Արտակ Բեգլարյանն ընդունել է Քերոլայն Քոքսին և Արման Թաթոյանին
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը նոյեմբերի 13-ին ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ բարոնուհի Քերոլայն Քոքսի գլխավորած պատվիրակությանը, որն Արցախ է ժամանել ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ միասին: Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Պաշտպանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ն արձանագրված՝ Ադրբեջանի կողմից կատարված պատերազմական հանցագործությունները և ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում իրականացված փաստահավաք առաքելության արդյունքները: Նա նշել է, որ պատերազմի ընթացքում Մարդու իրավունքների պաշտպանը հրապարակել է 2 միջանկյալ զեկույց ադրբեջանական վայրագությունների վերաբերյալ, 3 փակ զեկույց՝ հայ ռազմագերիների և զինծառայողների դիակների նկատմամբ անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ, 1 զեկույց՝ Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու թիրախավորման վերաբերյալ, 1 զեկույց՝ երեխաների իրավունքների խախտման վերաբերյալ, ինչպես նաև մեկ համատեղ զեկույց ՀՀ Մարդու իրավունքների հետ՝ քիմիական բնույթի զինատեսակների կիրառման վերաբերյալ:
Արձանագրված փաստերն ավելի քան բավարար էին միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների և ընդհանրապես միջազգային հանրության համար՝ համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու և Ադրբեջանի հանցավոր վարքագիծը պատշաճորեն դատապարտելու և կանխելու համար: Իր հերթին Բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը ընդգծել է, որ երկար տարիներ շարունակ Արցախի ժողովրդի իրավունքների մասին մշտապես բարձրաձայնել է միջազգային հարթակներում, իսկ պատերազմի ընթացքում՝ կոչ արել շահագրգիռ կառույցներին՝ գործնական քայլերով ապահովել արցախցիների իրավունքների պաշտպանությունը:
Բարոնուհին շեշտադրել է, որ աջակցում է Արցախի ժողովրդի արդար պայքարին իր իրավունքների ու ազատությունների համար, և միջազգային հանրությունը պարտավոր է պատշաճ ուշադրություն դարձնել առկա կարիքների ու հիմնախնդիրների վրա:
Պատասխանելով հյուրերի հարցերին՝ Արտակ Բեգլարյանը անդրադարձել է Արցախում ստեղծված մարդասիրական աղետին և մատնանշել միջազգային աջակցության այն ուղղությունները, որոնք կարևոր են առկա ծանր իրավիճակը հաղթահարելու համար:
Հանդիպումից հետո պատվիրակությունը, Պաշտպանի ուղեկցությամբ, այցելել է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ավերված քաղաքացիական մի շարք շինություններ:

Baroness Caroline Cox In Artsakh
On November 13, the Ombudsman of the Republic of Artsakh Artak Beglaryan received a delegation led by Baroness Caroline Cox, a member of the British House of Lords, who arrived in Artsakh together with the Ombudsman of the Republic of Armenia Arman Tatoyan.
The Ombudsman presented the war crimes committed by Azerbaijan from September 27 to November 9 as well as the results of the fact-finding mission carried out during the Azerbaijani aggression. He noted that during the war the Human Rights Ombudsman published 2 interim reports on Azerbaijani atrocities, 3 non-public reports on the inhuman treatment of the Armenian prisoners of war and dead bodies of servicemen, 1 report on the targeting of the Ghazanchetsots Holy Savior Cathedral in Shushi, and 1 report on the violation of children's rights, as well as a joint report with the Human Rights Ombudsman of the Republic of Armenia on the use of chemical weapons.
The recorded facts were more than enough for international human rights organizations, the international community in general, to take appropriate steps to properly condemn Azerbaijan's criminal behavior.
Baroness Caroline Cox stressed that for many years she has voiced the rights of the people of Artsakh on international platforms, and during the war, called on the concerned structures to take practical steps to protect the rights of the people of Artsakh. The Baroness emphasized that she supports the fair struggle of the Artsakh people for their rights and freedoms, and the international community must pay decent attention to the current needs and problems.
Artak Beglaryan detailed the humanitarian catastrophe in Artsakh, and pointed out the directions of international assistance that can be used to overcome the current hard situation.
After the meeting, the delegation, accompanied by the Ombudsman, visited a number of civilian buildings destroyed by the Azerbaijani aggression.