ո՞ր քաղաքական լուծումը ձեզ համար իրատեսական և ընդունելի կլինի:
- Թույլ տվեք այս կերպ արձագանքել. Լեռնային Ղարաբաղում ընթանում է ինտենսիվ պատերազմ, և տարաբնույթ ռազմական մարտավարական գործողությունները չեն կարող համարվել տարածքային կորուստներ կամ ձեռքբերումներ: Թույլ տվեք հիշեցնել, որ 1992-ի ամռանը կարող էր թվալ, թե հայկական կողմը պարտվում է պատերազմում, երբ փորձում էր հետ մղել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ սանձազերծած ադրբեջանական առաջին ագրեսիան: Սակայն 1994-ի մայիսին, երբ Ադրբեջանը հուսահատորեն զինադադար խնդրեց, իրավիճակը բոլորովին այլ էր:
Ինչ վերաբերում է քաղաքական լուծմանը, պարզ է, որ Ադրբեջանի սանձազերծած և Թուրքիայի կողմից կառավարվող այսպիսի դաժան ու անմարդկային ագրեսիան, որն ուղեկցվում է ռազմական հանցագործությունների և ռազմագերիների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի բազմաթիվ դեպքերով, հօդս է ցնդեցնում ցանկացած կցկտուր հույս, որ որոշ օտարերկրյա փորձագետներ ունեին Ադրբեջանի սահմաններում ղարաբաղահայերի ու ադրբեջանցիների խաղաղ գոյակցության մասով: Հայկական կողմի համար այս ագրեսիան ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ Ղարաբաղի հայերի գոյատևման միակ իրատեսական տարբերակն իրենց պատմական հայրենիքում ապրելու և զարգանալու իրավունքի ճանաչումն է՝ Ադրբեջանի սահմաններից դուրս:
Այդպիսով, Լեռնային Ղարաբաղի հայության գոյատևման միակ միջոցը Հայաստանի հետ հուսալի տարածքային կապ ունեցող Ղարաբաղի ճանաչումն է, որը երբեք չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում:
Kathimerini- Հայ և հույն ժողովուրդները կապված են պատմամշակութային կապերով: Ի՞նչ եք ակնկալում մեր կառավարությունից և մեր ժողովրդից ձեր պատմության այս դժվարին պահին:
- Հունաստանը և հույները հատուկ տեղ են զբաղեցնում հայերի մտքում և սրտում: Սա փոխադարձ զգացում է, որը ոմանք հակված են բնութագրել որպես բնական դաշնակիցների հարաբերություն: Դարեր շարունակ բազմիցս փորձարկվել է հայերի և հույների բնական դաշինքը, և այդ կապերը ձեռք են բերել ոչ միայն պատմական և մշակութային, այլև՝ քաղաքակրթական բնույթ՝ հիմնված մարդկանց միջև համակրանքի, միանման մտածելակերպի, պատմական ճակատագրի և, ինչ-որ առումով, միմյանց նկատմամբ ձգողականության վրա: Մեր ժողովուրդների միջև քաղաքական հարաբերությունների դինամիկան ապացուցել է, որ Հայաստանն ու Հունաստանը կարող են օգտվել ընդհանուր աշխարհաքաղաքական տեսլականից և երկկողմ ռազմավարական հարաբերություններից՝ միասին ինստիտուցիոնալիզացնելով մեր տարածաշրջանային դիրքերը: Վառ օրինակներից մեկը Հունաստանի, Հայաստանի և Կիպրոսի միջև ռազմավարական եռակողմ գործընկերությունն է, որը նպաստում է մեր քաղաքական-տնտեսական կարողությունների ընդլայնմանը տարածաշրջանային ավելի լայն մակարդակում:
Քանի որ մեր շահերին և անվտանգությանը սպառնացող վտանգը գալիս է նույն աղբյուրից, Հունաստանը ամուր դիրքեր ունի եվրոպական ինստիտուտներում և մասնավորապես՝ ՆԱՏՕ-ում՝ ճնշում գործադրելու հանդուգն և ավելի ու ավելի անվստահելի դարձող Թուրքիայի վրա: Հունաստանն այդ կառույցներում կարող է արտահայտել իր օրինական մտահոգությունները և առաջարկել գործողությունների փաթեթ՝ հիմնավորելու կամ, անհրաժեշտության դեպքում, ներկայացնելու նաև Հայաստանի տեսակետն այս հարցում: Մենք կարող ենք միավորել մեր քաղաքական կշիռը և հնարավորությունները` Արևմուտքում գտնվող այլ դաշնակիցների հետ միասին իրական միջոցներ ձեռնարկելու համար, որպեսզի Թուրքիան և Ադրբեջանն ինստիտուցիոնալ կերպով հաշվետու լինեն իրենց ապակայունացնող և ապակառուցողական գործողությունների համար: Մարտահրավեր նետող այս հանգամանքների համատեքստում ժամանակն է գործել ռազմավարական համակարգման տրամաբանության շրջանակում:

Armenian President to Greek Newspaper: "Armenia will not tolerate a second genocide"
Armenian President Armen Sarkissian gave the following interview to the Athens daily newspaper Kathimerini.
The dispute over Nagorno-Karabakh has turned from a frozen conflict into a war of attrition for the last six weeks. Could you describe the situation on the ground and give us an idea of the human toll for the Armenian people?
I wouldn’t call the Nagorno-Karabakh conflict “frozen” because the Azeri side has always been trying to change and challenge the status quo by military means since a ceasefire was established between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan back in 1994 reached with the mediation of Russia. Instead of using the negotiation table to reach a final solution to the conflict during almost three decades, the Azeri side not only didn’t refrain from regularly and deliberately violating the ceasefire agreement and killing Armenian soldiers on the line of contact and civilians, both in Nagorno-Karabakh and Armenia, but it was buying a large amount of modern weaponry worth billions of US dollars, including some prohibited ones, and turning the entire region into a powder keg.
Moreover, Azerbaijan has been preparing its own population for a war, while the Armenian side then and now was a strong proponent of peaceful solution, and the Armenian elites were even sometimes criticized by some opposition representatives for being too peace-oriented instead of increasing military spending and harsh rhetoric.
Since the early 90s, Azerbaijan has increased its military budget by 10 times, and has never refrained from heavy xenophobic and militaristic rhetoric. Now we are witnessing its genocidal intentions in full action. Moreover, this inhuman aggression unleashed by the non-democratic Azerbaijani regime on September 27 is militarily and politically supported by another non-democratic regime in Turkey. Dictatorships don’t care about the destiny and prosperity of their own people, let alone respect simple human lives, values and dignity. A non-democratic regime, be it in Baku, Ankara or elsewhere, builds its “strength” and “pride” on the suffering of its own people, and hence, is of course more than inhuman toward other nations. Nagorno-Karabakh is not a conflict but a struggle of the pride of the Armenian nation for its security, proud life and dignity vs killings, humiliations and suffering.
As for the human toll of the Armenian people, there is always official daily information provided by the Armenian government which doesn’t hide those figures, unlike the Azeri side, which doesn’t deliver any information about its human or other losses. Every life of the Armenian side matters for us, and it’s not about numbers or mathematics. The beating of every single heart of the Armenian side is priceless to us, and we need to stop the bloodshed.
Who is to blame for the violations of three consecutive, temporary ceasefire agreements?
All three ceasefires or humanitarian truce agreements have been almost immediately violated by the Azerbaijani side, which not only didn’t stop its bombardments, but shelled the territory of Armenia as well. This may sound illogical to you if you want to understand why an agreement is reached if the Azeri side is not going to respect but just to breach it immediately. Well, the logic is that the Azeri, not the Armenian side unleashed this well-planned and designed military aggression and war with a direct participation of Turkish generals, officers, special military units, Bayraktar death machines, as well as jihadists and Syrian mercenaries like those who are now in Paris and Vienna or elsewhere killing innocent citizens. The same is here in Nagorno-Karabakh: professional killers of Azerbaijan and Turkey against innocent people. Why does the Azeri side sign but is then motivated to violate ceasefires? It’s simple: Those dictators both in Baku and Ankara didn’t finish with their “mission,” which lies in “freeing” Nagorno-Karabakh from the Armenians living there for thousands of years.
This operation or policy is called ethnic cleansing, which is the ultimate goal of this inhuman aggression by Azerbaijan and Turkey against the population of Nagorno-Karabakh. That’s why the Azeri side is not interested in stopping its genocidal policy against the innocent people, but to finalize it. Under the name of establishing their control over Nagorno-Karabakh, they don’t want peace but tragedies, killing of civilians, destroying churches, hospitals and kindergartens, and spreading terror. Who on earth will agree to live with those barbarian terrorists? During about 25 years of negotiations Azerbaijan didn’t agree to any scenarios discussed under the auspices of the OSCE Minsk Group co-chairs, be it mediated by Russia, the US or France, or by all three co-chairs altogether. Because the only option Azerbaijan was in favor of, is to have Nagorno-Karabakh without Armenians. This is what happened 105 years ago with my nation in the Ottoman Empire, known as the Armenian Genocide. We will never allow another genocide to happen. Never! And this is what the Nagorno-Karabakh conflict is about.
Your Azeri counterpart, President Ilham Aliyev, insists that a military solution to the conflict is feasible. Given the fact that Azerbaijan outnumbers Armenia in terms of military equipment and manpower, how could you possibly prove him wrong?
My nation doesn’t need to prove anything to anybody. The strength of the Armenian Armed Forces and the spirit of the Armenian nation were showcased during the first war in Nagorno-Karabakh in the late 80s. So, it’s not about a simple calculation of numbers and quantity. We fight for our homes, our homeland, children, and the preservation of the Armenian cultural heritage of thousands of years. This is what some fail to understand.
This conflict was imposed on us because Nagorno-Karabakh, overwhelmingly populated by Armenians, didn’t want to continue its forced existence with Soviet Azerbaijan and declared independence from Azerbaijan according to all existing rules and laws – by the way, applying the same procedures that Azerbaijan used to get its independence from the Soviet Union. The Azeri side, as a true dictatorship, doesn’t like freedoms and rights of its own and other peoples, and they tried to solve the problem with the Armenians living in Nagorno-Karabakh by using military equipment and manpower, outnumbering Armenians, as you put it. So, they imposed war on us, and got retaliated against and defeated. Nothing and nobody can stop a nation from exerting its right to live freely and in security.
Would it be fair to say that the president of Turkey, Recep Tayyip Erdogan, encourages Baku to adopt a most intransigent behavior? If so, to what end?
The role of Turkey in this conflict deserves special attention and understanding. This direct participation increases the number of conflicting sides and internationalizes the conflict. Turkey’s proven involvement on the ground, although denied by the Turkish side, levels up the conflict and dramatically increases the scope, the magnitude and hence the consequences of the military aggression by Azerbaijan. The presence of fanatic jihadists and Syrian and other mercenaries renders the whole picture even more complex and complicated and endangers the security of the entire region which can turn the Caucasus into a new Syria.
Not only does Turkey encourage Baku to become a blind killer of peaceful people and to violate ceasefire agreements, but it keeps Azerbaijan as its hostage, transforming it into its new tool of political manipulation against Russia, the EU, the US and Iran. In the short term, Azerbaijan can be happy to have Turkey by its side and have its full support in the war against peaceful Nagorno-Karabakh, but in the mid- and long terms, it will be a failure, and only then will Azerbaijan realize to what extent it has become Turkey’s Caucasian puppet at the expense of its own politico-economic independence, maneuverability, stability and predictability. Turkey is a regional player with imperialistic ambitions and appetite, but with limited resources and a fading international reputation. It is messing up in Syria, Libya, the Eastern Mediterranean etc. So, using Azerbaijan to achieve its goals by also encouraging and pushing it to unleash a war is the least it can do in the region and beyond.
Ankara and Baku portray themselves as guarantors of Europe’s energy security, claiming that Armenian forces could shell the oil and gas pipelines crossing the region. Is it a real threat or just scaremongering?
This is a matter of unsubstantiated allegations and respective propaganda the government of Azerbaijan and the paid propagandists of its national interests in the West and elsewhere have tended to spread for decades. The consistent attempts to portray Armenia as a destructive force of the region that allegedly “poses a threat” to the energy infrastructure was and still remains a backbone of anti-Armenian fictional narratives the Azerbaijani side has fostered for foreign audiences. This aims to serve as moral justification for the ongoing aggression and war it wages against the Armenians.
Despite numerous fabrications and intentional false interpretations diligently pushed by the Azerbaijani side on this matter, I can find no statement or sign of hidden intention by any acting Armenian top official ever which might contribute to such allegations. To the contrary, as recently as in July, when the fighting in the Tavush/Tovuz sector of the Armenia-Azerbaijan state border reached its apogee, the incumbent prime minister of Armenia, Nikol Pashinyan, came up with a clear statement reiterating that Armenia has never had any intention or plan to harm the oil and gas supplies stretching close to the Armenian border. Moreover, the Armenian side remained constructive with regard to the energy infrastructure that appears important for the economies of Europe, Turkey, Israel and so forth, prudently highlighting its share of responsibility with regard to the security of those critical economic arteries.
After all, if Armenia ever wanted to target and destroy the gas and oil pipelines, it has had multiple chances to do so. But why should we? After years of groundless and irrelevant Azerbaijani scaremongering and subtle manipulations to seed anti-Armenian sentiments abroad, it is regrettable to see that some political circles in Europe and beyond have started to buy some misleading fake narratives such as this one.
Russia is an ally of Armenia and has signed military agreements with it which do not include the disputed region of Nagorno-Karabakh. Moscow is currently acting as an honest peace broker, a non-biased mediator. Do you expect something more at these most difficult times for your nation?
Russia is Armenia’s strategic ally, and Moscow remains committed to the security-related treaty arrangements it has with Yerevan. President Vladimir Putin made it clear that Russia is going to respect each agreement Russia has with Armenia, and this is a clear message. During a recent discussion, Vladimir Putin pointed out that while the overall bilateral relationship is growing positively, the interests of Turkey and Russia do not coincide when it comes to the Nagorno-Karabakh conflict.
Here in Armenia, in the context of the politico-military rivalry with Azerbaijan, Russia is seen as a trusted and proactive mediator between the conflicting sides. Russia plays a crucial role here and it demonstrated its commitment to finding a peaceful solution to the conflict by brokering a ceasefire on October 10. And we must admit, it was a courageous and timely move, even though the Azeri side remained aggressively stubborn and fully destructive, violating the ceasefire.
One of the key problems at this stage of the conflict that is of mutual concern to Yerevan and Moscow is the appearance of jihadists from Syria, Libya and elsewhere that Turkey transfers to Azerbaijan for their further fighting against Armenians. According to Russian Foreign Minister Sergey Lavrov, about 2,000 of them have already reached the region. For decades, the region was free from Islamic fundamentalism, and now we have such a non-state actor inside Azerbaijan that employs terrorism as a new inhuman tool against civilians. This is a very destructive factor for regional destabilization, something atypical for our region, and indeed poses a serious challenge not only for the regional powers, but first and foremost for the Caucasus states proper, since the jihadist mercenaries in Azerbaijan increase the security risks for global projects and foreign infrastructure investments. By the way, those mercenaries pose a real direct threat to Azerbaijani society as well.
Armenia appreciates Moscow’s efforts as both a treaty ally and honest broker to stop the flaring and hybrid war perpetrated by Azerbaijan and Turkey, and I am confident that this challenge we are facing now is positively testing the tight strategic bond between Armenia and Russia.
After one-and-a-half months of warfare, the Azeris have made territorial gains and a return to the status quo ante seems impossible. What kind of political solution would seem both realistic and acceptable to you?
Let me put it this way. The intensive phase of the war in Nagorno-Karabakh is under way, and diverse tactical maneuvers cannot be considered territorial losses or gains. Let me remind you that in summer 1992, it might have seemed like the Armenian side was losing the war, seeking to repel the Azerbaijanis’ first aggression against the people of Nagorno-Karabakh. But by May 1994, when Azerbaijan desperately asked for a ceasefire, the situation on the ground was starkly different.
As for the political solution, it is clear that such cruel and inhuman aggression perpetrated by Azerbaijan and orchestrated by Turkey, accompanied by multiple cases of war crimes and inhuman treatment of prisoners of war, dramatically dispelled any desultory hope that some foreign experts used to harbor about peaceful coexistence of the Karabakh Armenians and Azerbaijanis within the boundaries of Azerbaijan. For the Armenian side, this aggression once again came to justify that the only realistic option for the Armenians of Karabakh to survive is the recognition of their right to live and develop in their historical homeland outside Azerbaijan. So the only recipe of survival for the Armenians of Nagorno-Karabakh is to acknowledge that Karabakh, with its reliable territorial connection to Armenia, can never be part of Azerbaijan.
The Armenian and the Greek peoples are connected by historical and cultural ties. What would you expect from our government and our people at this critical moment of your history?
Greece and Greeks have a special place in the minds and hearts of the Armenians. The natural alliance of the Armenians and Greeks was multiply tested through the centuries, making our bond not only historical or cultural, but civilizational, based on people-to-people sympathy, a similar mentality, a shared historical destiny. The dynamics of political relations between our nations has proved that Armenia and Greece might benefit from a shared geopolitical vision and state-to-state strategic relationship, projecting our regional standings together.
One vivid example is the trajectory of strategic trilateral partnership between Greece, Armenia and Cyprus. As long as the threat to our interests and security comes from the same source, Greece has a strong position in the European institutions at large and in NATO, to exert pressure on a consistently defiant and increasingly unreliable Turkey. Greece is in place to raise legitimate concern and a set of actions underpinning or, if necessary, representing Armenia’s voice in this matter. We may unite our political weight and capabilities to take tangible measures along with other allies in the West to institutionally make Turkey and Azerbaijan accountable for their destabilizing and destructive actions.